Wieloletnią tradycją dowspudzkiego Zespołu Szkół jest to, że w rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego, na wspólnych uroczystościach spotykają się obecni uczniowie oraz absolwenci tej placówki. Tegoroczna okazja była wyjątkowa. Szkoła istnieje bowiem 75 lat.
- Mile wspominam tÄ™ szkoÅ‚Ä™ i chociaż byÅ‚y to różne czasy, to chcÄ™, żeby zostaÅ‚a w pamiÄ™ci – opowiada Leopold Mojżesz. DowspudÄ™ ukoÅ„czyÅ‚ w 1955 roku. Od tego czasu zmieniÅ‚a siÄ™ nie tylko szkoÅ‚a, ale też caÅ‚a Dowspuda. – SzkoÅ‚a zmieniÅ‚a siÄ™ na plus. Kiedy ja siÄ™ tu uczyÅ‚em, nie byÅ‚o obecnego budynku i internatu. Uczylismy siÄ™ w kordegardzie. Warunki byÅ‚y ciężkie, ale wtedy czÅ‚owiek cieszyÅ‚ siÄ™ siÄ™ ma możliwość, żeby siÄ™ uczyć - dodaje.
SzkoÅ‚a powstaÅ‚a na terenach majÄ…tku, który kiedyÅ› należaÅ‚ do gen. Ludwika MichaÅ‚a Paca. To on odpowiada za ówczesny rozwój Dowspudy i Raczek. Do pobliskich wsi sprowadzaÅ‚ osadników z zachodniej Europy. WspieraÅ‚ również rozwój rolnictwa i przemysÅ‚u. Niestety po przegranym Powstaniu Listopadowym musiaÅ‚ emigrować, a jego dobra zostaÅ‚y rozkradzione.
PomysÅ‚ jak zagospodarować majÄ…tek hrabiego pojawiÅ‚ siÄ™ po odzyskaniu przez PolskÄ™ niepodlegÅ‚oÅ›ci. W 1938 roku postaÅ‚a tu mÄ™ska PaÅ„stwowa SzkoÅ‚a Przysposobienia Rolniczego. W placówce uczyÅ‚o siÄ™ wtedy 23 uczniów, a ich nauka miaÅ‚a charakter praktyczny. EdukacjÄ™ mÅ‚odych rolników przerwaÅ‚a II wojna Å›wiatowa. SzkoÅ‚a wznowiÅ‚a dziaÅ‚alnoÅ›ci już w 1945 roku. Na czasy Å›wietnoÅ›ci musiaÅ‚a czekać jednak prawie dwadzieÅ›cia lat. W tym czasie rozwijaÅ‚a siÄ™ baza dydaktyczna, powiÄ™kszaÅ‚o gospodarstwo pomocnicze i rosÅ‚y kompetencje kadry pedagogicznej.
Podczas dzisiejszej uroczystoÅ›ci mówiono nie tylko o przeszÅ‚oÅ›ci szkoÅ‚y. Coroczne spotkania to okazja do przeprowadzania bilansu, ale też i snucia planów na przyszÅ‚ość. A tych szkoÅ‚a ma dość dużo. MiÄ™dzy innymi nowe kierunki ksztaÅ‚cenia. Oprócz zawodu rolnika i hodowcy koni, pojawiÅ‚o siÄ™ tam też technikum weterynarii.
SzkoÅ‚a wracać wiÄ™c bÄ™dzie do swojej rolniczej przeszÅ‚oÅ›ci. Zmodernizowana ma być część gospodarcza. Prawdopodobnie do opuszczonych obecnie chlewni i obór powrócÄ… krowy i Å›winie – MyÅ›lÄ™, że propozycje edukacyjne jakie stwarza szkoÅ‚a dajÄ… szanse na przyciÄ…gniÄ™cie nowych kandydatów – mówi z nadziejÄ… starostwa suwalski Szczepan OÅ‚dakowski.
Dyrekcja spoglÄ…dajÄ… w przyszÅ‚ość jest jednak dobrej myÅ›li. – Mam nadziejÄ™, że szkoÅ‚a bÄ™dzie siÄ™ prężnie rozwijaÅ‚a. I mogÄ™ powiedzieć, że tak jak nie ma „Paca bez PaÅ‚aca” tak nie może być Dowspudy bez szkoÅ‚y imienia generaÅ‚a Ludwika MichaÅ‚a Paca – podkreÅ›la dyrektor placówki Jan OrÅ‚owski.
(mkapu)