W miniony piątek w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku parafowano umowy na utworzenie centrów opiekuńczo-mieszkalnych w gminach Krasnopol i Szumowo.
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz wójtowie Karol Szrajbert i Jarosław Cukierman złożyli podpisy na dokumentach podczas konferencji prasowej.
- Program, realizowany wspólnie z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej od 2019 r., cieszy się w naszym regionie dużym zainteresowaniem. To odpowiednio szósta i siódma umowa na powstanie COM w województwie podlaskim - mówił wojewoda Paszkowski.
Dzięki dofinansowaniu otrzymanemu w ramach dodatkowego naboru wniosków w 2021 r., COM powstaną w gminach Krasnopol i Szumowo.
W Krasnopolu Centrum powstanie w zabytkowym budynku, w którym wcześniej funkcjonowała szkoła podstawowa. Zostanie utworzone w nim 15 miejsc dla osób z niepełnosprawnościami, w tym 3 miejsca całodobowego zamieszkiwania oraz 12 miejsc pobytu dziennego. Kwota dofinansowania z Funduszu Solidarnościowego wynosi ponad 2,6 mln zł. Planowany termin zakończenia inwestycji to marzec 2024 r.
- Gmina Krasnopol, jak wiele miejsc w Polsce, boryka się z problemami demograficznymi. Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców, trzykrotnie aplikowaliśmy, aby uzyskać fundusze na stworzenie Centrum. Za każdym razem wojewoda pozytywnie opiniował nasz wniosek. Dofinansowanie udało się uzyskać za trzecim razem, z czego się bardzo cieszymy. (...) Centrum powstanie w budynku z 1924 r., który do końca lat 90. pełnił rolę szkoły podstawowej i wiąże ze sobą pewne wspomnienia, sentymenty mieszkańców. Powierzchnia obiektu to ponad 400 metrów kwadratowych - powiedział wójt gminy Krasnopol Karol Szrajbert.
W gminie Szumowo COM powstanie w miejscowości Pęchratka Polska, także w budynku byłej szkoły podstawowej. Pomoc znajdzie tutaj 20 osób z niepełnosprawnościami: dla pięciu z nich będzie to miejsce całodobowego zamieszkiwania, zaś dla piętnastu miejsce pobytu dziennego. - Na terenie ośrodka powstanie także altana, siłownia zewnętrzna, ogródek, aby podopieczni mieli dodatkowe zajęcie obok codziennej rehabilitacji - dodał wójt gminy Szumowo Jarosław Cukierman. Dofinansowanie wyniosło ponad 2,8 mln zł. Zakończenie inwestycji planowane jest na początek 2024 roku.
Obecnie na terenie województwa podlaskiego w ramach Programu realizowane są 4 inwestycje w gminach Perlejewo, Drohiczyn, Ciechanowiec i Stawiski. W gminie Łapy realizacja inwestycji została zakończona. Centrum zlokalizowane w Daniłowie Dużym zostało otwarte w dniu 1 lutego 2022 roku. Centrum przeznaczone jest do jednoczesnego pobytu 18 osób, w tym 12 miejsc przystosowane jest do pobytu całodobowego, a 6 miejsc do pobytu dziennego
Cel programu
Celem Programu jest uzupełnienie systemu wsparcia osób niepełnosprawnych, poprzez stworzenie warunków do świadczenia dodatkowych usług w postaci zapewnienia możliwości zamieszkiwania całodobowego lub w formie pobytu dziennego. Centra opiekuńczo-mieszkalne, przeznaczone są dla dorosłych osób niepełnosprawnych ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.
Ideą pomocy osobom niepełnosprawnym w ramach wielu obszarów rządowego wsparcia jest między innymi umożliwienie nabycia przez nich różnego rodzaju umiejętności, dzięki którym będą mogły samodzielnie funkcjonować w społeczeństwie. Centra opiekuńczo-mieszkalne mają ku temu odpowiednie zasoby, możliwości - mówił Bohdan Paszkowski.
Osoby niepełnosprawne przebywające w Centrum mają zapewnione wsparcie w zakresie potrzeb zdrowotnych, pielęgnacyjnych, zapobiegania wtórnym powikłaniom, stymulowania i rozwijania sprawności ruchowej, kompetencji poznawczych oraz społecznych. Program finansowany jest ze środków Funduszu Solidarnościowego.
Biorąc pod uwagę statystykę dot. liczby osób niepełnosprawnych przypadających na jedno Centrum w województwie (uwzględniając placówki, na których utworzenie zostały już zawarte umowy), województwo podlaskie ma najniższy wynik w tym zestawieniu. To dobrze świadczy o aktywności samorządów w kwestii odpowiadania na potrzeby mieszkańców. Uwzględniając natomiast liczbę zakontraktowanych ośrodków, ustępujemy jedynie kilku regionom o wiele większym potencjale ludnościowym i powierzchniowym, tj. województwom: mazowieckim, podkarpackim i lubelskim - zaznaczył wojewoda podlaski, dodając, iż w ubiegłym tygodniu do Programu zostały skierowane kolejne dwie aplikacje, pochodzące z gminy wiejskiej Kolno (na utworzenie Centrum z Glinkach) i powiatu sokólskiego (na utworzenie Centrum w Suchowoli).
Źródło: Podlaski Urząd Wojewódzki
Fot: Krzysztof Pogorzelski PUW