Piątek przyniósł 28 487 nowych zakażeń i 768 zgonów. Jedyna liczba, która dzisiaj cieszy, to 314. O tyle mniej, w porównaniu z czwartkiem, pacjentów z COVID-19 przebywa w polskich szpitalach.
Nadal jest ich bardzo dużo – bo 34 550. Niestety, o 14 więcej niż dzień wcześniej – już 3 376 osób wymaga wspomagania respiratorami.
W Szpitalu Wojewódzkim w Suwałkach hospitalizowanych jest 76 pacjentów. Aż 16 z nich podłączonych jest do respiratorów.
- Rekord, zanotowany w listopadzie, to 17 osób wymagających wspomagania respiratorami – przypomina Adam Szałanda, dyrektor suwalskiego szpitala. Wówczas mieliśmy głównie starszych pacjentów, dzisiaj o życie walczą nawet niespełna 40-latkowie.
Gorszy jest też stan zdrowia pacjentów z COVID-19. Przy podobnej liczbie chorych, jesienią szpital zużywał 1,5 tony tlenu na dobę, a teraz – już 2,2 tony.
- Od trzech dni sytuacja jest w miarę stabilna – mówi dyrektor Szałanda.- Bardziej od liczby nowych zakażonych interesuje nas to, żeby nie przechodzili oni ciężko choroby.
W piątek w Suwałkach potwierdzono 22 nowe przypadki, a w powiecie suwalskim było ich 17. W powiecie augustowskim przybyło 20 zakażonych, a w sejneńskim – 4.
Ostatniej doby w kraju wykonano ponad 107,3 tys. testów na koronawirusa.
Spośród 28 487 nowych zakażeń, najwięcej stwierdzono w województwach śląskim (4686), mazowieckim (3676), wielkopolskim (3285) i dolnośląskim (2872), a najmniej w podlaskim – 556.
Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wynosi 2 528 006. Zmarło 57 427 osób, wyzdrowiało 2 107 776.
Punkty szczepień powszechnych w szpitalu oraz w Hali OSiR lub Suwałki Arenie
Suwalski ratusz podal dzisiaj informację:
Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk wspólnie z Adamem Szałandą, dyrektorem Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach podjęli współpracę w celu utworzenia na terenie naszego miasta punktu szczepień powszechnych przeciwko COVID 19. To efekt wytycznych związanych ze wzrostem liczby szczepionek, które mają niebawem trafić do Polski. Punkt jest już gotowy do pracy. Ponadto Prezydent Suwałk podjął pracę na rzecz utworzenia drugiego punktu na południu Suwałk.
- Wszystkie samorządy otrzymały wytyczne z Kancelarii Premiera dotyczące utworzenia na terenie swojego terenu masowych punktów szczepień. Oczywiście od razu podjąłem działania by utworzyć takie punkty na terenie Suwałk – informuje Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk - We współpracy z dyrektorem szpitala Panem Adamem Szałandą zgłosiliśmy, że taki punkt szczepień zostanie stworzony właśnie na terenie Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Szpitalnej. Oczywiście pozostałe 13 punktów szczepień oraz punkt w szpitalu dalej będą działały na terenie Suwałk. Dziennie te wszystkie miejsca będą mogły wykonać ponad 1000 szczepień – dodaje Prezydent Suwałk.
Utworzenie masowych punktów szczepień ma związek ze zwiększoną liczbą dostaw szczepionek do Polski, które mają trafić do naszego kraju w drugim kwartale tego roku.
- Wspólnie z dyrektorem Adamem Szałandą określiliśmy podział zadań przy stworzeniu tego punktu. Ja powołałem swojego pełnomocnika, który będzie za to odpowiadał. Został nim Pan Grzegorz Krysa zastępca Dyrektora OSIR w Suwałkach. Miasto będzie odpowiadało za pomoc logistyczno – organizacyjną – wyjaśnia Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.
Masowy punkt szczepień w szpitalu ma mieścić sie w patio pod Szpitalnym Oddzialem Ratunkowym i będzie miał oddzielne wejście oraz ciągi komunikacyjne. Osoby udające się na szczepienie nie będą narażone na kontakt z chorymi. Pracownicy miejskich jednostek, którzy zostaną skierowani do akcji masowych szczepień zostaną odpowiednio przeszkoleni i pomogą w rejestracji pacjentów i wypełnianiu niezbędnych dokumentów. Miasto zapewni również brakujące meble czy też sprzęt. Kadra szpitala weźmie na siebie natomiast cały ciężar dotyczący strony medycznej.
- Punkt szczepień mógłby rozpocząć funkcjonowanie już teraz. Jesteśmy organizacyjnie do tego przygotowani. Pierwotnie mówiło się, że Masowe Punkty Szczepień miały rozpocząć swoją działalność od 19 kwietnia. 2 dni temu rzecznik rządu mówił, że będzie to jednak dopiero maj. Z kolei Premier RP mówi, że 20 kwietnia. My ze swojej strony przygotowaliśmy się do tego zadania. Brakuje nam jedynie szczepionek – podsumowuje Czesław Renkiewicz.
Oprócz masowego punktu szczepień w szpitalu kolejny prawdopodobnie powstanie w hali OSIR przy ul. Wojska Polskiego 2 lub w hali Suwałki ARENA. W tym celu Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk prowadzi rozmowy z innym podmiotem leczniczym, który wykazuje zainteresowanie taką współpracą.
Elastyczny kalendarz
Od najbliższego poniedziałku, począwszy od rocznika 1962 na szczepienia codziennie będzie zapisywal się inny rocznik - do 24 kwietnia do urodzonych w 1973 r.
– Jeżeli po uruchomieniu rejestracji na szczepienia kolejnych roczników zabraknie terminów, wtedy możemy na jeden–dwa dni wstrzymać ten proces; jeżeli będzie mniejsze zainteresowanie, możemy przyśpieszać rejestrację – mówil dzisiaj szef KPRM Michal Dworczyk, odpowiedzialny za Narodowy Program Szczepień..- Cały czas mamy ten sam problem – jest za mało szczepionek. System wykorzystuje poniżej 40 proc. możliwości.
Minister Dworczyk oznajmił, że po 24 kwietnia będą mogły się rejestrować kolejne roczniki, a nie wszyscy zainteresowani.
– Nie wszyscy inni, tylko kolejne roczniki ewentualnie 25 bądź 26 (kwietnia) rozpoczęłyby rejestrację. To nie będzie potem już pełne uwolnienie wszystkich roczników, tylko dalsze, tak jak w tym przypadku, umożliwienie rejestracji osobom urodzonym w konkretnym roku, bądź w konkretnych latach.
– Mamy osoby, które się zgłosiły w styczniu, lutym czy marcu jako osoby gotowe do rejestracji – w wieku 50 i 40 lat. To te osoby mogły się priorytetowo zarejestrować. Podobnie, jak będziemy kończyli normalną rejestrację 40-latków, to wtedy uruchomimy priorytetowa rejestrację 30 i 30-kilkuletnich osób, które się zgłosiły za pośrednictwem formularza, jako osoby gotowe do szczepienia – podkreslil Michał Dworczyk.