Uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej, sprawowana w Wielki Czwartek, rozpoczęła obchody Triduum Paschalnego. Zanim wierni przeżyją radość wielkanocnego poranka, koncentrują się na przeżywaniu męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.
Wielki Czwartek to przede wszystkim dziÄ™kczynienie za ustanowienie dwóch sakramentów: Eucharystii i KapÅ‚aÅ„stwa. Warto w tym miejscu przypomnieć, że tego dnia w każdym koÅ›ciele sprawowana jest wÅ‚aÅ›nie tylko ta jedna Msza Å›w.
NiezwykÅ‚ym obrzÄ™dem tej wyjÄ…tkowej liturgii jest obmycie nóg dwunastu mężczyznom przez kapÅ‚ana. Jest to tzw. mandatum, bÄ™dÄ…ce przypomnieniem gestu umycia nóg apostoÅ‚om przez Jezusa.
PrzejmujÄ…cym momentem jest wyciszenie dzwonów i dzwonków. Od „ChwaÅ‚a na wysokoÅ›ci Bogu” zostajÄ… one zastÄ…pione gÅ‚uchymi dźwiÄ™kami koÅ‚atek. To symbol uwiÄ™zienia i zdrady Chrystusa. Równie wymownym jest przeniesienie NajÅ›wiÄ™tszego Sakramentu – już po Komunii Å›w. - do tabernakulum stojÄ…cego w Ciemnicy. Jest to przypomnienie pojmania Jezusa tuż przed mÄ™kÄ…. Åšpiewany jest wówczas hymn „SÅ‚aw jÄ™zyku tajemnicÄ™” autorstwa Å›w. Tomasza z Akwinu.
Ponieważ Jezus znajduje siÄ™ w Ciemnicy, oÅ‚tarz zostaje ogoÅ‚ocony. Można powiedzieć, że staje siÄ™ tylko bezużytecznym meblem, z którego zdjÄ™to Å›wiece, obrus oraz krzyż. Nie bÄ™dzie na nim sprawowana ofiara PaÅ„ska aż do Wigilii Paschalnej (Wielka Sobota). Także i tabernakulum, dotÄ…d kryjÄ…ce CiaÅ‚o Chrystusa, zostaje otwarte i przez caÅ‚y czas puste. Przez te dni można przechodzÄ…c przed nim nie przyklÄ™kać.
Wielki Czwartek koÅ„czy siÄ™ adoracjÄ… Chrystusa w Ciemnicy, który zamkniÄ™ty w wiÄ™zieniu oczekuje na wyrok i mÄ™kÄ™.
Fot. Aleksandra Bieryło