Na liście ostrzeżeń przed niebezpiecznymi stronami jest już ponad 10 tysięcy adresów. Przypominamy, na co zwracać uwagę, by nie stać się ofiarą cyberprzestępców.
Aby ostrzegać użytkowników przed nadużyciami, w tym przed faÅ‚szywymi stronami internetowymi, za poÅ›rednictwem których wyÅ‚udzane sÄ… dane osobowe lub pieniÄ…dze – wspólnie z NASK PIB, UKE oraz we wspóÅ‚pracy z operatorami telekomunikacyjnymi – w marcu ubiegÅ‚ego roku uruchomiliÅ›my listÄ™ ostrzeżeÅ„ przed faÅ‚szywymi stronami. Do dziÅ› znalazÅ‚o siÄ™ na niej już ponad 10 tysiÄ™cy adresów.
O tym trzeba pamiętać
- Na listÄ™ trafiajÄ… strony wyÅ‚udzajÄ…ce dane lub pieniÄ…dze. Każde zgÅ‚oszenie jest weryfikowane w CSIRT NASK. Kiedy podejrzenia okazujÄ… siÄ™ prawdziwe – strona trafia na listÄ™ ostrzeżeÅ„, użytkownicy sÄ… ostrzegani przed wejÅ›ciem na takÄ… stronÄ™, a operatorzy mogÄ… ograniczać obsÅ‚ugÄ™ takiej strony. W niektórych wypadkach powiadamiane sÄ… też organy Å›cigania - prokuratura i policja - tÅ‚umaczy minister Marek Zagórski, peÅ‚nomocnik rzÄ…du ds. cyberbezpieczeÅ„stwa.
Kto może zgłosić podejrzaną stronę? Każdy. Wystarczy wypełnić internetowy formularz.
Lista jest dostępna publicznie.
CyberprzestÄ™pcy nie majÄ… litoÅ›ci. Ostatnie miesiÄ…ce i tygodnie to czas ich wyjÄ…tkowej aktywnoÅ›ci. Aby okraść wykorzystajÄ… m.in. nasz lÄ™k, niepokój o bliskich i chęć zadbania o zdrowie. Dlatego tak ważne, aby zachować czujność.
Oto kilka prostych sposobów, jak o to zadbać:
- DokÅ‚adnie sprawdzajcie wyglÄ…d i adres strony (na pierwszy rzut oka może nie różnic siÄ™ od tego oficjalnego, ale wystarczy siÄ™ przyjrzeć, by znaleźć np. drobnÄ… literówkÄ™), na której podajecie dane logowania, dane osobowe czy karty pÅ‚atniczej.
- Nie dziaÅ‚ajcie pod presjÄ… czasu, uważajcie na maile, SMS-y, strony internetowe, aplikacje i telefony, które skÅ‚aniajÄ… do natychmiastowego dziaÅ‚ania.
- Uważajcie na sensacyjne wiadomoÅ›ci, strony wymagajÄ…ce dodatkowego logowania, również te udostÄ™pniane z kont znajomych w mediach spoÅ‚ecznoÅ›ciowych.
- Weryfikujcie źródÅ‚a informacji zanim podejmiecie dziaÅ‚ania na ich podstawie lub je powielicie.
- Pamiętajcie, że szczepienia przeciwko koronawirusowi są bezpłatne i dobrowolne. Nie jest wymagane dokonywanie żadnych opłat, ani wypisywanie się z rejestracji. Oficjalne informacje o szczepieniach znajdziecie na stronie https://www.gov.pl/szczepimysie, a inne oficjalne i prawdziwe informacje o sytuacji epidemicznej (w tym o dostępnych aplikacjach) na https://www.gov.pl/koronawirus
- JeÅ›li nie jesteÅ›cie pewni, że dana informacja jest prawdziwa - skontaktujcie siÄ™ z rzekomym nadawcÄ… innym znanym kanaÅ‚em i/lub poszukajcie potwierdzenia informacji w innych źródÅ‚ach.
- ZgÅ‚aszajcie do CSIRT NASK każdÄ… podejrzanÄ… stronÄ™, a także wiadomoÅ›ci e-mail i SMSy, które mogÄ… wyÅ‚udzać dane. Formularz znajdziecie na stronie https://incydent.cert.pl
Zgłoś, nie czekaj
Aby nas okraść cyberprzestÄ™pcy chwytajÄ… siÄ™ różnych sposobów. NajczÄ™stsza metoda ich dziaÅ‚ania to tzw. phishing. Ta nazwa nie przez przypadek budzi dźwiÄ™kowe skojarzenia z fishingiem, czyli - po angielsku - Å‚owieniem ryb. PrzestÄ™pcy, podobnie jak wÄ™dkarze, stosujÄ… bowiem odpowiednio przygotowanÄ… „przynÄ™tÄ™".
Phishing to jeden z najpopularniejszych typów ataków opartych o wiadomoÅ›ci e-mail lub SMS. StosujÄ…cy go cyberprzestÄ™pcy wykorzystujÄ… znanÄ… technikÄ™, która ma spowodować że podejmiemy dziaÅ‚ania zgodne z ich zamierzeniami. To dlatego kuszÄ… nas sensacyjnymi tytuÅ‚ami, rzekomymi niepowtarzalnymi ofertami, czy promocjami, które nigdy wiÄ™cej siÄ™ nie powtórzÄ…. SÄ… przy tym bezwzglÄ™dni. CzÄ™sto podszywajÄ… siÄ™ np. pod firmy kurierskie, urzÄ™dy, operatorów telekomunikacyjnych, czy nawet naszych znajomych. Coraz częściej wykorzystujÄ… do tego komunikatory i portale spoÅ‚ecznoÅ›ciowe.
- CyberprzestÄ™pcy nie ustajÄ… w wysiÅ‚kach, by stale tworzyć nowe metody oszukiwania nas, czy wyÅ‚udzenia naszych pieniÄ™dzy lub danych. Dlatego my także nieustannie musimy być czujni. Weryfikujmy informacje, nie dziaÅ‚ajmy w emocjach, a jeÅ›li mamy pewność, że jesteÅ›my Å›wiadkami przestÄ™pstwa, zgÅ‚aszajmy to - radzi minister cyfryzacji Marek Zagórski.
A gdzie i jak to zgłosić? Wystarczy wejść na stronę https://incydent.cert.pl i wypełnić dostępny tam formularz.
JeÅ›li chcecie poznać wiÄ™cej wskazówek jak chronić siÄ™ przed cyberatakami – koniecznie zajrzyjcie do naszego poradnika.
Wydział Promocji Polityki Cyfrowej
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów