Od 10 sierpnia br. polska straż graniczna przestała podawać codzienne komunikaty o liczbie nielegalnych imigrantów próbujących przekroczyć polsko - białoruską granicę.
We worek, 17 sierpnia br. Centrum Informacyjne Rządu podało, że tylko w sierpniu tego roku na polsko-białoruskiej granicy 1 935 osób usiłowało nielegalnie przekroczyć granicę. "Z tego Straż Graniczna zapobiegła próbom przekroczenia granicy przez 1 175 osób, a 760 cudzoziemców zostało zatrzymanych i osadzonych w zamkniętych ośrodkach" - przekazało CIR.
Przypomnijmy, że w całym ubiegłym roku było to łącznie 114 osób.
Najwięcej prób nielegalnego przekraczania granicy ma miejsce w okolicach Krynek. Szudziałowa, Lipska. Mieszkańcy są zaniepokojeni. Chodzi nie tylko o możliwość jakichś nieprzyjaznych zachowań ze strony imigrantów, ale także strach przed zarażeniem się chorobami zakaźnymi, głównie koronowirusem.
We wtorek wieczorem wiceszef MSWiA Maciej Wąsik przekazał na Twitterze, że żołnierze pomagają straży granicznej już od tygodnia. "Granica jest uszczelniona. Straż Graniczną wspiera od tygodnia 1000 żołnierzy Wojska Polskiego. Działamy szybko i skutecznie" – podkreślił.
Polska zaczęła dostarczać uchodźców do granicy białoruskiej - twierdzi białoruska straż
Tymczasem już 13 sierpnia br. Państwowy Komitet Graniczny Białorusi poinformował na swojej stronie internetowej, że Polska zaczęła dostarczać nielegalnych migrantów ze swojego terytorium na granicę z Białorusią.
Jak zaznaczono w komunikacie Państwowego Komitetu Granicznego, do placówki granicznej w Bielanach przywieziono grupę uchodźców.
Agencja opublikowała również wideo, w którym grupa ludzi przemieszcza się z ciężarówki, która wygląda jak wojskowa, przez tzw. ziemię niczyją na drugą stronę.
„Warto zauważyć, że tego typu pojazd nie jest używany przez polską straż graniczną, ale należy do Sił Zbrojnych RP” - głosi komunikat.
Jak na razie nikt ze strony polskiej nie zdementował tej informacji.
Polsko - białoruskie spotkanie
W poniedziałek (16 sierpnia br.) odbyło się robocze spotkanie w ramach Polsko-Białoruskiej Międzyrządowej Komisji ds. Współpracy Transgranicznej. Polskiej delegacji przewodniczył Bartosz Grodecki, podsekretarz stanu w MSWiA, stronie białoruskiej przewodniczył Jewgienij Szestakow, wiceminister spraw zagranicznych Republiki Białoruś.
Jak głoszą komunikaty obu stron, podczas spotkania obie strony wymieniły poglądy na temat sytuacji, aktualnych trendów w jej rozwoju oraz problematycznych kwestii wpływających na stan bezpieczeństwa granic.
Delegacje dokonały również przeglądu możliwości rozwoju porozumień związanych z bezpieczeństwem granic między obydwoma krajami - poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Białorusi. „Podczas spotkania osiągnięto porozumienie, aby kontynuować dalsze rozmowy – czytamy w komunikacie białoruskiego MSZ.
Przepychanki na litewsko - białoruskiej granicy
Jak informuje litewskie ministerstwo spraw wewnętrznych Republiki Litewskiej, we wtorek (17.08.2021) rejonie solecznickim, na odcinku zapory Gintaras Žagunis, przedstawiciele białoruskich struktur siłowych z tarczami i sprzętem do tłumienia zamieszek siłą zepchnęli grupę 35 migrantów na terytorium Republiki Litewskiej i wkroczyli na terytorium Litwy Wszystkie te nielegalne działania białoruskich funkcjonariuszy zostały nagrane na wideo przez funkcjonariuszy Państwowej Straży Granicznej.
