29.08.2021

W Białymstoku uczczono pamięć Danuty Siedzikówny Inki [zdjęcia]

Danuta Siedzikówna, niezłomna sanitariuszka Armii Krajowej, została skazana na rozstrzelanie przez władze komunistyczne. Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 r. w więzieniu przy ulicy Kurkowej w Gdańsku.

W chwili śmierci miała niespełna osiemnaście lat. W sobotę (28.08) wieczorem w Białymstoku uczczono pamięć legendy antykomunistycznego podziemia. W uroczystościach wziął udział marszałek Artur Kosicki.

Obchody rozpoczęły siÄ™ przy Pomniku KatyÅ„skim. StamtÄ…d uczestnicy przeszli kilkaset metrów przed pomnik „Inki” w Parku Planty, gdzie zÅ‚ożono wieÅ„ce i zapalono znicze.

- Danuta Siedzikówna to wielka bohaterka. JesteÅ›my winni jej pamięć, ale też pamięć tÄ™ powinniÅ›my przekazywać mÅ‚odemu pokoleniu. „Inka” byÅ‚a wspaniaÅ‚Ä…, wrażliwÄ… osobÄ…. Na polu walki potrafiÅ‚a pomagać nie tylko swoim żoÅ‚nierzom, ale też wrogim. To pokazuje, jak wielkim byÅ‚a czÅ‚owiekiem – mówiÅ‚ marszaÅ‚ek Artur Kosicki.

W białostockich uroczystościach upamiętniających "Inkę" wzięlli udział także radni miejscy: Katarzyna Ancipiuk, Henryk Dębowski i Paweł Myszkowski, przedstawiciele środowisk patriotycznych, harcerze.

Cześć pamiÄ™ci Danuty Siedzikówny oddano w różnych miejscach w regionie. Szczególnym wydarzeniem byÅ‚o nadanie jej imienia Dworcowi PKP w BiaÅ‚ymstoku. W Narewce k. Hajnówki poÅ›wiÄ™cono pamiÄ…tkowÄ… tablicÄ™ na symbolicznej mogile rodziców "Inki". NastÄ™pnie delegacje zÅ‚ożyÅ‚y kwiaty pod pomnikiem sanitariuszki znajdujÄ…cym siÄ™ przy koÅ›ciele parafialnym.

We wsi Gruszki k. Narewki odbyÅ‚a siÄ™ msza obok siedziby NadleÅ›nictwa Browsk. Później uroczystoÅ›ci przeniosÅ‚y siÄ™ przed pomnik "Inki" znajdujÄ…cy siÄ™ w tej miejscowoÅ›ci. Późnym popoÅ‚udniem na polanie NadleÅ›nictwa Browsk odbyÅ‚ siÄ™ okolicznoÅ›ciowy koncert pt. "PerÅ‚y", dofinansowany przez samorzÄ…d województwa.

Dworzec BiaÅ‚ystok imienia Danuty Siedzikówny „Inki”

Tak od soboty brzmi peÅ‚na nazwa biaÅ‚ostockiego dworca PKP. Uroczystość odbyÅ‚a siÄ™ w 75. rocznicÄ™ zamordowania przez wÅ‚adze komunistyczne niespeÅ‚na 18-letniej sanitariuszki i Å‚Ä…czniczki 4. szwadronu 5. WileÅ„skiej Brygady Armii Krajowej - Danuty Siedzikówny. WziÄ…Å‚ w niej udziaÅ‚ marszaÅ‚ek Artur Kosicki.

MarszaÅ‚ek Artur Kosicki - w imieniu wÅ‚asnym, caÅ‚ego zarzÄ…du i przede wszystkim mieszkaÅ„ców województwa podlaskiego - podziÄ™kowaÅ‚ ministrowi Adamowi Andruszkiewiczowi (który byÅ‚ inicjatorem nadania imienia "Inki") i wÅ‚adzom spóÅ‚ki PKP S.A. za tÄ™ wspaniaÅ‚Ä… inicjatywÄ™.

- To jest godne upamiÄ™tnienie naszych bohaterów, którzy zapÅ‚acili najwyższÄ… cenÄ™ - cenÄ™ życia za to, żebyÅ›my żyli w wolnej i niepodlegÅ‚ej Polsce. Szczególnie dziÄ™kujÄ™ za to, że to wÅ‚aÅ›nie „Inka” jest patronem naszego dworca. Pomimo tego, że w wieku 15 lat wstÄ…piÅ‚a do Armii Krajowej, że straciÅ‚a rodziców, byÅ‚a dwukrotnie aresztowana i przesÅ‚uchiwana, potrafiÅ‚a szlachetnie postÄ™pować. Nie tylko jako bohater, ale i jako czÅ‚owiek. Jako sanitariuszka, na polu walki, ratowaÅ‚a wÅ‚asnych żoÅ‚nierzy i żoÅ‚nierzy wroga. Jestem dumny, że mogÄ™ brać udziaÅ‚ w tej wspaniaÅ‚ej uroczystoÅ›ci - powiedziaÅ‚ marszaÅ‚ek.

Wyraz hołdu

Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, opowiadaÅ‚ o kulisach wyÅ‚onienia patronki.

