Pierwszy weekend meteorologicznej wiosny, 4-6 marca to czas Kaziuków w Wilnie. Jarmark, na który przyjeżdżają także suwalczanie, wraca na wileńską Starówkę po rocznej, pandemicznej przerwie.
Nie wiadomo, kiedy odbył się pierwszy jarmark kaziukowy, ale jego początki sięgają 1604 roku, kiedy to wilnianie spotkali wyświęconą przez papieża i przywiezioną z Rzymu flagę króla Kazimierza.
- Kiedy wiosną ptaki wracają, Kaziukas ponownie wychodzi na ulice stolicy po przymusowych wakacjach. Nie wątpimy nawet, że o tym powrocie usłyszymy w przyszłości więcej niż jeden raz, bo ani historycy, ani etnografowie nie pamiętają, że trwający od stuleci Jarmark Kaziukowy został przerwany. Cieszymy się, że możemy dziś ponownie otworzyć ulice Starego Miasta na targi – mówi Edita Tamošiūnaitė, zastępca burmistrza Wilna.
800 rzemieślników i kupców pokaże owoce swojej pracy i talentu na licznych straganach.
- Wydaje się, że przerwa roku i przymusowe zamknięcie domu pozwoliły ludziom odkryć nowe talenty lub ożywić zapomniane hobby twórcze. W tym roku na Targi Kaziukas zgłosiło się ponad 100 nowych autorów i producentów - mówi jeden z organizatorów targów Renaldas Gražys.
Aukcje na rzecz Ukrainy
W odpowiedzi na ostatnie wydarzenia na Ukrainie organizatorzy targów Kaziuk zaprosili tegorocznych uczestników targów do przyłączenia się do wsparcia Ukrainy. Od piątku do niedzieli na placu Vincasa Kudirka odbywać się będą aukcje prac rzemieślników, a zebrane środki trafią do jednego z funduszy pomocowych dla Ukrainy.
Co, gdzie?
Targi, które przyciągają setki tysięcy zwiedzających, według organizatorów również w tym roku ich nie rozczarują, bo liczba unikalnych producentów i autorów tak naprawdę nie zmniejszyła się. Tradycyjnie, na początku Alei Giedymina swoje rękodzieła zaprezentują przedstawiciele litewskiego dziedzictwa narodowego.
Przy placu Vincasa Kudirka ulokują się twórcy, którzy swoje prace sprzedają w internetowym sklepie jarmarkowym www.craftson.lt (zaczął działać w ubiegłym roku), gdzie można znaleźć wyroby ponad 230 litewskich autorów.
Nieco dalej, na skrzyżowaniu z ulicą Jogailos, przy Alei Giedymina staną namioty producentów żywności z certyfikatami Funduszu Dziedzictwa Kulinarnego. Wędrując ulicą Šventaragio wilnianie i goście stolicy odkryją członków Litewskiego Stowarzyszenia Producentów i Twórców Produktów Dziedzictwa Narodowego, a obok nich przedstawicieli Republiki Twórców. Ubrania i akcesoria stworzone przez ekskluzywnych litewskich projektantów będą dostępne w Alei Dizaino, znajdującej się na Placu Katedralnym, obok pomnika Giedymina. Na ulicy Maironio, niedaleko Wileńskiej Akademii Sztuk, studenci szkół artystycznych będą handlować antykami na skrzyżowaniu z ulicą Malūnų.
Stoiska kaziukowe będą otwarte od godz. 12.00. Mobilne zespoły folklorystyczne i aktorzy będą zapraszali na targi przez cały weekend, organizując występy uliczne.
Apel o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego
Organizatorzy „Kaziuka” przypominają, że koronawirus wciąż stanowi zagrożenie, dlatego apelują do zwiedzających o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Wybierając się na targi warto upewnić się, że nie ma się gorączki ani innych objawów koronawirusa. Na targach organizatorzy zalecają noszenie maski medycznej lub maski respiratorowej. Wskazane jest posiadanie i stosowanie środka dezynfekującego oraz dezynfekowanie rąk po każdym kontakcie. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa w obszarach o dużym natężeniu ruchu, takich jak Aleja Giedymina i węższe ulice, tylko po jednej stronie ulicy zostaną zbudowane namioty i stoiska handlowe.
WYG
Źródło: Samorząd Wilna
Fot: Samorząd Wilna - Saulis Żiuras