Kaliningrad był gospodarzem spotkania przedstawicieli branży turystycznej z Warmii i Mazur oraz Rosji. Organizatorem przedsięwzięcia był Polski Klub Turystyczny w Kaliningradzie przy wsparciu Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej w Moskwie.
W workshopie uczestniczyli ze strony województwa głównie touroperatorzy, hotelarze, a także przedstawiciele instytucji i organizacji turystycznych. Władze województwa reprezentowała Jolanta Piotrowska, członek zarządu województwa. Przed workshopem spotkała się z Anną Nowakowską, konsulem generalnym RP w Kaliningradzie.
Konsul zaprosiła przedstawicieli województwa warmińsko-mazurskiego na drugą edycję Dni Kultury Polskiej, które potrwają od 26 do 27 kwietnia 2019 r. w Kaliningradzie.
Podczas workshopu na stoisku Warmii i Mazur dużym zainteresowaniem cieszyły się publikacje turystyczne. Odwiedzający stoisko interesowali się również pobytem w obiektach z ofertą spa & wellness, agroturystyką, wypoczynkiem aktywnym w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich.
Stronę rosyjską reprezentowało ponad 60 touroperatorów zainteresowanych ofertą wypoczynkową w Polsce. Uczestnikom został zaprezentowany film, promujący atrakcje turystyczne Warmii i Mazur. Degustację produktów regionalnych zapewnił Elbląski Klaster Turystyczny.
Mniej Rosjan na zakupach
Po zniesieniu bezwizowego ruchu przygranicznego zmniejsza się liczba Rosjan przyjeżdżających na Warmię i Mazury po zakupy.
Z danych celników wynika, że obecnie Rosjanie przyjeżdżają głównie po produkty żywnościowe oraz ubrania, natomiast spadek zainteresowania zakupami „konkretnymi", czyli sprzętami elektronicznymi, jest wyraźnie odczuwalny. Według danych portalu money.pl. w 2018 roku Rosjanie przedstawili ok.180 tys. rachunków na kwotę 150 mln zł. W 2017 było to o wiele więcej, bo 201 tys. rachunków na kwotę 198 mln.
Rosjanom nie chce się też przeszukiwać polskich sklepów w poszukiwaniu atrakcyjniejszych cen: wybierają sklepy położone jak najbliżej granicy — w Braniewie, Bartoszycach czy Gołdapi. Kupują tam głównie żywność i ubrania. Z elektroniki wybierają tablety i smartfony, ale mniej „większych" towarów: telewizorów, odkurzaczy, sprzętu grającego.
Dodatkowo od początku 2019 zmieniły się przepisy dotyczące wwożenia towarów przez granicę. Do tej pory w ramach tzw. bagażu osobistego celnicy przepuszczali Rosjan przewożących do 50 kg na osobę. Teraz wartość ta ma spadła o połowę, czyli do 25 kg. Przekroczenie tej normy może spowodować naliczenie opłat w wysokości 30 proc. wartości nadbagażu.
Rok 2018 był natomiast bardzo dobry dla Kaliningradu. Miasto było jednym z gospodarzy mistrzostw świata w piłce nożnej. Kwitła więc infrastruktura hotelowa i noclegowa, goście odwiedzali również lokalne restauracje.
Nie słabnie zainteresowanie wypoczynkiem na Mazurach
Nie słabnie za to zainteresowanie wypoczynkiem mieszkańców Rosji na Mazurach. W sierpniu ub. roku na Warmii i Mazurach przebywała nawet ekipa telewizyjna stacji aż z St. Petersburga – „Piervyj TVCH”, która przygotowywała program turystyczny o Warmii i Mazurach.
Jest to telewizja kablowo – satelitarna, która oferuje 12 kanałów. Dzięki dostawcom jest dostępna w 8 regionach/krajach: Rosji, krajach nadbałtyckich, Białorusi, Ukrainie, Gruzji, Armenii, Kazachstanie i Kirgistanie.
Nagrania objęły atrakcje miasta Giżycko, wydarzenie Mazury Air Show, wizytę w Sanktuarium w św. Lipce, pokazy rycerskie na zamku w Rynie, prezentację szlaku rowerowego Green Velo, pokazy kuchni regionalnej, wybrane atrakcje Lidzbarka Warmińskiego, Olsztyna, Elbląga, jak również pochylnie na Kanale Elbląskim oraz turystykę konną.
Warmińsko - mazurskie miasta starają się od dawna przyciągnąć Rosjan, m.in. promując się w obwodzie kaliningradzkim,. Rosjan zachęcają także billboardy i witacze ustawione na drogach dojazdowych.
Szczególnie w weekendy mazurskie hotele pękają w szwach. Rosyjski turysta, to dobry gość, bo gdy przyjeżdża, to pieniędzy nie żałuje. Nic dziwnego, że mazurscy samorządowcy na promocję Warmii i Mazur w obwodzie kaliningradzkim wydadzą około dwóch milionów złotych rocznie. Opłaci się.
Oba regiony potrafią też razem promować się m.in. na międzynarodowych targach turystycznych. Coraz więcej turystów z Rosji jest zainteresowanych nie tylko zakupami, ale i wypoczynkiem oraz leczeniem w przygranicznych powiatowych szpitalach. Samorząd planuje zatem rozwijać lukratywną ofertę w dziedzinie zdrowia i turystyki medycznej.
A gubernator obwodu zaprasza do korzystania z usług także kaliningradzkich placówek służby zdrowia. Przeszły one w kilku minionych latach gruntowną modernizację i są wyposażone w nowoczesny sprzęt oraz dysponuje dobrą kadrą lekarską. Umowę o współpracy podpisały już przed kilkoma laty samorządy lekarskie Olsztyna i Kaliningradu. Za unijne pieniądze z programu współpracy chcą stworzyć w obu miastach ośrodki, w których będą się szkolić zarówno studenci, lekarze rezydenci, jak i specjaliści zaawansowani w chirurgii małoinwazyjnej.
WYG
Źródło i fot: Wrota Warmii i Mazur; Warmińsko –Mazurska Regionalna Organizacja Turystyczna