Społeczność polska na Litwie wzięła udział w tradycyjnych obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja na Rossie. Ambasador RP w Wilnie Urszula Doroszewska wręczyła odznaczenia osobom zasłużonych dla rozwoju współpracy polsko-litewskiej.
Sejm Czteroletni przyjÄ…Å‚ 3 maja 1791 roku ustawÄ™ rzÄ…dowÄ…, która przeszÅ‚a do historii jako Konstytucja 3 maja. Uchwalona przez Sejm Czteroletni (1788-1792) Konstytucja 3 Maja byÅ‚a próbÄ… ratowania Rzeczypospolitej Obojga Narodów po I rozbiorze (1772 r.). LikwidowaÅ‚a wolna elekcjÄ™ i zmieniaÅ‚a ustrój paÅ„stwa na monarchiÄ™ dziedzicznÄ…, ograniczyÅ‚a znaczÄ…co demokracjÄ™ szlacheckÄ… i znosiÅ‚a liberum veto. Konstytucja 3 Maja byÅ‚a pierwszÄ… w Europie i drugÄ… na Å›wiecie nowoczesnÄ… ustawÄ… zasadniczÄ….
Z okazji ÅšwiÄ™ta Narodowego Trzeciego Maja w Ambasadzie RP w Wilnie odbyÅ‚o siÄ™ uroczyste przyjÄ™cie, podczas którego odznaczeniami paÅ„stwowymi zostaÅ‚y uhonorowane osoby zasÅ‚użone dla rozwoju wspóÅ‚pracy polsko-litewskiej oraz za zasÅ‚ugi w dziaÅ‚alnoÅ›ci na rzecz spoÅ‚ecznoÅ›ci polskiej na Litwie.
Uroczystość rozpoczęła się od upamiętnienia minutą ciszy ofiar bezprawnej i bezpodstawnej wojny prowadzonej przez Rosję przeciwko Ukrainie.
Zebranych goÅ›ci przywitaÅ‚a ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska, która podkreÅ›liÅ‚a, że Polacy i Litwini, podjÄ™li 231 lat temu ogromny wysiÅ‚ek na rzecz unowoczeÅ›nienia paÅ„stwa.
- Konstytucja 3 Maja byÅ‚a aktem, który przyniósÅ‚ demokracjÄ™, równe prawa, tolerancjÄ™ dla obywateli naszego paÅ„stwa. Niestety, wszystkie te wartoÅ›ci zostaÅ‚y odrzucone i brutalnie stÅ‚umione przez naszych bardzo potężnych sÄ…siadów, przede wszystkim przez carskÄ… RosjÄ™. Zaledwie cztery lata później Rzeczpospolita Obojga Narodów – ta wyspa demokracji na mapie ówczesnej autorytarnej Europy – zostaÅ‚a ponownie podzielona i zniknęła z mapy Europy na dÅ‚ugie 123 lata - powiedziaÅ‚a Ambasador.
- Jestem przekonana, że te dzieje dziÅ› wszystkim nam sÅ‚użą przestrogÄ…. Od ponad dwóch miesiÄ™cy historia ewidentnie powtarza siÄ™ na naszych oczach. Kiedy widzimy okrucieÅ„stwa czynione przez tzw. armiÄ™ rosyjskÄ…, dokonywane za co najmniej milczÄ…cÄ… zgodÄ…, jeÅ›li nie zachÄ™tÄ… jej przywódców politycznych, wiemy, że nie możemy szczÄ™dzić wszelkich wysiÅ‚ków, aby temu zapobiec i powstrzymać. I nawet jeÅ›li potężna strona zÅ‚a nie uważa siÄ™ za ograniczonÄ… jakimikolwiek konwencjami i aktami prawnymi, wiemy, że silna i jasna strona ukraiÅ„ska powinna odnieść ostateczne zwyciÄ™stwo, podobnie jak nasi przodkowie po pierwszej wojnie Å›wiatowej. Jestem gÅ‚Ä™boko przekonana, że zwyciÄ™stwo odważnych mężczyzn i kobiet Ukrainy nastÄ…pi wkrótce jako uznanie dla ich oddania ojczyźnie i wartoÅ›ci, za które sÄ… gotowi poÅ›wiÄ™cić życie – podkreÅ›liÅ‚a w swym przemówieniu Ambasador.
Zebranych goÅ›ci przywitali również minister energetyki Dainius Kreivys, ambasador Ukrainy na Litwie Petro Beshta oraz liderka biaÅ‚oruskiej opozycji SwiatÅ‚ana Cichanouska.
Uroczystość obchodów 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja uÅ›wietniÅ‚a ceremonia wrÄ™czenia odznaczeÅ„ nadanych obywatelom Republiki Litewskiej postanowieniami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej:
- Krzyżem Oficerskim Orderu ZasÅ‚ugi RP za wybitne zasÅ‚ugi w rozwijaniu polsko-litewskiej wspóÅ‚pracy w dziedzinie muzealnictwa, za upowszechnianie wiedzy o polsko-litewskiej historii Pan Vydas Dolinskas;
- ZÅ‚otym Krzyżem ZasÅ‚ugi za zasÅ‚ugi w rozwijaniu polsko-litewskiej wspóÅ‚pracy kulturalnej Pani Veronika VitaitÄ—;
- Złotym Krzyżem Zasługi za zasługi w działalności polonijnej, za propagowanie polskiej kultury i tradycji narodowych Pan Edward Kiejzik;
- Srebrnym Krzyżem Zasługi za zasługi w działalności polonijnej, za propagowanie polskiej kultury i tradycji narodowych, za krzewienie oświaty Pan Romuald Grzybowski;
- Srebrnym Krzyżem Zasługi za zasługi w działalności polonijnej, za propagowanie polskiej kultury i tradycji narodowych Pan Dariusz Żybort.
Fot. B. FrÄ…tczak/ Ambasada RP w Wilnie