19.08.2018

Wielokulturowe Podlasie. Tatarskie Święto Pługa-Sabantuj w Kruszynianach [zdjęcia]

Tegoroczne wakacje nieuchronnie dobiegają końca. Planując urlop warto w przyszłym roku wziąć pod uwagę barwne i bardzo ciekawe tatarskie Święto Sanatuj w Kruszynianach. Poleca je pedagog i podróżnik, auto strony I Love Suwalszczyzna Krzysztof Masłowski:

„MOJE PIERWSZE SPOTKANIE Z SABANTUJ

Kiedy parÄ™ tygodni temu podczas pobytu w kruszyniaÅ„skim meczecie przewodnik Dżemil Gembicki poinformowaÅ‚ as, że wkrótce Tatarzy bÄ™dÄ… mieli tradycyjne ÅšwiÄ™to PÅ‚uga pomyÅ›laÅ‚em, że warto byÅ‚oby zobaczyć je na wÅ‚asne oczy. Sabantuj, bo taka jest tatarska nazwa tego Å›wiÄ™ta, to chyba jedyne w swoim rodzaju spotkanie Tatarów odbywane w celu kultywowania tradycji, utrzymywania wzajemnych wiÄ™zi oraz propagowania kultury, zwyczajów i kuchni wÅ›ród mieszkaÅ„ców regionu. Gdy wiÄ™c dowiedziaÅ‚em siÄ™ o jego terminie i szczegóÅ‚owym programie, bez chwili namysÅ‚u postanowiÅ‚em wybrać siÄ™ na „tatarskie ziemie” Podlasia. ÅšwiÄ™to PÅ‚uga w Kruszynianach odbywaÅ‚o siÄ™ w tym roku pod nazwÄ… Sabantuj „Tatarzy Åšwiata”. Część religijna oraz towarzyszÄ…cy jej festyn odbywajÄ… siÄ™ w Kruszynianach od 2007 roku,bo wÅ‚aÅ›nie wtedy podlascy Tatarzy po stuletniej przerwie postanowili tÄ™ tysiÄ…cletniÄ… tradycjÄ™ wskrzesić.

Organizatorami obchodów od lat sÄ… paÅ„stwo Dżenneta i MirosÅ‚aw Bogdanowiczowie, wÅ‚aÅ›ciciele gospodarstwa agroturystycznego Tatarska Jurta wspierajÄ… ich Fundacja Asman, Fundacja Tatarskie Towarzystwo Kulturalne, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej oraz MuzuÅ‚maÅ„ska Gmina Wyznaniowa w Kruszynianach. Na tegorocznych obchodach liczÄ…cego tysiÄ…c lat ludowego Å›wiÄ™ta cieniem poÅ‚ożyÅ‚ siÄ™ majowy pożar, który caÅ‚kowicie zniszczyÅ‚ tak popularnÄ… TatarskÄ… JurtÄ™. Dlatego też prawie wszystkie rozprowadzane smakoÅ‚yki nie miaÅ‚y swojej ceny a wrzucane do zaplombowanych sÅ‚ojów „co Å‚aska” przeznaczone zostanÄ… na odbudowÄ™ Tatarskiej Jurty.

Kiedy dotarÅ‚em [...] do Kruszynian zaskoczyÅ‚y mnie dÅ‚ugie szpalery samochodów z różnymi rejestracjami stojÄ…ce po obu stronach ulicy oraz autokary i samochody zapeÅ‚niajÄ…ce parking przed zielonym meczetem. Z trudem znalazÅ‚em miejsce na zostawienie samochodu a potem, już pieszo, udaÅ‚em siÄ™ w kierunku meczetu, gdzie wÅ‚aÅ›nie trwaÅ‚y modlitwy. Do zgromadzonych przed Å›wiÄ…tyniÄ… tÅ‚umów dochodziÅ‚y Å›piewy modlitw, które tym razem odmawiane byÅ‚y w intencji pokoju i sprawiedliwoÅ›ci na Å›wiecie. W trakcie modlitwy do zgromadzonych goÅ›ci doÅ‚Ä…czali kolejni Tatarzy oraz grupy rekonstrukcyjne odziane w stroje z koÅ„ca XVII wieku. W sÅ‚oÅ„cu piÄ™knie bÅ‚yszczaÅ‚y póÅ‚księżyce na wieżach meczetu, górujÄ…cy w tÅ‚umie zÅ‚oty buÅ„czuk oraz zbroje i szable. Kolorowe stroje z epoki oraz flagi dopeÅ‚niaÅ‚y obraz na placu. Wszyscy zgromadzeni goÅ›cie mogli go w peÅ‚ni podziwiać podczas parady, która przemaszerowaÅ‚a spod meczetu do miejsca, gdzie miaÅ‚y siÄ™ odbywać gÅ‚ówne uroczystoÅ›ci.

Podczas uroczystego otwarcia dowiedzieliÅ›my siÄ™, że w spotkaniu uczestniczÄ… Tatarzy nie tylko z Polski ale także z Litwy, Ukrainy, Rosji i innych krajów. WÅ›ród zaproszonych goÅ›ci zauważyÅ‚em wicemarszaÅ‚ka województwa Macieja Å»ywno, przedstawicieli Straży Granicznej, Lasów PaÅ„stwowych oraz lokalnych wÅ‚adz samorzÄ…dowych. Mocnym elementem symbolizujÄ…cym otwarcie festynu byÅ‚y cztery salwy z muszkietów w wykonaniu XVII-wiecznej piechoty. GoÅ›ci z caÅ‚ej Polski byÅ‚o naprawdÄ™ dużo. Na na placu rozstawiono dla nich punkty gastronomiczne, wystawowe, namioty Straży Granicznej, Lasów PaÅ„stwowych, policji i wojska, w których szczególnie dzieci miaÅ‚y wiele możliwoÅ›ci do zabawy i nauki. Można byÅ‚o zjeść szaszÅ‚yk, napić siÄ™ kumysu i kwasu chlebowego, dostÄ™pne byÅ‚y do spróbowania pilaw, czebureki czy dżajma i smaczna szurma, zupa na bazie baraniny i warzyw. Dużą popularnoÅ›ciÄ… cieszyÅ‚y siÄ™ ciasta oraz roznoszony przez dziewczÄ™ta w tatarskich strojach smakoÅ‚yk przypominajÄ…cy znane na Suwalszczyźnie „mrowisko”. Na scenie gÅ‚ównej zgodnie z planem trwaÅ‚y wystÄ™py zespoÅ‚ów i wokalistów prezentujÄ…cych piosenki i taÅ„ce ze swoich regionów.

Oprócz tradycyjnego taÅ„ca z filiżankami na gÅ‚owie, wystÄ™pu leciwego akordeonisty najbardziej zainteresowaÅ‚ mnie krótki pokaz Tatara z Kaliningradu, który zagraÅ‚ na siÄ™gajÄ…cym kultury neolitu instrumencie zwanym przez jednych drumlÄ… a przez innych chomusem. Ludowy instrument Jakutów nie wydobywa melodii tylko coÅ› w rodzaju wibracji majÄ…cych wprawić sÅ‚uchajÄ…cego w okreÅ›lony nastrój. Organizatorzy zapewnili również pokazy i konkursy. Można byÅ‚o obejrzeć walki kick-boxingu, mecz piÅ‚ki nożnej, zawody w noszeniu wiader z wodÄ… na tradycyjnych nosidÅ‚ach, turniej kulinarny „tatar dla Tatara”, podczas którego mogliÅ›my obserwować przygotowanie tego popularnego dania oraz je próbować. ChÄ™tni mogli przypomnieć sobie zasady resuscytacji, obejrzeć wóz strażacki czy sprzÄ™t sportowy. Dzieci jak zwykle uroczo wyglÄ…daÅ‚y w wojskowych kamizelkach i heÅ‚mach. Kto chciaÅ‚ mógÅ‚ postrzelać z Å‚uku lub wziąć udziaÅ‚ w prowadzonych przez Tatarów krymskich warsztatach garncarskich. Można byÅ‚o zwiedzić niewielkie tatarskie muzeum lub wejść do jurty i poczuć klimat życia w tym namiocie. Panie ustawiaÅ‚y siÄ™ w kolejkÄ™ do malowania dÅ‚oni hennÄ….

Jednym z najbardziej oczekiwanych punktów Sabantuj 2018 byÅ‚a rekonstrukcja bitwy pod Parkanami z 1683 roku. Jak gÅ‚osi legenda, to wÅ‚aÅ›nie pod Parkanami puÅ‚kownika Samuel Murza Krzeczowski miaÅ‚ uratować życie samego Jana Sobieskiego. Krzeczowski i jego podkomendni z chorÄ…gwi tatarskiej jazdy konnej otrzymali w zapÅ‚atÄ™ Kruszyniany i okoliczne ziemie. Na pokazie bitwy przygotowanej przez grupy rekonstrukcyjne zjawiÅ‚y siÄ™ tÅ‚umy ludzi. WyglÄ…daÅ‚o na to, że wÅ‚aÅ›nie na ten pokaz specjalnie przyjechali. StrzaÅ‚y z maÅ‚ych dziaÅ‚ek, kanonada muszkietów, szarże polskiej jazdy, szczÄ™k szabel w walce i unoszÄ…cy siÄ™ nad szaÅ„cami obronnymi dym sprawiaÅ‚y wrażenie, że jesteÅ›my w centrum historycznej bitwy. Rezultat bitwy nie mógÅ‚ być inny niż przed laty. Wojska tureckie uciekÅ‚y z pola bitwy a wojska polsko-cesarskie okryÅ‚y siÄ™ chwaÅ‚Ä…. Po zakoÅ„czeniu bitwy jej uczestnikom jak i obserwatorom należaÅ‚ siÄ™ specjalny posiÅ‚ek. OczekiwaÅ‚y na nich trzy pieczone przez dzieÅ„ caÅ‚y barany. Nie mam problemu z jedzeniem jagniÄ™ciny czy baraniny, ale nigdy nie wiem jak wybierać najlepsze kÄ…ski. Tym razem byÅ‚o Å‚atwiej, doradziÅ‚ mi znany kucharz i promotor idei "Slow Food" Kuba Korczak. MogÄ™ wiÄ™c zamknąć mojÄ… opowieść sÅ‚owami, w których odkryjecie parafrazÄ™ znanego cytatu:" I ja tam byÅ‚em, kumysu popiÅ‚em, barana próbowaÅ‚em i Wam to opisaÅ‚em".

 

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Wojciech Masłowski

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.26.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie