Gazeta Olsztyńska, powołując się na informacje uzyskane od posła Wojciecha Kossakowskiego i prezydenta Ełku Tomasza Arłukowicza, pisze że 13 września ma być udostępniony do ruchu 23-kilometrowy fragment Via Baltiki Ełk Południe – Szczuczyn.
Udostępnienie tego odcinka zbiegnie się z zakończeniem przebudowy ronda w Ełku.
Oficjalnie już natomiast, Główna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podaje, że ruszyły roboty bitumiczne przy układaniu podbudowy na odcinku S61 Ostrów Mazowiecka Północ (roboczo Podborze) - węzeł Śniadowo. Zaawansowanie wszystkich prac - ok. 40 proc. Planowane oddanie do ruchu tego fragmentu S61, to IV kwartał 2023 r.
Opis inwestycji
Odcinek Podborze - Śniadowo stanowi fragment drogi ekspresowej: S61 Ostrów Mazowiecka – Łomża – Stawiski – Szczuczyn – Ełk – Raczki – Suwałki – Budzisko (granica państwa). Zlokalizowany jest na terenie województwa mazowieckiego, w powiatach: ostrowskim i ostrołęckim, na terenie gmin Ostrów Mazowiecka, Stary Lubotyń i Czerwin. Początek znajduje się na terenie gminy Ostrów Mazowiecka, w miejscu przecięcia projektowanej drogi S61 i S8 (węzeł „Podborze”). Na odcinku do węzła „Komorowo” projektowana trasa prowadzona jest przez tereny rolne, w pobliżu istniejącej drogi wojewódzkiej nr 677.
Projekt i budowa drogi ekspresowej S61 Ostrów Mazowiecka – Szczuczyn, odcinek Węzeł Podborze (z węzłem) – węzeł Śniadowo (bez węzła) na długości około 19,463 km [S61] + 3,0 km [S8] + 3,57 km [klasy G] jest jednym z sześciu kontraktów realizacyjnych, na które została podzielona droga S61 na odcinku Ostrów Mazowiecka – Szczuczyn.
Na powstających fragmentach dróg S8 i S61 przewidziano nawierzchnię asfaltową przystosowaną do obsługi najcięższego ruchu (kategoria KR7, nacisk na oś 11,5 t). Standardowo odcinki dróg ekspresowych będą miały dwie dwupasmowe jezdnie z pasami awaryjnymi oraz pasem rozdzielającym o szerokości 5 m.
Przebieg prac
W grudniu 2021 roku wojewoda mazowiecki wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej dla odcinka S61 Podborze - Śniadowo. To ostatni fragment międzynarodowego korytarza transportowego Via Baltica, który tej decyzji nie miał.
Jak podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zadanie obejmuje budowę 19,46 km drogi ekspresowej S61 i przebudowę 3 km drogi ekspresowej S8 w rejonie Ostrowi Mazowieckiej. To tu powstanie strategiczny, nowy węzeł Podborze, który połączy dwie drogi ekspresowe - S8 i S61. Z drugiej strony odcinek połączy się z użytkowanym już fragmentem Via Baltiki Śniadowo - Łomża Południe.
Wraz z fragmentem S61 między Podborzem a Śniadowem (około 19,5 km) powstaną jeszcze 3 km trasy S8 oraz prawie 3,6 km drogi klasy G DW627 od rejonu miejscowości Stok do węzła Komorowo na S61.
Dwa węzły do likwidacji
Na początku 2022 r. zamknięto łącznice węzła Ostrów Mazowiecka Północ od strony Białegostoku. W sierpniu br. dołączyły do nich te od strony Warszawy. W przyszłości nie będzie już bezpośredniego wjazdu z S8 na drogi wojewódzkie.
Podczas budowy odcinka drogi ekspresowej S61 Podborze–Śniadowo dwa węzły na S8 łączące z drogami wojewódzką i powiatową zostaną zlikwidowane (Ostrów Mazowiecka Północ i Podborze). Zastąpi je jeden większy na skrzyżowaniu dróg ekspresowych S8 i S61, na który będzie można także dojechać z szos innej kategorii – umożliwi dojazd do Ostrowi Mazowieckiej i okolicznych miejscowości. Przejmie on nazwę od właśnie zamkniętego węzła.
Zmiana organizacji ruchu na węźle Ostrów Mazowiecka Północ. Źródło: GDDKiA
Zalecenia dla ruchu tranzytowego
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że do czasu zakończenia budowy, ruch lokalny (wjazd i wyjazd do/z Ostrowi Mazowieckiej, a także dojazd do dróg wojewódzkich: DW627 w kierunku Ostrołęki oraz DW677 w kierunku Łomży) obsługiwać będzie węzeł Ostrów Mazowiecka Południe (ul. Różańska). Dla ruchu tranzytowego zalecane są objazdy przez Różan do Ostrołęki (drogami DK60 i DK61) i przez Zambrów do Łomży (drogami S8 i DK63). Czasowa organizacja ruchu będzie obowiązywała do ukończenia prac na odcinku S61 i uruchomienia nowego węzła Ostrów Mazowiecka Północ.
Organizacja ruchu na obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej w trakcie budowy S61. Źródło: GDDKiA
Część europejskiego korytarza transportowego
Projekt jest częścią I-ego paneuropejskiego korytarza transportowego przebiegającego przez Polskę, Litwę, Estonię oraz Finlandię, potocznie nazywanego Via Baltica. Przebieg drogi został określony w dniu 20 października 2009 roku (Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych, którym wprowadzono dodatkowy korytarz drogi ekspresowej, drogę S61). Ustalony przebieg Via Baltica początkowo biegnie śladem drogi ekspresowej S-8 od Warszawy przez Radzymin, Wyszków do Ostrowi Mazowieckiej, skąd dalszy przebieg prowadzony jest planowaną drogą S-61 przez takie miasta jak: Ostrów Mazowiecka, Łomża, Szczuczyn, Ełk, Raczki, Suwałki i Budzisko, gdzie zlokalizowane jest przejście graniczne pomiędzy Polską i Litwą.
Cały przebieg drogi S61 przedstawia poniższa mapa (GDDKiA)
WYG
Źródło, Fot, mapy: GDDKiA