W sobotę, 12 listopada, w Sejnach odbył się X Zjazd Litewskiego Stowarzyszenia im. Św. Kazimierza. Stowarzyszenie zawiązane zostało 13 grudnia 1993. Pierwszym przewodniczącym został Olgierd Skrypka z Sejn ( zmarł w br.).
Od 2007 roku Stowarzyszeniu przewodniczy Olgierd Wiaktor, który zostaÅ‚ wybrany w sobotÄ™ na kolejnÄ… kadencjÄ™. Wybrano też RadÄ™ i ZarzÄ…d Stowarzyszenia.
Organizacja o tej samej nazwie istniała na ziemiach II Rzeczypospolitej zamieszkałych przez ludność narodowości litewskiej.
Stowarzyszenie koncentruje obecnie swojÄ… dziaÅ‚alność na terenie Sejn i PuÅ„ska. WspóÅ‚pracuje z innymi organizacjami pozarzÄ…dowymi o zbieżnych celach statutowych, a w szczególnoÅ›ci z Stowarzyszeniem Litewskiej Kultury Etnicznej w Polsce.
Stowarzyszenie dziaÅ‚a na rzecz zachowania i upowszechniania kultury, tradycji i historii narodu litewskiego. Organizowane sÄ… m.in. konkursy dla uczniów, coroczne ÅšwiÄ™to Chórów w koÅ›ciele w Å»egarach, pielgrzymki i wycieczki na LitwÄ™. Towarzystwo wydaje czasopismo „Šaltinis“ („ŹródeÅ‚ko”). CzÅ‚onkowie organizacji majÄ… swój duży udziaÅ‚ w podtrzymywaniu dziaÅ‚alnoÅ›ci litewskiego chóru koÅ›cielnego w Sejnach, opiekujÄ… siÄ™ też licznymi na SejneÅ„szczyźnie kapliczkami przydrożnymi, itp.
CzÅ‚onkowie Stowarzyszenia inicjowali przed laty m.in. budowÄ™ „Domu Litewskiego” w Sejnach, wkÅ‚adajÄ…c wiele wysiÅ‚ków, staraÅ„ w jego powstanie. UdaÅ‚o siÄ™ znaleźć odpowiedniÄ… dziaÅ‚kÄ™, uzyskać w starostwie powiatowym zezwolenie na budowÄ™, przekonać wÅ‚adze Republiki Litewskiej do budowy Domu, w którym obecnie mieÅ›ci siÄ™ także Konsulat Republiki Litewskiej, hotel, restauracja.
CzÅ‚onkowie Stowarzyszenia zabiegali też o pomnik litewskiego poety i biskupa obojga narodów, Anatanasa Baranauskasa w Sejnach, brali udziaÅ‚ w tworzeniu Fundacji im. bpa. Antanasa Baranauskasa, która organizuje obecnie dziaÅ‚alność „Domu Litewskiego” w Sejnach, prowadzi litewskÄ… szkoÅ‚Ä™ „Å»iburys” w Sejnach oraz litewskie przedszkole w SuwaÅ‚kach.
W roku 2005 roku, z inicjatywy Towarzystwa im. Å›w. Kazimierza, ukazaÅ‚ siÄ™ pierwszy numer pisma „Šaltinis“ („ŹródeÅ‚ko”), nawiÄ…zano w ten sposób do dawnych tradycji sejneÅ„skich. W Sejnach mieÅ›ciÅ‚a siÄ™ przed I wojnÄ… Å›wiatowÄ… drukarnia prowadzona przez Dominikanów. Wtedy wydano pierwsze publikacje w jÄ™zyku litewskim w tym rejonie. W roku 1906 zostaÅ‚a zaÅ‚ożona drukarnia „Šaltinis“. Wydawano tam gazetÄ™ “Šaltinis” i jej dodatki: “Artojas”, “Šaltinialis”, “Vadovas”. “Šaltinis” byÅ‚ jednym z najpopularniejszych tygodników na Litwie.
Mimo, że organizacja liczy sobie zaledwie kilkuset czÅ‚onków, to potrafi pozyskać pieniÄ…dze na statutowÄ… dziaÅ‚alność, choć ministerialne dotacje sÄ… dosyć skromne.
WYG
Na fot. Migawki ze Zjazdu.
Fot: Jolanta Malinowska - Wiaktor