Obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się nie tylko w Polsce, ale i m.in. na Wileńszczyźnie.
W ramach piątkowych obchodów Narodowego Święta Niepodległości Polski w Wilnie główne uroczystości, już tradycyjnie odbyły się w południe na cmentarzu na Rossie. Udział w wydarzeniu zorganizowanym przez Ambasadę RP w Wilnie wzięli licznie zgromadzeni mieszkańcy Wileńszczyzny oraz rodacy z Polski.
Do mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego przybyła 28. Sztafeta Niepodległości. Tegoroczna trasa – 161 km - prowadziła ze Żmudzi, gdzie się urodził prezydent RP Gabriel Narutowicz.
Kwiaty przy płycie Piłsudskiego złożyli przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej na Litwie oraz społeczności polskiej. W uroczystościach udział wzięli też żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) „ORLIK-11”, który stacjonuje w litewskiej bazie lotniczej w Szawlach i prowadzi nadzór nad przestrzenią powietrzną (Air Policing) w rejonie państw bałtyckich: Litwy, Estonii i Łotwy.
W kościele Ducha Świętego w Wilnie odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru Uniwersytetu w Białymstoku. Uroczyste akademie, koncerty odbył się też w wielu miejscowościach Wileńszczyzny. Życzenia Polsce i Polakom złożyli przywódcy Litwy.
Ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska podczas obchodów w Święta Niepodległości Polski na cmentarzu na Rossie powiedziała m.in.:
- Losy Polski i Ukrainy pokazują, że naród pragnący wolności jest w stanie oprzeć się mocarstwu. Ten duch wolności, duch oporu przeciw zniewoleniu, łączy nas, Polaków, Litwinów i Ukraińców. Wiemy, jak droga jest niepodległość, uczy nas tego nasza własna historia.
Polacy z Wileńszczyzny otrzymali odznaczenia nadane przez prezydenta RP
Podczas wieczornej uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości, połączonej z koncertem „Tango mych marzeń i snów” w wykonaniu Anny Dereszowskiej & GANG TANGO, która się odbyła w Domu Kultury Polskiej w Wilnie Ambasador Urszula Doroszewska wręczyła odznaczenia państwowe nadane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę obywatelom Litwy zasłużonym dla rozwoju polsko-litewskiej współpracy, zaangażowanym w działalność na rzecz społeczności polskiej na Litwie oraz popularyzującym polską kulturę.
Uhonorowano 16 osób, w tym jedną pośmiertnie.
KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ZASŁUGI RP odznaczony został:
• Stanisław Pieszko
ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI odznaczeni zostali:
• Vladimiras Gulevičius (pośmiertnie). Odznaczenia odebrały małżonka Gerūta Paleckytė oraz siostra Liudmila Švedienė (z d. Gulewicz).
• Regina Janina Bućko
• Regina Pakalniene
• Halina Rawdo
• Janina Wysocka
SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI odznaczeni zostali:
• Ks. Andrzej Andrzejewski
• Renata Dunajewska
• Walery Jagliński
• Renata Juzokienė
• Janina Stupienko
• Waldemar Szełkowski
• Marek Kubiak
• Adam Jurewicz
BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI odznaczeni zostali:
• Mirosława Naganowicz
• Irena Wolska
Goście mieli także okazję do zapoznania się z wystawą „Dzieje hymnu polskiego”. Wystawa została przygotowana przez Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, w związku z ustanowieniem przez Sejm RP roku 2022 Rokiem Józefa Wybickiego, autora „Mazurka Dąbrowskiego”. Ponadto w bieżącym roku przypada 225. rocznica powstania tej pieśni oraz 95. rocznica ustanowienia „Mazurka Dąbrowskiego” hymnem narodowym RP.
Konkurs Polak Roku 2022
Znamy finałową dziesiątkę „Polaka Roku 2022” na Litwie! Kapituła wyłoniła kandydatów.
Członkowie kapituły wyłonili dziesiątkę finalistów do organizowanego tradycyjnie przez „Kurier Wileński”, polskojęzyczny dziennik na Litwie konkursu „Polak Roku 2022”.
Plebiscyt ma na celu uhonorowanie osób, które w sposób szczególny zasłużyły się dla polskości na Litwie i poprzez swą działalność trwale zapisały się w naszej polskiej kronice zdarzeń.
Kapituła, ze zgłoszonych przez Czytelników 20 kandydatów, w tajnym głosowaniu wyłoniła 10 finalistów.
- To zaszczyt dla „Kuriera Wileńskiego”, że możemy organizować już 25. edycję plebiscytu „Polak Roku”. Jesteśmy wdzięczni członkom kapituły, którzy przybyli na spotkanie do redakcji oraz tym, którzy zdalnie oddali swoje głosy. W plebiscycie biorą też udział tysiące naszych Czytelników, którzy zgłaszali swoich kandydatów, a teraz będą wycinali kupony i nadsyłali je do redakcji - powiedział Robert Mickiewicz, redaktor naczelny „Kuriera Wileńskiego”
Krystyna Dzierżyńska, zdobywczyni tytułu „Polak Roku 2021” podkreśliła, że cieszy niezmiernie fakt, że wśród tegorocznych kandydatów do zaszczytnego tytułu jest sporo młodzieży.
DZIESIĄTKA KANDYDATÓW DO TYTUŁU „POLAK ROKU 2022”
Krystyna Adamowicz — wileńska dziennikarka, była wieloletnia zastępczyni redaktora naczelnego „Kuriera Wileńskiego”, społeczniczka, prezes Towarzystwa Absolwentów „Zawsze wierni »Piątce«”
Adam Błaszkiewicz — dyrektor Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Wilnie
Ewelina Gancewska — piosenkarka, studentka Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru, uczestniczka tegorocznej edycji programu telewizyjnego „The Voice of Poland”
Rafał Jackiewicz — saksofonista, producent muzyczny, kompozytor
Renata Krasowska — dyrektorka Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu
Zbigniew Lewicki — skrzypek, koncertmistrz Litewskiej Państwowej Orkiestry Symfonicznej, członek zespołu „Kapela wileńska”
Henryk Mażul — poeta, dziennikarz polskich mediów na Litwie
Jarosław Narkiewicz — przewodniczący Rady Polonii Świata, wiceprezes AWPL-ZChR i ZPL, prezes Oddziału Trockiego ZPL
Kpt. Stanisław Poźniak — prezes Klubu Weteranów AK na Wileńszczyźnie
Ks. Szymon Wikło — proboszcz parafii Ducha Świętego w Wilnie
Która z w/w osób zostanie wybrana na najważniejszego Polaka Roku, okaże się 31 grudnia br., bowiem wówczas zakończy się głosowanie Czytelników „Kuriera Wileńskiego”.
WYG
Źródła: Ambasada RP w Wilnie; Radio Znad Wilii; L24;Wilnoteka, Kurier Wileński
Fot. Waldemar Dowejko - Wilnoteka, Kurier Wileński