05.12.2020

W Suwałkach 19 zakażeń i 4 zgony. Polacy z ograniczeniami na Litwie, w Szwajcarii i Włoszech

W Polsce ostatnio każdego dnia z powodu COVID lub współistnienia tej choroby z innymi schorzeniami umiera ponad 500 osób. W Suwałkach w czwartek zanotowano 7 zgonów, a dzisiaj poinformowano o 3 zmarłych w mieście i 1 w powiecie suwalskim.

Ministerstwo Zdrowia powiadomiło w sobotę o 12 430 nowych zakażeniach i 502 zgonach. W Suwałkach wykryto 12 kolejnych przypadków zakazenia koronawirusem, w powiecie suwalskim -7, augustowskim - 19 i sejneńskim - 5.

Na zaktualizowanej liście krajów i regionów dotkniętych koronawirusem, która będzie obowiązywała od poniedziałku, 7 grudnia, znowu znalazła się Polska, wykreślono natomiast Słowację, Słowenię, Maltę i Szkocję – poinformowało Ministerstwo Ochrony Zdrowia Republiki Litewskiej.

Ze względu na sytuację epidemiczną państwa i regiony są podzielone na strefy zielone, żółte i czerwone. Wirtualną mapę krajów dotkniętych koronawirusem opracowuje Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). (patrz mapa niżej)

 

 

Litwa objęta jest czerwoną strefą, dlatego tylko kraje z szarej strefy są uważane za dotknięte przez koronawirusa: Północna Irlandia, Polska, Liechtenstein i Szwajcaria oraz wszystkie kraje trzecie. Po przyjeździe z tych krajów wymagana jest izolacja lub wykonanie testu na obecność koronawirusa.

Szarą strefą objęte są państwa, które nie przekazują danych do ECDC lub które w ciągu 7 dni przeprowadzają 300, lub mniej testów na 100 tys. mieszkańców.

Kraje trzecie (kraje spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego), które nie są uwzględnione na mapach ECDC, są zaliczane do szarej strefy i są uważane za kraje dotknięte koronawirusem.

- Osoby wjeżdżające na Litwę z obszarów podwyższonego ryzyka obwiązuje 10-dniowa kwarantanna.

- Kwarantanna NIE OBOWIĄZUJE osoby, które POSIADAJĄ NEGATYWNY WYNIK TESTU na obecność Covid-19 WYKONANY 48 godz. PRZED WJAZDEM. (nie dotyczy to osób podróżujących samolotem, które nie opuszczają obszaru tranzytowego lotniska).

Test można również wykonać na Litwie - do momentu uzyskania negatywnego wyniku obowiązuje kwarantanna. Nawet przy negatywnym wyniku testu zaleca się ograniczyć liczbę kontaktów, nie przebywać w miejscach zgromadzeń ludzi przez 10 dni po przyjeździe na Litwę.

- Możliwy jest przejazd przez Litwę tranzytem, bez zbędnego zatrzymywania się. (Podczas przejazdu dozwolone są niezbędne postoje w tranzycie np. na tankowanie paliwa, potrzeby fizjologiczne.)

Wszystkie osoby wjeżdżające z obszarów podwyższonego ryzyka powinny zarejestrować się na stronie Narodowego Centrum Zdrowia Publicznego ️ https://keleiviams.nvsc.lt/en/form

Uwaga❗Osoby przybywające na Litwę transportem lotniczym, morskim i rejsowym lądowym powinny tę ankietę wypełnić przed wylotem/wyjazdem na Litwę, gdyż przed wejściem do samolotu/promu/autobusu będą proszone o okazanie potwierdzenia rejestracji tz. QR kodu.

Nowe obostrzenia na Litwie

W przyszłym tygodniu omówione zostaną nowe obostrzenia, gdyż sytuacja epidemiczna w kraju nie ulega poprawie – zapowiedział minister ochrony zdrowia Aurelijus Veryga.

 - Ogólnie sytuacja niestety się nie poprawia. Nadal się pogarsza. Nie mamy gwałtownego wzrostu, ale co tydzień obserwujemy rosnącą liczbę przypadków, co oznacza, że obecnie stosowane środki są niewystarczające, a rozprzestrzenianie się wirusa nie ustaje” – powiedział Veryga na konferencji prasowej w piątek.

Spośród możliwych dodatkowych środków mających na celu zmniejszenie zachorowalności w kraju Veryga wymienił bardziej rygorystyczne stosowanie środków ochrony w miejscu pracy, np. maseczki byłyby obowiązkowe nie tylko podczas obsługi klienta, ale również podczas komunikowania się z kolegami w pracy. Ponadto rozważana jest możliwość wprowadzenia więcej nauki zdalnej w szkołach.

Według ministra, w przyszłym tygodniu zostanie także zaproponowane odłożenie na później otwarcia muzeów i galerii artystycznych. Wcześniej rząd zezwolił na to, aby od 10 grudnia były otwarte wyżej wymienione placówki, które można byłoby odwiedzać w grupach do 2 osób.

Veryga nie wykluczył również, że może być rozważane wprowadzenie dodatkowych ograniczeń w miejscach handlowych poprzez ustalenie większej powierzchni na jedną osobę.

Brane są pod uwagę również bardziej surowsze ograniczenia, np. zamknięcie sklepów (oprócz aptek i sklepów spożywczych) oraz przedłużenie ogólnokrajowej kwarantanny do 31 grudnia.

Kwarantanna dla Polaków także we Włoszech oraz Szwajcarii

W Szwajcarii 10-dniowa kwarantanna będzie obowiązywać od 14 grudnia. Nakaz izolowania się po przyjeździe dotyczy podróżnych z kilkunastu krajów i regionów, w tym Polski.

Z informacji, jaką zamieszczono na stronie włoskiego MSZ w piątek,04.12.br. wynika, że Polska znalazła się na liście krajów, których obywatele muszą poddać się testowi na obecność koronawirusa przed wjazdem do Włoch. W przypadku braku takiego testu trzeba poddać się izolacji i nadzorowi sanitarnemu. Następnie, od 21 grudnia br. do 6 stycznia 2021r., przepisy te zostaną zaostrzone. W okresie świąteczno-noworocznym konieczne będzie poddanie się kwarantannie natychmiast po przyjeździe.

 Koronawirus w Europie

Jak podaje portal EURACTIV, w Polsce pobrano dotychczas 6 355 941 próbki na obecność koronawirusa. 1 028 610 testów dało pozytywną diagnozę. W przeliczeniu na 1 milion mieszkańców przeprowadzonych zostało 168 018. To 26. wynik w unijnej dwudziestce siódemce. Ostatnie miejsce przypada Bułgarii.

Względnie niska liczba testów oznacza, że liczba osób zarażonych może być zdecydowanie wyższa niż oficjalna.

Według ECDC w okresie od 16 do 29 listopada Polska miała największą liczbę pozytywnych testów ze wszystkich 31 krajów europejskich, z wynikiem 48,6%. Nieco mniej pozytywnych przypadków wykryto tylko w Bułgarii - 40,1%. Na Litwie było 19,1 proc. pozytywnych przypadków koronawirusa na sąsiedniej Łotwie - 8,3 proc., w Estonii - 6,5 proc.

 

 

Śmiertelność

Współczynnik zgonów z powodu COVID-19 w ciągu 14 dni w UE / EOG i Wielkiej Brytanii, na podstawie danych zebranych przez ECDC z oficjalnych źródeł krajowych z 31 krajów, wyniósł 104,6 na milion mieszkańców.

Spośród 28 krajów z wysokimi 14-dniowymi wskaźnikami śmiertelności COVID-19 (co najmniej 10 na milion), trwały wzrost (przez co najmniej siedem dni) zaobserwowano w 11 krajach (Austria, Bułgaria, Chorwacja, Estonia, Niemcy, Grecja, Włochy, Łotwa, Liechtenstein, Litwa i Polska). Trzy kraje (Dania, Węgry i Słowenia) odnotowały wzrost trwający mniej niż siedem dni. Stabilne lub malejące tendencje w zakresie umieralności trwających od 1 do 10 dni zaobserwowano w 14 krajach (Belgia, Cypr, Czechy, Francja, Irlandia, Luksemburg, Malta, Holandia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Hiszpania, Szwecja i Wielka Brytania)

Według najnowszych danych ECDC, za okres od 16 listopada. do 29 listopada najmniej zgonów z powodu zarażenia koronawirusem odnotowano w Islandii (2,8 osoby na 1 milion mieszkańców) i Finlandii (4,3). Litwa zajmuje 14 miejsce w tej kategorii (81,2 zgonów na 1 milion mieszkańców),

 

 

WYG

Źródła: Ministerstwo Ochrony Zdrowi RL; ECDC, EURACTIV

Fot: Ministerstwo Ochrony Zdrowia RL

Mapy: 1.Szare i czerwone strefy; 2. Testowanie- Źródło ECDC

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.23.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie