21.02.2020

Wilno. Wiceministrowie edukacji Polski i Litwy o egzaminach i podręcznikach

Egzamin maturalny z języka ojczystego w szkołach polskich na Litwie, kwestie nauczania języka polskiego i litewskiego w tych szkołach oraz problem podręczników były tematami rozmów wiceminister oświaty Litwy Jolanty Urbanowicz i wiceministra edukacji narodowej Polski Macieja Kopcia.

Będą nowe podręczniki?

- Celem spotkania byÅ‚a rozmowa o wdrażaniu deklaracji podpisanej 20 listopada zeszÅ‚ego roku w Warszawie. Podczas spotkania uzgodniono, że zostanie przeprowadzona analiza podrÄ™czników szkolnych polskiej mniejszoÅ›ci narodowej na Litwie i litewskiej w Polsce oraz sugestie dotyczÄ…ce ich odnowienia, dostosowania lub przygotowania nowego wydania. Omówiono także wspóÅ‚pracÄ™ w zakresie podnoszenia kwalifikacji nauczycieli, a także nauczania i oceniania jÄ™zyka litewskiego i polskiego, wsparcia dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi itp.- gÅ‚osi komunikat litewskiego Ministerstwa OÅ›wiaty, Nauki i Sportu.

PodrÄ™czniki, to odwieczny problem szkóÅ‚ polskich na Litwie i  litewskich w Polsce. Np. dziaÅ‚ajÄ…ce w PuÅ„sku jedyne w Polsce litewskie liceum, nigdy nie miaÅ‚o litewskich podrÄ™czników wydanych w Polsce. Nauczyciele prowadzÄ… tu lekcje po litewsku, a uczniowie uczÄ… siÄ™ z polskich podrÄ™czników, tÅ‚umaczÄ…c w myÅ›lach „ z polskiego na nasz”.

Od kilku lat w szkoÅ‚ach polskich na Litwie też odczuwamy brak podrÄ™czników do nauczania jÄ™zyka ojczystego. Część z nich jest przestarzaÅ‚a moralnie, część jest zużyta fizycznie. Wydania podrÄ™czników do nauki jÄ™zyka polskiego i literatury nie byÅ‚y wznawiane od 15-20 lat. Natomiast wolontariuszy napisania nowych podrÄ™czników też nie daÅ‚o siÄ™ znaleźć.

Z inicjatywÄ…, by zmienić ten stan rzeczy wystÄ…piÅ‚a „Macierz Szkolna”, dziÄ™ki jej staraniom na LitwÄ™ przywieziono w październiku 2019 roku podrÄ™czniki z Polski. Na LitwÄ™ już trafiÅ‚o okoÅ‚o 7,5 tysiÄ…ca podrÄ™czników dla klas 4-10 wydanych przez GdaÅ„skie Wydawnictwo OÅ›wiatowe. SÄ… to podrÄ™czniki i ćwiczeniówki nie tylko dla uczniów, ale również pomoce metodyczne dla nauczycieli.

Jak podkreÅ›liÅ‚ prezes „Macierzy Szkolnej”, zakup staÅ‚ siÄ™ możliwy dziÄ™ki wprowadzeniu przez ministerstwo oÅ›wiaty Litwy nowej regulacji prawnej, która umożliwiÅ‚a szkoÅ‚om mniejszoÅ›ci narodowych zakup podrÄ™czników do nauki jÄ™zyka ojczystego wydanych w krajach Unii Europejskiej oraz niemaÅ‚emu wysiÅ‚kowi finansowemu polskich szkóÅ‚.

W Deklaracji z listopada 2019 roku ministrowie zobowiÄ…zali siÄ™:

- Zapewnić podrÄ™czniki w jÄ™zyku ojczystym dla uczniów klas 1-4 szkóÅ‚ podstawowych polskiej mniejszoÅ›ci narodowej na Litwie, a w Polsce dofinansowanie podrÄ™czników do jÄ™zyka litewskiego na pierwszym etapie edukacyjnym w klasach 1-3 szkoÅ‚y podstawowej oraz książek pomocniczych.

- Zapewnić podrÄ™czniki w jÄ™zyku ojczystym uczniom klas 5–10 (I-II gimnazjum) i 11–12 (III-IV gimnazjum) szkóÅ‚ polskiej mniejszoÅ›ci narodowej na Litwie, a w Polsce dofinansowanie podrÄ™czników oraz książek pomocniczych do nauczania jÄ™zyka litewskiego, historii, kultury

i geografii Litwy na drugim i trzecim etapie edukacyjnym, w klasach 4-8 szkoły podstawowej oraz szkołach ponadpodstawowych.

Matura z języka polskiego i litewskiego na Litwie

Jednym z najbardziej istotnych tematów, jakie podjÄ™to w ramach rozmów byÅ‚a kwestia paÅ„stwowej matury z jÄ™zyka polskiego w polskich szkoÅ‚ach na Litwie. Obecnie uczniowie polskich szkóÅ‚ na Litwie sÄ… zobowiÄ…zani do jej zdawania jedynie wówczas, gdy taka decyzjÄ™ podejmÄ… dyrektorzy szkóÅ‚. Egzamin nie daje im żadnych dodatkowych puktów a studia, co nieuchronnie wiąże siÄ™ zarówno ze spadkiem motywacji do nauki jak i znaczenia samego jÄ™zyka.

