Jak podają litewskie media, Państwowe Koleje Litewskie (LTG) chcą w niedalekiej przyszłości połączyć Wilno ze stolicą Łotwy i Polski pociągami pasażerskimi, nie czekając na zakończenie budowy europejskiej kolei Rail Baltica.
Ponadto rozważana jest budowa odnogi Rail Baltiki nad morze, do Połągi.
Linas Baužis, szef spółki LTG Link, zajmującej się przewozem osób, uważa że połączenie Wilna z Rygą i Warszawą jest konieczne.
- Widzę dwa główne kierunki, których potrzebujemy. To połączenie sąsiednich stolic Unii Europejskiej – Wilno –Ryga i Wilno-Warszawa. Mamy wizję tego, jak będziemy postępować na tej trasie, a nasze rządy zgodziły się na to - powiedział L. Baužys w wywiadzie dla agencji BNS.
Nie podał jednak daty.
We wrześniu 2020 roku, w Wilnie, podczas wspólnego posiedzenia rządów Polski Litwy podpisane zostały dwie ważne umowy między Litewskimi Kolejami (LTG) a PKP.
Podczas spotkania firma LTG Link oraz spółka PKP Intercity podpisały list intencyjny, w którym zobowiązały się do połączenia litewskiej i polskiej stolicy wygodnym pociągiem, spełniającym potrzeby współczesnych podróżnych już w drugiej połowie 2021 roku. Planowano, że podróż z Wilna do Warszawy lub z powrotem potrwa około 8 godzin.
Mantas Bartuška, ówczesny szef grupy LTG, podkreślał znaczenie tego połączenia w kontekście projektu Rail Baltica.
- Będzie to wstęp do otwarcia linii Rail Baltica. Na początku spodziewamy się 35 tys. pasażerów rocznie, a szczyt podróżujących osiągniemy po zakończeniu budowy europejskiego toru do Wilna. Nie mam wątpliwości, że będzie to najpopularniejszy wybór na podróżowanie między tymi krajami. Już w przyszłym roku będziemy mogli podróżować do naszych sąsiadów pociągiem, zostawiając jak najmniejszy ślad zanieczyszczeń w porównaniu z innymi środkami transportu - mówił dyrektor generalny LTG Mantas Bartuška.
W styczniu br. okazało się jednak, że ze względu na epidemię jest to niemożliwe.
Natomiast, jak podają litewskie media, pociąg Białystok-Kowno, obsługiwany przez Polregio, ma wrócić do rozkładu jazdy od 1 czerwca br.
WYG
Fot: Litewskie Koleje