Informacja o naruszeniu granicy państwowej zostanie wykorzystana w prowadzonym przez Litwę śledztwie przygotowawczym, o czym poinformowano również przedstawiciela Białoruskiego Komitetu Granicznego.
- Nie możemy tolerować tak śmiałej prowokacji, kiedy 12 białoruskich urzędników przekroczyło dziś granicę Republiki Litewskiej. Natychmiast zareagowaliśmy na tę prowokację i podjęliśmy decyzję o dalszym zwiększaniu zdolności ochrony granicy – mówi minister spraw wewnętrznych Agnė Bilotaitė, odpowiadając na dzisiejszy incydent na granicy z Białorusią.
To nie pierwszy podobny incydent na granicy litewsko-białoruskiej w ostatnich dniach.
Wcześniej portal 15min. opublikował nagranie, na którym widać jak wyposażeni w pałki, tarcze i hełmy funkcjonariusze białoruskich służb nie pozwalają wrócić grupie imigrantów i zachęcają ich do ruszenia w stronę Litwy.
Na nagraniu słychać też dialog między członkiem blokowanej grupki a funkcjonariuszami. Na jego prośbę prawdopodobnie o możliwość powrotu, słyszy „go back” – wracaj. Potem kolejny białoruski funkcjonariusz dodaje po rosyjsku: „Czego stoicie, idźcie. Oczywiście, że tam” i wskazuje drugą stronę granicy.
Według litewskiego portalu, taka sytuacja miała miejsce w kilku punktach granicy. Najczęściej migranci są blokowani przez obie strony po kilka godzin. A w jednym przypadku blokada trwała nawet dobę.
O to samo stronę litewską oskarża białoruska straż graniczna.
Ucieczki imigrantów
Z budynku byłej szkoły we wsi Verebiejai w rejonie olickim, gdzie są rozlokowani nielegalni imigranci, uciekło ponad 30 osób.
Obóz opuściło 34 uchodźców, siłom bezpieczeństwa udało się zatrzymać tylko dwoje z nich. Reszta prawdopodobnie skierowała się w stronę najbliższej wioski. - Zakładamy, że pójdą na tory kolejowe, a wzdłuż nich do Łoździej lub Kalwarii, a potem do Polski – powiedział jedne z funkcjonariuszy litewskiej straży granicznej.
Nie była to pierwsza próba ucieczki.
Kontenery dla imigrantów - Litwa przygotowuje się do dużej ich fali
Imigranci na Litwie są na razie rozmieszczani w szkołach, stadionach, obok placówek straży granicznej. Często mieszkają w namiotach.
Przed kilkoma dniami litewska Państwowa Straż Graniczna (SBGS) ogłosiła międzynarodowy przetarg na usługi zakwaterowania migrantów. Straż planuje wynająć domy kontenerowe oraz zakupić wszelkie usługi związane z ich transportem, infrastrukturą komunikacyjną, montażem i konserwacją urządzeń sanitarnych i kuchennych, mebli, systemów wentylacyjnych i grzewczych.
Zgodnie z warunkami zakupu, SBGS zakupi usługi noclegowe dla maksymalnie 40 tys. osób na okres do 4 lat.
- Chociaż liczba miejsc noclegowych wskazanych w zakupie wydaje się duża, mamy nadzieję, że nie będzie potrzebnych tak wiele miejsc, a wobec dostawców nie obligujemy do zakupu wszystkich usług – mówi Jovita Petkuvienė, kanclerz MSW.
Obecnie w straży granicznej przebywa około 1500 osób. Łącznie na Litwę dostało się już ponad 4 tysiące imigrantów.
WYG
Na fot: Imigranci z Polski na Białoruś. Fot. Białoruska Straż Graniczna
Imigranci z Białorusi na Litwę. Fot Litewska Straż Graniczna
Imigranci w Polsce. Fot Podlaski Oddział Straży Granicznej
Kontenery. Fot MSZ RL