Wiceminister Urbanowicz zauważyÅ‚a, że kwestia matury z jÄ™zyka ojczystego zostaÅ‚a uwzglÄ™dniona w ubiegÅ‚orocznej deklaracji, byÅ‚a również przedmiotem szczegóÅ‚owych rozmów. - To kwestia odnowy programów nauczania. JeÅ›li w tym roku podjÄ™ta zostanie decyzja, zostanÄ… odnowione programy, zmiany w egzaminie mogÅ‚yby nastÄ…pić najwczeÅ›niej po ok. 2-3 latach - wyjaÅ›niÅ‚a przedstawicielka wiceminister.

Jest też problem z maturÄ… z jÄ™zyka litewskiego. W tym roku szkolnym dobiega koÅ„ca okres przejÅ›ciowy, podczas którego uczniowie szkóÅ‚ polskich i rosyjskich mogli liczyć na drobne uÅ‚atwienia podczas egzaminu, a także nieco obniżone kryteria oceny. Mimo to wyniki z matury z litewskiego z roku na rok sÄ… coraz gorsze. - Jeżeli w roku 2011 matury z jÄ™zyka litewskiego nie zdaÅ‚o 6,4 proc. uczniów, w 2012 – 6,2 proc., to zaraz po ujednoliceniu egzaminu nie zdaÅ‚o go aż 12 proc. maturzystów. (…) W roku 2018 procent niezdanych matur z jÄ™zyka litewskiego wzrósÅ‚ do 23 proc. Oznacza to, że abiturientom szkóÅ‚ mniejszoÅ›ci narodowych jest ograniczana możliwość wstÄ…pienia na finansowane przez paÅ„stwo miejsca na uczelniach wyższych” - napisano w liÅ›cie wystosowanym przez Macierz SzkolnÄ….

PodkreÅ›lono też miÄ™dzy innymi, że zarówno metodyka, jak też podrÄ™czniki nie sÄ… przystosowane do odpowiedniego przygotowywania uczniów szkóÅ‚ mniejszoÅ›ci narodowych do skÅ‚adania ujednoliconego egzaminu z jÄ™zyka litewskiego.

W marcu spotkanie w Polsce

Wiceszef MEN RP poinformowaÅ‚, że w najbliższej przyszÅ‚oÅ›ci odbÄ™dzie siÄ™ spotkanie w Polsce, aby omówić nauczanie jÄ™zyka litewskiego w Polsce i problemy, z jakimi borykajÄ… siÄ™ Litwini.: -W najbliższym czasie odbÄ™dzie siÄ™ spotkanie w Polsce. Grupa robocza bÄ™dzie rozmawiać o nauczaniu jÄ™zyka litewskiego i problemach litewskiej mniejszoÅ›ci narodowej w Polsce - powiedziaÅ‚ Maciej Kopeć.

NastÄ™pnie, jeszcze w marcu, ma siÄ™ odbyć kolejne spotkanie szefów resortów edukacji obu krajów, po czym zostanie ogÅ‚oszone, jak deklaracja bÄ™dzie realizowana i jaki jest harmonogram dziaÅ‚aÅ„.

Spotkanie z przedstawicielami polskich środowisk oświatowych w Republice Litewskiej

Ważnym punktem programu było spotkanie z przedstawicielami polskich środowisk oświatowych w Republice Litewskiej. Omawiano na nim założenia związane z realizacją harmonogramu Deklaracji w sprawie oświaty polskiej mniejszości narodowej w Republice Litewskiej i litewskiej mniejszości narodowej w Polsce.

UdziaÅ‚ w spotkaniu wziÄ™li m.in. prezes Stowarzyszenia Nauczycieli SzkóÅ‚ Polskich na Litwie „Macierz Szkolna” Józef Kwiatkowski, kierowniczka WydziaÅ‚u OÅ›wiaty administracji samorzÄ…du rejonu wileÅ„skiego Zofia Segen, kierowniczka WydziaÅ‚u OÅ›wiaty i Sportu administracji samorzÄ…du rejonu solecznickiego Regina Markiewicz, dyrektor Gimnazjum im. Jana PawÅ‚a II w Wilnie Adam BÅ‚aszkiewicz, dyrektor Gimnazjum im. Szymona Konarskiego w Wilnie Walery JagliÅ„ski, dyrektorka Gimnazjum im. Juliusza SÅ‚owackiego w Bezdanach WiesÅ‚awa Wojnicz, doc. dr Irena Masojć z Centrum JÄ™zyka Polskiego i Kultury w Akademii Edukacji Uniwersytetu im. Witolda Wielkiego i in.

- Bardzo dziÄ™kujÄ™ za możliwość spotkania z PaÅ„stwem. To dla nas niezwykle ważne, aby kwestie zapisane w Deklaracji byÅ‚y omawiane wspólnie z przedstawicielami polskich Å›rodowisk oÅ›wiatowych na Litwie - podkreÅ›liÅ‚ wiceminister edukacji Maciej Kopeć po spotkaniu, w którym wziÄ™li udziaÅ‚ reprezentanci polskich szkóÅ‚ i samorzÄ…dowych wydziaÅ‚ów oÅ›wiaty.

 

WYG

ŹródÅ‚a i fot: Ministerstwo OÅ›wiaty, Nauki i Sportu RL; MEN; L24,lt;

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.26.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie