Oznaką nadejścia wiosny w lesie są kwitnące rośliny, które zachwycają wszystkich swym urokiem. Niestety często są zrywane lub wykopywane do ogródka z naturalnych siedlisk.
W naszym regionie najczęściej w ten sposób niszczone są rzadkie stanowiska czosnku niedźwiedziego, sasanki otwartej oraz wawrzynka wilczełyko, a w późniejszym okresie storczyków oraz lilii złotogłów.
Warto pamiętać, że większość tych osobliwych gatunków możemy kupić z legalnej hodowli i posadzić w naszym ogródku, nie szkodząc przy tym rodzimej przyrodzie. Przypominamy i apelujemy o podziwianie, niezrywanie. Jest to szczególnie ważne, gdyż w ten sposób niszczone są stanowiska roślin objętych ochroną gatunkową.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi ochrony przyrody, kto powoduje zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Sprawcy, który działał nieumyślnie, grozi natomiast do 2 lat pozbawienia wolności oraz grzywna ustalana przez sąd.
Zachęcamy do wzięcia udziału w naszej akcji. Zrób zdjęcie w lesie wraz z hasłem #PODZIWIAM, NIE ZRYWAM!, udostępnij w mediach społecznościowych, następnie zaproś piątkę zaprzyjaźnionych h osób/instytucji do udziału w naszej akcji.
Radosław Lewoń
(stażysta Nadleśnictwa Suwałki)