07.07.2021

Wilno - odznaczenie dla Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej. Obchody w Suwałkach, Puńsku i Sejnach

We wtorek z okazji Dnia Państwa (koronacji pierwszego i jedynego króla Litwy Mendoga) oraz Dnia Hymnu Narodowego Litwy, prezydent Gitanas Nausėda wręczył litewskie odznaczenia państwowe - osobom kultury, naukowcom, działaczom publicznym, przyjaciołom Litwy za granicą.

Odznaczenia przyznano także pracownikom sÅ‚użby zdrowia „za poÅ›wiÄ™cenie, silne poczucie obowiÄ…zku i wyjÄ…tkowÄ… odwagÄ™ okazywanÄ… w ratowaniu życia COVID-19 w niezwykle trudnych okolicznoÅ›ciach”.Krzyże za ratowanie umierajÄ…cych poÅ›miertnie przyznano dziewiÄ™ciu litewskim pracownikom medycznym.

W gronie kilkudziesięciu odznaczonych znaleźli się także Polacy z Litwy oraz zagranicy.

Krzyż Kawalerski Orderu „Za zasÅ‚ugi dla Litwy” otrzymaÅ‚a MaÅ‚gorzata Sporek-Czyżewska, wspóÅ‚zaÅ‚ożycielka OÅ›rodka „Pogranicze-​Sztuk, Kultur, Narodów” w Sejnach, dyrektor tego oÅ›rodka i Centrum Dialogu MiÄ™dzynarodowego oraz Wydawnictwa „Pogranicze”.

 

Krzyżem Oficerskim Orderu „Za zasÅ‚ugi dla Litwy” zostali odznaczeni Krzysztof Jan Pastor – dyrektor Polskiego Baletu Narodowego, byÅ‚y wieloletni dyrektor artystyczny trupy baletowej Litewskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu; Bogdan Witold Szlachta - Kierownik Katedry Filozofii Politycznej Uniwersytetu JagielloÅ„skiego w Krakowie, Instytut Nauk Politycznych i Stosunków MiÄ™dzynarodowych, ZaÅ‚ożyciel OÅ›rodka Litwinistyki na Wydziale Studiów MiÄ™dzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Krakowskiego; Marian Turski - PrzewodniczÄ…cy Rady POLIN przy Muzeum Historii Å»ydów Polskich, aktywny propagator kultury, dziedzictwa i historii ZagÅ‚ady Å»ydów polskich i litewskich,

Prezydent Gitanas NausÄ—da podkreÅ›liÅ‚, że 6 lipca jest okazjÄ… do ponownego odkrycia i docenienia gÅ‚Ä™bi tradycji historycznej, odnowienia przywiÄ…zania do paÅ„stwa litewskiego. - 768 lat temu wybraliÅ›my Zachód i nadal podążamy Å›cieżkÄ… wyznaczonÄ… przez naszego pierwszego i jedynego króla Mendoga. Wybieranie jasnych wytycznych dotyczÄ…cych wartoÅ›ci, twarda pozycja na Zachodzie i aktywność w regionie – to wszystko pozostaje wyjÄ…tkowÄ… tradycjÄ… litewskiego przywództwa. Tylko dziÄ™ki jasnemu zrozumieniu naszej misji historycznej możemy żyć jako obywatele Litwy – twórcy nowoczesnego paÅ„stwa europejskiego - podkreÅ›liÅ‚ prezydent.

Przewodnicząca Sejmu Viktorija Čmilytė-Nielsen powiedziała, że to właśnie Mendog zrobił pierwszy krok w kierunku międzynarodowego uznania państwa litewskiego w Europie.

- Ta uroczystość podkreÅ›la wagÄ™ wiÄ™zi, przypomina nam, że nie jesteÅ›my sami. Nie jesteÅ›my tacy sami, ale zjednoczeni. Zawsze jesteÅ›my z naszymi bliskimi i przyjacióÅ‚mi, przodkami, sojusznikami i partnerami. Tylko taka wspólna obecność we wspóÅ‚czesnym Å›wiecie pozwala nam przetrwać, iść do przodu, doskonalić siÄ™ - dodaÅ‚a przewodniczÄ…ca litewskiego parlamentu.

Król Mendog

Co roku, 6 lipca, Litwini zarówno w kraju, jak i za jego granicami hucznie Å›wiÄ™tujÄ… 6 lipca - DzieÅ„ Koronacji Mendoga, nazywany również Dniem PaÅ„stwa. W 1251 Mendog przyjÄ…Å‚ chrzest i otrzymaÅ‚ od papieża Innocentego IV zgodÄ™ na koronacjÄ™. Prawdopodobnie miaÅ‚a ona miejsce 6 lipca 1253 r. W ten sposób uchroniÅ‚ ziemie litewskie przed krzyżackÄ… zagÅ‚adÄ….

To wÅ‚aÅ›nie koronacja króla Mendoga w 1253 roku jest uznawana za jedno z najważniejszych wydarzeÅ„ w historii Litwy.

Koronacja utworzyÅ‚a podwaliny paÅ„stwa europejskiego i daÅ‚a Litwie respekt w Europie, a przede wszystkim zakoÅ„czyÅ‚a proces jednoczenia kraju. Pomimo wielu prób koronowania nastÄ™pców, Mendog Wielki zapisaÅ‚ siÄ™ na kartach historii jako jedyny król Litwy.

Koronacja Mendoga do dziÅ› jednak wzbudza wiele kontrowersji wÅ›ród historyków, ponieważ nie zachowaÅ‚y siÄ™ żadne źródÅ‚a pisane, potwierdzajÄ…ce fakt uroczystej koronacji. W archiwach udaÅ‚o siÄ™ odnaleźć zaledwie bulllÄ™ papieskÄ…, zezwalajÄ…cÄ… na koronacjÄ™. Historycy również nie sÄ… pewni co do daty i miejsca koronacji ( Przyjmuje siÄ™, że prawdopodobnie byÅ‚o to Wilno, Nowogródek lub Onikszty).

To wzglÄ™dnie nowe litewskie Å›wiÄ™to paÅ„stwowe (ustanowione w 1990 r.), obchodzone na Litwie, jak i poza granicami paÅ„stwa, w miejscach zamieszkania Litwinów. Na Litwie 6 lipca jest dniem wolnym od pracy.

UroczystoÅ›ci z tej okazji odbywajÄ… siÄ™ zarówno na Litwie, jak i za granicÄ…, w miejscach zamieszkania Litwinów.

Obchody w Polsce

W Polsce Å›piewano Hymn Narodowy w Ambasadzie Republiki Litewskiej w Warszawie, Klubie „Vieniebe” w SuwaÅ‚kach, w Domu Litewskim w Sejnach, gdzie obyÅ‚ siÄ™ także koncert oraz w PuÅ„sku przy Domu Kultury Litewskiej. NastÄ™pnie przedszkolaki zaprezentowaÅ‚y sztukÄ™ teatralnÄ… pt. „Sen Gedymina”.

 

WYG

Fot:

 Uroczystość wrÄ™czania odznaczeÅ„ Wilnie- fot: Prezydencka Grupa ds. Komunikacji

Uroczystość w Klubie „Vieniebe” w SuwaÅ‚kach. Fot. facebook- Suduvieciai

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.21.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie