09.12.2019

Uwaga uczniowie szkół średnich. Do wygrania wyjazd do Strasburga

Parlament Europejski zaprasza młodzież z krajów członkowskich Unii Europejskiej do udziału w kolejnej edycji programu Euroscola.

Udział w programie umożliwia uczniom odwiedzenie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu i zapoznanie się z jego pracą.

Grupy ubiegające się o udział w programie Euroscola rozwiązują quiz na stronie www.euroscola.pl i najlepsze grupy są kwalifikowane do udziału w programie.

Ze szkołami zakwalifikowanymi do programu kontaktuje się biuro Euroscoli w Strasburgu, które przekazuje dalsze informacje

Konkurs składa się z dwóch etapów:

- etap I: quiz internetowy z wiedzy o Unii Europejskiej na stronie Euroscoli

- etap II: zadanie kreatywne w formie filmu, fotoreportażu, eseju lub memu.

Aby wziąć udział w konkursie trzeba mieć 16-18 lat, być uczniem szkoły średniej oraz rozwiązać quiz dostępny na stronie https://euroscola.pl/.

Czasu zostało już niewiele - quiz należy rozwiązać do 15.12.2019. Na zwycięskie klasy czeka wyjazd do Strasburga.

Euroscola umożliwia uczniom odwiedzenie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu i zapoznanie się z jego pracą. Spotkanie Euroscoli trwa jeden dzień w godz. 8 – 17.

Młodzi ludzie uczestniczą w symulowanych posiedzeniach “komisji parlamentarnych”, a następnie obradują podczas “posiedzenia plenarnego”. W programie mogą brać udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, w wieku 16- 18 lat.

Podczas spotkania inauguracyjnego każda klasa proszona jest o wygłoszenie jednominutowej prezentacji na swój temat w języku innym niż język ojczysty.

W ramach “posiedzeń komisji” każda klasa podzielona zostaje na pięć grup, w których odbywają się debaty, przy czym każdy uczeń może być członkiem tylko jednej grupy. Uczniowie powinni być przypisani przez nauczyciela do konkretnych grup jeszcze przed wyjazdem na Euroscolę, aby mogli się odpowiednio przygotować do dyskusji.

Członkowie grupy pochodzą z różnych krajów, dlatego tak ważna jest umiejętność komunikowania się w języku obcym. Debaty odbywają się zwykle w języku angielskim lub francuskim.

Maksymalna wielkość wyjeżdżającej grupy to 24 uczniów + 2 nauczycieli oraz (ewentualnie) jeden dziennikarz lokalny, którego pobyt płatny jest z osobnej puli i nie obciąża budżetu grupy.

Uczestnicy programu we własnym zakresie organizują podróż oraz nocleg. Śniadanie i obiad w dniu Euroscoli są zapewniane na miejscu przez Parlament Europejski.

Grupy wyjeżdżające do Strasburga otrzymują dofinansowanie, którego wysokość zależy od odległości między miejscem wyjazdu a Strasburgiem i wypłacana jest w gotówce lub przelewem nie wcześniej niż w dniu przyjazdu do Strasburga po pojawieniu się grupy w Parlamencie Europejskim.

Więcej informacji: https://euroscola.pl/.

 

 Uczniowie LO w Puńsku laureatami poprzedniej edycji konkursu 'Euroschola"

Uczniowie II klasy liceum z Puńska zostali laureatami poprzedniej konkursu 'Euroschola".

 Maksymalna liczba punktów, jaką można było wówczas uzyskać w konkursie, to 80. Puńscy licealiści zdobyli ich aż 75 i zajęli 16 miejsce. Ich opiekunką jest nauczycielka Alicja Krakowska.

Konkurs składał się z dwóch etapów. Jak relacjonowali puńscy uczestnicy konkursu, najpierw rozwiązywali quiz dotyczący Unii Europejskiej ( czas jest bardzo ograniczony) na stronie www.euroscola.pl i najlepsze grupy były kwalifikowane do udziału w programie. Po zebraniu wymaganej liczby punktów, zapewnili sobie miejsce w drugim, ostatnim etapie. Ich zadaniem było stworzenie dzieła, sztuki (filmu, eseju lub fotoreportażu) na wybrany temat związany z UE. Wybrali temat „Zjednoczeni w różnorodności” i nakręcili filmik. W pięciominutowym wideo chcieli podkreślić znaczenie ludzkiej różnorodności, potrzebę pielęgnowania i ochrony „naszych własnych kolorów i odcieni”. Film jest dostępny w języku litewskim, polskim i angielskim na stronie YouTube.

 

Liceum Ogólnokształcące z Litewskim Językiem Nauczania im. 11 Marca w Puńsku jest jedyną litewska szkoła średnią w Polsce. Wszystkie przedmioty, oprócz historii, geografii i języków, są wykładane po litewsku. Uczniowie uczą się z polskich podręczników, według programów nauczania, zatwierdzonych przez Ministra Edukacji. Dodatkowo wykładana jest historia i geografia Litwy.

Uczniowie z LO w Puńsku uzyskują dobre wyniki zarówno w nauce, jak i w różnych innych konkursach, olimpiadach. Z innych ciekawych osiągnięć warto odnotować zwycięstwo Liceum Ogólnokształcącego Puńsku w organizowanym co roku przez Komisję ds. Tradycji Lituanistycznej i Dziedzictwa litewskiego parlamentu konkursie na Nagrodę Językową. Działająca w naszym regionie litewska szkoła została wyróżniona za „rozwój kultury litewskiej oraz społeczne postępy w realizowaniu ważnych projektów lituanistycznych, troskę o dziedzictwo lituanistyczne, jego popularyzację i aktywną działalność za granicą”. Uroczyste wręczenie Nagrody Językowej odbędzie się 9 grudnia w Pałacu Władców w Wilnie.

Dwie trzecie absolwentów podejmuje studia na polskich i litewskich uczelniach.

 

WYG

Źródło: Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce

Na fot: 1.Uczniowie na spotkaniu w Parlamencie Europejskim. Fot: Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce

2.  Dyrektor LO w Puńsku Alvidas Nievulis w Parlamencie RL. Fot kancelaria Sejmu RL

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.21.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
20.01.2025

SZUKAM PRACY

20.01.2025

szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie