Warsztaty, które mają przybliżyć gimnazjalistom historię u kulturę Żydów, odbywają się w Publicznym Gimnazjum im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Wiżajnach.
Wykłady oraz zajęcia odbywają się w ramach „Szkoły Dialogu”. Jest to realizowany już od 2008 roku program edukacyjny fundacji Forum Dialogu, objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Warsztaty odbyły się dotychczas w prawie 200 szkołach w około 120 miejscowościach całej Polski.
- Jego celem jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju – informuje Aleksandra Tomaszewska, koordynator programu Szkoła Dialogu. - Program oparty jest na przekonaniu, że wiedza, zrozumienie i dialog to klucz do przełamywania barier – dodaje.
Uczestniczące w projekcie szkoły otrzymują tytuł SZKOŁY DIALOGU.
Podczas czterech warsztatów uczniowie poznają szereg zagadnień związanych z kulturą i tradycją żydowską, a następnie pod opieką trenerów Forum przygotują trasę spaceru upamiętniającego przedwojenną historię ludności żydowskiej z Wiżajn. Efekty tej pracy zaprezentują mieszkańcom miasta podczas wycieczki finałowej. Sprawozdanie z niej weźmie udział w konkursie, którego zwycięzcy zostaną ogłoszeni na początku stycznia 2015 r. podczas uroczystej Gali Szkoły Dialogu w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.
Ciekawe informacje o dziedzictwie Żydów z Wiżajn można odnaleźć na portalu Wirtualny Sztetl:
http://www.sztetl.org.pl/pl/city/wizajny/
Więcej informacji o fundacji i programie Szkoła Dialogu: www.dialog.org.pl