Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce odbędą się 26 maja 2019 r. Każdy, kto najpóźniej w dniu wyborów ukończył 18 lat, ma prawo głosować.
Parlament Europejski liczy 751 posłów. W Polsce wybieramy 52. Posłowie do Parlamentu Europejskiego są wybierani co pięć lat. Parlament Europejski reprezentuje interesy obywateli Unii Europejskiej na szczeblu europejskim. Wybiera przewodniczącego Komisji Europejskiej i mianuje komisarzy (tworzących kolegium) oraz ocenia ich działania. Przyjmuje akty prawne w naszym interesie oraz uchwala budżet w naszym imieniu. Reprezentuje nas za granicą i podejmuje działania w reakcji na nasze petycje.
W wyborach do Parlamentu Europejskiego Polska podzielona jest na 13 okręgów wyborczych. Nasz okręg, nr 3, obejmuje województwa podlaskie i warmińsko mazurskie. W przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego w podziale mandatów będą brały udział komitety wyborcze, które w skali kraju przekroczyły 5 proc.
W Polsce obowiązuje system proporcjonalny z głosem preferencyjnym, tj. wyborca oddaje głos na konkretnego kandydata z danej listy wyborczej:
Lista nr 1 – Komitet Wyborczy Wyborców Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy
Lista nr 2 – Komitet Wyborczy Wiosna Roberta Biedronia
Lista nr 3 – Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Europejska – PO SLD PSL Nowoczesna Zieloni
Lista nr 4 – Komitet Wyborczy Prawa i Sprawiedliwości
Lista nr 5 – Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica Razem – Partia Razem, Unia Pracy, RSS
Lista nr 6 – Komitet Wyborczy Wyborców Kukiz'15
Kandydat, który z danej listy wyborczej otrzyma największą liczbę głosów, ma pierwszeństwo w ostatecznym podziale mandatów.
Specyfiką wyborów do Parlamentu Europejskiego jest, iż poszczególnym okręgom nie jest przydzielona z góry liczba mandatów do obsadzenia. Wpływ na to ma frekwencja wyborcza. Może się zdarzyć, że przy niskiej frekwencji w danym okręgu żaden z kandydatów nie uzyska mandatu.
W naszym okręgu wyborczym obsadzane były do tej pory dwa mandaty.
Źródło: Wybory Europejskie w 2019 r.
Państowa Komisja Wyborcza