- To zaszczyt, że możemy nadać dla Å›wieżo odrestaurowanego dworca imiÄ™ naszej wielkiej bohaterki - Danuty Siedzikówny, pseudonim „Inka” - mówiÅ‚ Adam Andruszkiwicz. -  W imieniu mieszkaÅ„ców naszego województwa i Å›rodowisk patriotycznych zwróciÅ‚em siÄ™ do zarzÄ…du PKP z takÄ… inicjatywÄ…, która niemal natychmiast zostaÅ‚a pozytywnie rozpatrzona. ByÅ‚a zgoda, akceptacja i bardzo duże wsparcie - przypomniaÅ‚.

Sekretarz stanu odczytaÅ‚ również list od premiera Mateusza Morawieckiego do uczestników uroczystoÅ›ci. PodkreÅ›liÅ‚ w nim, że Danuta Siedzikówna zajmuje w zbiorowej pamiÄ™ci Polaków miejsce szczególne.

- Inicjatywa nadania jej imienia odnowionemu dworcowi PKP w BiaÅ‚ymstoku to cenne i ważne przedsiÄ™wziÄ™cie. Od dziÅ› wszyscy podróżni, zarówno w kraju, jak i z zagranicy bÄ™dÄ… mogli poznać historiÄ™ tej wspaniaÅ‚ej postaci. (…) Inka to jedna z bohaterek naszej wolnoÅ›ci - napisaÅ‚ premier. PodkreÅ›liÅ‚, że odsÅ‚oniÄ™ta w sobotÄ™ tablica jest wyrazem hoÅ‚du, oddanym tej niezwykÅ‚ej kobiecie.

Kolejne dworce zyskujÄ… patronów

- Wybór patronki w BiaÅ‚ymstoku byÅ‚ oczywisty i przyjÄ™ty z entuzjazmem przez caÅ‚y zarzÄ…d PKP - stwierdziÅ‚ Krzysztof MamiÅ„ski, prezes zarzÄ…du Polskich Kolei PaÅ„stwowych S.A.

PoinformowaÅ‚, że również inne dworce PKP w Polsce zyskujÄ… patronów. Dworzec Centralny w Warszawie zyskaÅ‚ imiÄ™ StanisÅ‚awa Moniuszki, Dworzec Wschodni - Romana Dmowskiego, Dworzec GÅ‚ówny w Krakowie - marszaÅ‚ka Józefa PiÅ‚sudskiego, w Katowicach - Konstantego Wolnego, pierwszego marszaÅ‚ka Sejmu ÅšlÄ…skiego. Za dwa tygodnie dworzec w BiaÅ‚ej Podlaskiej otrzyma za patronów Sybiraków.

Strażnicy wolności

Pamiątkową tablicę na dworcu ufundował Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. Paderewskiego.

- Jest to dla nas bardzo ważny projekt. Wspólnie z zarzÄ…dem PKP nadajemy patronów przestrzeni publicznej - patronów nieprzypadkowych, którzy byli strażnikami wartoÅ›ci. Czujemy ogromnÄ… satysfakcjÄ™, że dworzec ma tak wspaniaÅ‚Ä… patronkÄ™ - przyznaÅ‚ PaweÅ‚ SkibiÅ„ski, zastÄ™pca dyrektora Instytut Dziedzictwa MyÅ›li Narodowej im. R. Dmowskiego i I. Paderewskiego.

Postać „Inki”

Danuta Siedzikówna, ps. „Inka” urodziÅ‚a siÄ™ w 1928 r. we wsi Guszczewina koÅ‚o Narewki. Jej ojciec byÅ‚ leÅ›niczym, w czasie wojny zostaÅ‚ wywieziony przez Sowietów, zaÅ› matka rozstrzelana przez Niemców. Kilkunastoletnia dziewczyna zostaÅ‚a sanitariuszkÄ… i Å‚Ä…czniczkÄ… 4. szwadronu odtworzonej na BiaÅ‚ostocczyźnie 5. WileÅ„skiej Brygady Armii Krajowej. W czerwcu 1945 r. aresztowana przez NKWD-UB za wspóÅ‚pracÄ™ z antykomunistycznym podziemiem. Z konwoju uwolniÅ‚ jÄ… patrol AK. „Inka” znów dziaÅ‚aÅ‚a jako sanitariuszka oraz Å‚Ä…czniczka, uczestniczÄ…c w akcjach przeciw NKWD i UB.

Ponownie aresztowana w lipcu 1946 r., zostaÅ‚a osadzona w wiÄ™zieniu w GdaÅ„sku. Po Å›ledztwie Wojskowy SÄ…d Rejonowy skazaÅ‚ jÄ… na karÄ™ Å›mierci, którÄ… wykonano 28 sierpnia 1946 r. PoÅ›miertnie awansowano jÄ… na stopieÅ„ podporucznika.

Postać Danuty Siedzikówny staÅ‚a siÄ™ ikonÄ… patriotyzmu i heroizmu, a zarazem – przykÅ‚adem dehumanizacji systemu. W chwili egzekucji „Inka” miaÅ‚a niespeÅ‚na 18 lat.

 

 

ŹródÅ‚o: Wrota Podlasia

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.21.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie