We wtorek, 12 lutego w Warszawie zakończyły się pierwsze po blisko 10-letniej przerwie obrady Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu RP oraz Sejmu Republiki Litewskiej.
Na czele polskiej delegacji stanęła wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek. Stronie litewskiej przewodniczył Arvydas Nekrošius. Parlamentarzyści z obu krajów rozmawiali o relacjach dwustronnych, bezpieczeństwie regionalnym, współpracy gospodarczej, infrastrukturalnej, kulturalnej, naukowej oraz o sytuacji Polaków na Litwie i Litwinów w Polsce.
- Są chwile, gdy pamięć o wydarzeniach, które nas połączyły i ukształtowały powoduje, że znowu chcemy być razem - podkreśliła Beata Mazurek otwierając XX sesję polsko-litewskiego Zgromadzenia Parlamentarnego. Wicemarszałek Sejmu zwróciła uwagę, na bogatą, wspólną historię Polski i Litwy. Przypomniała, że w 2019 r. przypada 25-rocznica podpisania Traktatu o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy między oboma krajami. Beata Mazurek wskazała, że Polskę i Litwę łączy rozległa i dogłębna sieć sojuszy, UE oraz NATO. Zaznaczyła, że oba kraje są też aktywnymi uczestnikami współpracy regionalnej.
Beata Mazurek wyraziła nadzieję, że litewski Sejm wypracuje kompleksowe rozwiązania dotyczące polskiej oświaty na Litwie, obecności naszego języka w przestrzeni publicznej, zwrotu ziemi czy ustawy o mniejszościach narodowych.
- Wtedy będziemy mogli ogłosić naszą wspólną przestrzeń, jako wolną od wszelkich kwestii spornych - oświadczyła Beata Mazurek.
Przewodniczący litewskiej delegacji Arvydas Nekrošius wyraził zadowolenie, iż jego kraj i Polska w najważniejszych momentach są razem. Wskazał, że Polska jest dla Litwy najbliższym partnerem strategicznym. - Odczuwamy silną potrzebę solidarności, wspólnoty oraz wzajemnego szacunku, a wspólne cele tylko bardziej nas umacniają - mówił Arvydas Nekrošius. Dodał, że dzisiaj możemy być dumni z aktywnego, polsko-litewskiego dialogu oraz ze wspólnych prac.
Deklaracja
Po obradach Mazurek oraz Nekrosius podpisali deklarację Zgromadzenia, w której wyrażono zadowolenie z „intensyfikacji dialogu politycznego” Polski i Litwy – zarówno w formacie bilateralnym, jak i na forach organizacji międzynarodowych i regionalnych.
Obie strony podkreśliły też wspólna wolę polityczna pełnej realizacji Traktatu o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy między Polską i Litwą – w szczególności zapisów dotyczących praw mniejszości narodowych w obu krajach. Zapewniono też o woli respektowania przez oba kraje praw mniejszości do pielęgnowania ich kultury, oświaty oraz języka ojczystego.
Via i Rail Baltica
Drugiego dnia obrad rozmawiano też o infrastrukturze, łączącej oba kraje.
W deklaracji wyrażono zadowolenie ze współpracy Polski i Litwy na rzecz realizacji wspólnych projektów energetycznych, zwiększających poziom integracji naszego regionu. Wskazano też na korzyści płynące z realizacji wspólnych inwestycji, takich jak Via Carpatia czy Via Baltica, które przyczynią się do zwiększenia strumienia ładunków oraz ruchu samochodów pomiędzy Polską a Litwą.
WYG
Źródła: Kancelarie Sejmu RP i RL
Fot: Kancelaria Sejmu/Łukasz Błaszkiewicz