09.12.2019

Uwaga uczniowie szkół średnich. Do wygrania wyjazd do Strasburga

Parlament Europejski zaprasza młodzież z krajów członkowskich Unii Europejskiej do udziału w kolejnej edycji programu Euroscola.

Udział w programie umożliwia uczniom odwiedzenie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu i zapoznanie się z jego pracą.

Grupy ubiegające się o udział w programie Euroscola rozwiązują quiz na stronie www.euroscola.pl i najlepsze grupy są kwalifikowane do udziału w programie.

Ze szkoÅ‚ami zakwalifikowanymi do programu kontaktuje siÄ™ biuro Euroscoli w Strasburgu, które przekazuje dalsze informacje

Konkurs skÅ‚ada siÄ™ z dwóch etapów:

- etap I: quiz internetowy z wiedzy o Unii Europejskiej na stronie Euroscoli

- etap II: zadanie kreatywne w formie filmu, fotoreportażu, eseju lub memu.

Aby wziąć udział w konkursie trzeba mieć 16-18 lat, być uczniem szkoły średniej oraz rozwiązać quiz dostępny na stronie https://euroscola.pl/.

Czasu zostało już niewiele - quiz należy rozwiązać do 15.12.2019. Na zwycięskie klasy czeka wyjazd do Strasburga.

Euroscola umożliwia uczniom odwiedzenie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu i zapoznanie siÄ™ z jego pracÄ…. Spotkanie Euroscoli trwa jeden dzieÅ„ w godz. 8 – 17.

MÅ‚odzi ludzie uczestniczÄ… w symulowanych posiedzeniach “komisji parlamentarnych”, a nastÄ™pnie obradujÄ… podczas “posiedzenia plenarnego”. W programie mogÄ… brać udziaÅ‚ uczniowie szkóÅ‚ ponadgimnazjalnych, w wieku 16- 18 lat.

Podczas spotkania inauguracyjnego każda klasa proszona jest o wygÅ‚oszenie jednominutowej prezentacji na swój temat w jÄ™zyku innym niż jÄ™zyk ojczysty.

W ramach “posiedzeÅ„ komisji” każda klasa podzielona zostaje na pięć grup, w których odbywajÄ… siÄ™ debaty, przy czym każdy uczeÅ„ może być czÅ‚onkiem tylko jednej grupy. Uczniowie powinni być przypisani przez nauczyciela do konkretnych grup jeszcze przed wyjazdem na EuroscolÄ™, aby mogli siÄ™ odpowiednio przygotować do dyskusji.

CzÅ‚onkowie grupy pochodzÄ… z różnych krajów, dlatego tak ważna jest umiejÄ™tność komunikowania siÄ™ w jÄ™zyku obcym. Debaty odbywajÄ… siÄ™ zwykle w jÄ™zyku angielskim lub francuskim.

Maksymalna wielkość wyjeżdżajÄ…cej grupy to 24 uczniów + 2 nauczycieli oraz (ewentualnie) jeden dziennikarz lokalny, którego pobyt pÅ‚atny jest z osobnej puli i nie obciąża budżetu grupy.

Uczestnicy programu we wÅ‚asnym zakresie organizujÄ… podróż oraz nocleg. Åšniadanie i obiad w dniu Euroscoli sÄ… zapewniane na miejscu przez Parlament Europejski.

Grupy wyjeżdżajÄ…ce do Strasburga otrzymujÄ… dofinansowanie, którego wysokość zależy od odlegÅ‚oÅ›ci miÄ™dzy miejscem wyjazdu a Strasburgiem i wypÅ‚acana jest w gotówce lub przelewem nie wczeÅ›niej niż w dniu przyjazdu do Strasburga po pojawieniu siÄ™ grupy w Parlamencie Europejskim.

Więcej informacji: https://euroscola.pl/.

 

 Uczniowie LO w PuÅ„sku laureatami poprzedniej edycji konkursu 'Euroschola"

Uczniowie II klasy liceum z Puńska zostali laureatami poprzedniej konkursu 'Euroschola".

 Maksymalna liczba punktów, jakÄ… można byÅ‚o wówczas uzyskać w konkursie, to 80. PuÅ„scy licealiÅ›ci zdobyli ich aż 75 i zajÄ™li 16 miejsce. Ich opiekunkÄ… jest nauczycielka Alicja Krakowska.

Konkurs skÅ‚adaÅ‚ siÄ™ z dwóch etapów. Jak relacjonowali puÅ„scy uczestnicy konkursu, najpierw rozwiÄ…zywali quiz dotyczÄ…cy Unii Europejskiej ( czas jest bardzo ograniczony) na stronie www.euroscola.pl i najlepsze grupy byÅ‚y kwalifikowane do udziaÅ‚u w programie. Po zebraniu wymaganej liczby punktów, zapewnili sobie miejsce w drugim, ostatnim etapie. Ich zadaniem byÅ‚o stworzenie dzieÅ‚a, sztuki (filmu, eseju lub fotoreportażu) na wybrany temat zwiÄ…zany z UE. Wybrali temat „Zjednoczeni w różnorodnoÅ›ci” i nakrÄ™cili filmik. W piÄ™ciominutowym wideo chcieli podkreÅ›lić znaczenie ludzkiej różnorodnoÅ›ci, potrzebÄ™ pielÄ™gnowania i ochrony „naszych wÅ‚asnych kolorów i odcieni”. Film jest dostÄ™pny w jÄ™zyku litewskim, polskim i angielskim na stronie YouTube.

 

Liceum OgólnoksztaÅ‚cÄ…ce z Litewskim JÄ™zykiem Nauczania im. 11 Marca w PuÅ„sku jest jedynÄ… litewska szkoÅ‚a Å›redniÄ… w Polsce. Wszystkie przedmioty, oprócz historii, geografii i jÄ™zyków, sÄ… wykÅ‚adane po litewsku. Uczniowie uczÄ… siÄ™ z polskich podrÄ™czników, wedÅ‚ug programów nauczania, zatwierdzonych przez Ministra Edukacji. Dodatkowo wykÅ‚adana jest historia i geografia Litwy.

Uczniowie z LO w PuÅ„sku uzyskujÄ… dobre wyniki zarówno w nauce, jak i w różnych innych konkursach, olimpiadach. Z innych ciekawych osiÄ…gnięć warto odnotować zwyciÄ™stwo Liceum OgólnoksztaÅ‚cÄ…cego PuÅ„sku w organizowanym co roku przez KomisjÄ™ ds. Tradycji Lituanistycznej i Dziedzictwa litewskiego parlamentu konkursie na NagrodÄ™ JÄ™zykowÄ…. DziaÅ‚ajÄ…ca w naszym regionie litewska szkoÅ‚a zostaÅ‚a wyróżniona za „rozwój kultury litewskiej oraz spoÅ‚eczne postÄ™py w realizowaniu ważnych projektów lituanistycznych, troskÄ™ o dziedzictwo lituanistyczne, jego popularyzacjÄ™ i aktywnÄ… dziaÅ‚alność za granicÄ…”. Uroczyste wrÄ™czenie Nagrody JÄ™zykowej odbÄ™dzie siÄ™ 9 grudnia w PaÅ‚acu WÅ‚adców w Wilnie.

Dwie trzecie absolwentów podejmuje studia na polskich i litewskich uczelniach.

 

WYG

ŹródÅ‚o: Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce

Na fot: 1.Uczniowie na spotkaniu w Parlamencie Europejskim. Fot: Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce

2.  Dyrektor LO w PuÅ„sku Alvidas Nievulis w Parlamencie RL. Fot kancelaria Sejmu RL

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.26.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
26.07.2024

SZUKAM PRACY

Dodaj nowe og³oszenie