Mieszkańcy Sejneńszczyzny obchodzili w niedzielę 100. rocznicę Bitwy Niemeńskiej. Uroczystości odbyły się na pograniczu polsko-litewskim w Berżnikach, gdzie stoi pomnik poświęcony ofiarom bitwy. Hołd w tym miejscu złożył również wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Na cmentarzu parafialnym, przy pomniku Bitwy NiemeÅ„skiej, zostaÅ‚a odprawiona msza Å›w., którÄ… celebrowaÅ‚ biskup eÅ‚cki Jerzy Mazur.
Biskup poÅ›wiÄ™ciÅ‚ też sztandar nadany sejneÅ„skiemu oddziaÅ‚owi ZwiÄ…zku PiÅ‚sudczyków Rzeczpospolitej Polskiej. Potem mieszkaÅ„cy, wÅ‚adze i organizacje kombatanckie zÅ‚ożyli kwiaty pod pomnikiem.
- Bitwa NiemeÅ„ska to bitwa, dziÄ™ki której udaÅ‚o siÄ™ zwyciężyć bolszewików sto lat temu. Bez tej wiktorii nie byÅ‚oby tak naprawdÄ™ ustalenia granicy wschodniej i niepodlegÅ‚ej Polski. StÄ…d cieszÄ™ siÄ™, że tu, na SejneÅ„szczyźnie, pamiÄ™ta siÄ™ o tej bitwie - mówiÅ‚ minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.
- Pamięć jest ważna, pamięć nas jednoczy, pamięć określa naszą tożsamość - dodał wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Bitwa Niemeńska była drugą - po sierpniowej Bitwie Warszawskiej i kontrataku znad Wieprza - fazą polskiej kontrofensywy przeciw bolszewikom w 1920 roku.
Jednym z epizodów bitwy byÅ‚ bój sejneÅ„ski z Litwinami 22 i 23 wrzeÅ›nia 1920 roku w okolicach Berżnik i Sejn, gdzie zginęło wielu żoÅ‚nierzy. ByÅ‚y to najkrwawsze polsko-litewskie walki w historii obu narodów.
Na cmentarzu w Berżnikach spoczywajÄ… ofiary bratobójczej walki, czyli żoÅ‚nierze polscy i litewscy, którzy walczyli po przeciwnych stronach w latach 1919-1920. Bitwa nad Niemnem trwaÅ‚a od 20 do 26 wrzeÅ›nia.
DecydujÄ…ce starcie wojny polsko-bolszewickiej rozgrywaÅ‚o siÄ™ od BrzeÅ›cia nad Bugiem na poÅ‚udniu po ziemiÄ™ sejneÅ„skÄ… na póÅ‚nocy. ZakoÅ„czyÅ‚o siÄ™ polskim triumfem i zwyciÄ™stwem wojny, co zaowocowaÅ‚o podpisaniem traktatu pokojowego w Rydze.
źródÅ‚o: Podlaski UrzÄ…d Wojewódzki; PAP