Organizm człowieka to bardzo złożony system. Aby wszystkie komórki i narządy mogły prawidłowo funkcjonować, potrzebują odpowiedniej ilości wody. Zapotrzebowanie na nią zależy m.in. od wieku, masy ciała, płci czy stanu fizycznego.
Dbanie o odpowiednie nawodnienie jest niezwykle istotne w przypadku kobiet ciężarnych, karmiÄ…cych piersiÄ… oraz maÅ‚ych dzieci. Grupy te sÄ… bowiem szczególnie wrażliwe na zagrożenia zwiÄ…zane z odwodnieniem. Z okazji zbliżajÄ…cego siÄ™ Dnia Matki i Dnia Dziecka, warto przypomnieć o tym, że picie wody powinno stać siÄ™ podstawowym elementem codziennej diety wszystkich mam oraz ich pociech.
Postaw na wodÄ™!
U kobiet w ciąży zapotrzebowanie na wodÄ™ zwiÄ™ksza siÄ™. Jest ona niezbÄ™dna do tworzenia pÅ‚ynu owodniowego oraz prawidÅ‚owego rozwoju i funkcji tkanek dziecka, zwÅ‚aszcza komórek oÅ›rodkowego ukÅ‚adu nerwowego, które sÄ… szczególnie wrażliwe na niedobór pÅ‚ynów. Z kolei pÅ‚yn owodniowy stanowi barierÄ™, która chroni rozwijajÄ…ce siÄ™ dziecko przed urazami, zapewnia staÅ‚Ä… temperaturÄ™ Å›rodowiska,
w którym siÄ™ ono rozwija, prawidÅ‚owy rozwój pÅ‚uc, mięśni i ukÅ‚adu moczowego oraz chroni go przed infekcjami.
Dobowe zapotrzebowanie na wodÄ™ wzrasta stopniowo od poczÄ…tku ciąży i jest wyższe o co najmniej 300 ml w porównaniu do okresu sprzed ciąży.
- Woda powinna stanowić minimum 60-80 proc. wszystkich wypijanych pÅ‚ynów[1], których spożycie należy zwiÄ™kszyć w czasie ciąży do ok. 2,3 l. Każdy trymestr ciąży stawia przed kobietÄ… i jej organizmem inne wyzwania, a picie wody jest doskonaÅ‚ym sposobem Å‚agodzenia dolegliwoÅ›ci zwiÄ…zanych z tym okresem. Picie wody pomaga zapobiegać zaparciom, w szczególnoÅ›ci jednak odpowiednie nawodnienie zmniejsza ryzyko infekcji ukÅ‚adu moczowego – wyjaÅ›nia prof. dr hab. n. med. Halina Weker, ekspert w zakresie żywienia dzieci, pracownik naukowy w Instytucie Matki i Dziecka.
- O odpowiednim nawodnieniu organizmu powinny pamiÄ™tać również matki karmiÄ…ce piersiÄ…, w przypadku których zapotrzebowanie na wodÄ™ wzrasta nawet o 800 ml, czyli ok. trzy szklanki - podkreÅ›la. Stan nawodnienia niemowlÄ™cia znacznie różni siÄ™ od poziomu nawodnienia osoby dorosÅ‚ej. Jego zapotrzebowanie na wodÄ™ jest czterokrotnie wiÄ™ksze niż u osób dorosÅ‚ych. Kobiety wraz z pokarmem dostarczajÄ… dziecku również pÅ‚yny, dlatego w okresie karmienia piersiÄ… kobieta powinna wypijać ok. 2,7 l pÅ‚ynów. WiÄ™kszość powinna stanowić woda, która skuteczniej niż inne napoje pomaga wrócić do masy ciaÅ‚a sprzed okresu ciąży[2].
- Zarówno dla kobiet w ciąży, kobiet karmiÄ…cych piersiÄ…, jak i dla wszystkich przyszÅ‚ych mam regularne picie wody to doskonaÅ‚y sposób na to, by zachować dobrÄ… kondycjÄ™ psychicznÄ… i fizycznÄ… oraz zmniejszać skutki zmÄ™czenia – dodaje prof. dr hab. n. med. Halina Weker.
Czym skorupka za młodu nasiąka?
Systematyczne picie wody sprawia, że procesy zachodzÄ…ce w organizmie przebiegajÄ… prawidÅ‚owo, harmonijnie, dlatego zachowanie odpowiedniego nawodnienia jest szczególnie ważne także w przypadku dzieci. TNS Polska na zlecenie Å»ywiec Zdrój S.A. przeprowadziÅ‚ badanie postaw i zwyczajów Polaków zwiÄ…zanych z nawodnieniem[3]. Wyniki wskazujÄ…, że aż 95 proc. rodziców uczestniczÄ…cych w badaniu ma Å›wiadomość, że woda jest najlepszym pÅ‚ynem dla ich pociech. Zdecydowana wiÄ™kszość z nich, bo aż 97 proc., stwierdziÅ‚a również, że starannie dobiera napoje, które podaje dziecku, i że jak najwczeÅ›niej chciaÅ‚aby przyzwyczaić je do regularnego picia wody. Z analizy dzienniczków spożycia wynika jednak, że istnieje rozbieżność miÄ™dzy deklarowanymi stwierdzeniami, a postawami rodziców w kwestii ksztaÅ‚towania nawyków żywieniowych dzieci. Mimo że codziennie wypijajÄ… one wystarczajÄ…cÄ… ilość pÅ‚ynów, to aż 60 proc. z nich stanowiÄ… pÅ‚yny zawierajÄ…ce cukry.
- Podstawowym elementem codziennej diety dziecka powinna być odpowiednia ilość wody. To jedyny i najlepszy sposób utrzymania optymalnego poziomu nawodnienia organizmu. Woda jest najkorzystniejszym wyborem – naturalna, neutralna, bez kalorii i zbÄ™dnych dodatków. Powinna być pierwszym po mleku matki pÅ‚ynem podawanym dziecku – zaleca prof. dr hab. n. med. Halina Weker.
Jakie matki, takie dziatki...
- Jedynym rozsÄ…dnym sposobem wychowania jest oddziaÅ‚ywanie wÅ‚asnym, dobrym przykÅ‚adem (…) - powiedziaÅ‚ kiedyÅ› Albert Einstein. Jak dowodzÄ… psychologowie spoÅ‚eczni, dzieci uczÄ… siÄ™ przede wszystkim przez modelowanie: uważnie obserwujÄ… zachowanie wÅ‚asnych rodziców, a nastÄ™pnie je naÅ›ladujÄ…. Dlatego powinniÅ›my zdawać sobie sprawÄ™ z tego, że nawet najbardziej trafne polecenia ze strony rodziców, nie bÄ™dÄ… tak skutecznym sposobem uczenia dziecka, jak dawanie dobrego przykÅ‚adu. Ta zasada obowiÄ…zuje również w zakresie ksztaÅ‚towania u dziecka zdrowych nawyków żywieniowych zwiÄ…zanych z nawadnianiem.
- Dzieci szybciej nauczÄ… siÄ™, że woda jest zdrowa oraz skutecznie gasi pragnienie, kiedy zobaczÄ…, że ich rodzice regularnie i chÄ™tnie po niÄ… siÄ™gajÄ…. Podczas zabawy czy nauki nasze pociechy czÄ™sto zapominajÄ… o regularnym piciu wody, dlatego rodzice muszÄ… im o tym przypominać. Wprowadzanie zwyczaju picia dobrej jakoÅ›ciowo wody u najmÅ‚odszych powinno odbywać siÄ™ metodÄ… maÅ‚ych kroków - swoim pociechom podawajmy jÄ… czÄ™sto i niewielkimi porcjami. Skutecznym sposobem jest również pokazanie dziecku, że picie wody może być ciekawe, np. poprzez podawanie jej w kolorowych naczyniach, ze sÅ‚omkÄ… czy plasterkami owoców – przekonuje prof. dr hab. n. med. Halina Weker.
O programie
„Woda na Start” to program zainicjowany przez Å»ywiec Zdrój S.A., którego celem jest poprawa wiedzy oraz zmiana postaw, zachowaÅ„ i nawyków zwiÄ…zanych z nawodnieniem. Program merytorycznie wspierajÄ… Instytut Å»ywnoÅ›ci i Å»ywienia oraz Instytut Matki i Dziecka. DziaÅ‚ania realizowane w ramach projektu „Woda na Start” obejmujÄ… kampaniÄ™ edukacyjno-informacyjnÄ… oraz wydarzenia specjalne realizowane w przestrzeni publicznej. WiÄ™cej o programie oraz wpÅ‚ywie wody na zdrowie można znaleźć na stronie: www.wodanastart.pl
Partnerzy Programu:
Instytut Żywności i Żywienia im. prof. Aleksandra Szczygła
Instytut naukowo-badawczy zajmujÄ…cy siÄ™ wpÅ‚ywem żywnoÅ›ci na zdrowie czÅ‚owieka oraz wyznaczaniem polskich norm i zaleceÅ„ żywieniowych. Instytut wspóÅ‚pracuje m.in. z EuropejskÄ… RadÄ… Informacji o Å»ywnoÅ›ci (EUFIC), a także w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu WspóÅ‚pracy. Organizuje również konferencje naukowe poÅ›wiÄ™cone roli diety i aktywnoÅ›ci fizycznej
w zapobieganiu otyÅ‚oÅ›ci i chorób dieto-zależnych.
Instytut Matki i Dziecka
Jednostka naukowo-badawcza posiadajÄ…ca 60-letniÄ… tradycjÄ™ i znaczÄ…cy dorobek naukowy znany w kraju i na forum miÄ™dzynarodowym. ZostaÅ‚ on powoÅ‚any uchwaÅ‚Ä… Rady Ministrów w 1951r. i od tego czasu nieprzerwanie uczestniczy
w rozwiÄ…zywaniu problemów zdrowotnych i spoÅ‚ecznych matek, dzieci i mÅ‚odzieży.
Å»ywiec Zdrój S.A.
Firma Å»ywiec Zdrój jest liderem na polskim rynku wody butelkowanej[4]. Wieloletnia tradycja i ogromne doÅ›wiadczenie sprawiÅ‚y, że Å»ywiec Zdrój staÅ‚ siÄ™ dla konsumentów synonimem jakoÅ›ci, którÄ… gwarantujÄ… najwyższe standardy wydobycia i butelkowania. Firma od lat konsekwentnie rozwija swoje portfolio, wprowadzajÄ…c napoje, bÄ™dÄ…ce poÅ‚Ä…czeniem najwyższej jakoÅ›ci wody źródlanej ze smakiem owoców. CzerpiÄ…c ze źródeÅ‚, firma Å»ywiec Zdrój ze szczególnÄ… troskÄ… dba o Å›rodowisko naturalne, tworzenie przyjaznego miejsca pracy i wsparcie spoÅ‚ecznoÅ›ci lokalnych. Realizuje też inicjatywy o charakterze edukacyjnym, takie jak: „Mamo, Tato, wolÄ™ wodÄ™” czy „Woda na Start”, których celem jest poprawa wiedzy oraz zmiana postaw, zachowaÅ„ i nawyków zwiÄ…zanych z piciem wody i prawidÅ‚owÄ… dietÄ….
Więcej o programie na stronie: www.wodanastart.pl
[1]Kurowska E., Nawodnienie kobiet w ciąży, w: Biblioteka ginekologa praktyka, Żywienie kobiet w ciąży, red. Wielgoś M., Via Medica, Gdańsk 2013 r.
[2]Stookey, 2010
[3]Badanie TNS Polska przeprowadzone w maju 2014 roku na zlecenie Å»ywiec Zdrój S.A. na próbie gÅ‚ównej 1000 Polaków (w wieku 16-64 lata) oraz próbie 650 dzieci (do 15 r.ż.). W badaniu zastosowano metodÄ™ dzienniczkowÄ… oraz metodÄ™ wywiadów indywidualnych (w przypadku dzieci kwestionariusz i dzienniczek byÅ‚y wypeÅ‚niane przez matki).
[4]Å»ywiec Zdrój S.A. za Nielsen, Å»ywiec Zdrój S.A. osiÄ…gnÄ…Å‚ najwyższy udziaÅ‚ równy 32,3% w kategorii wody butelkowanej (z uwzglÄ™dnieniem tzw. wód smakowych) w rynku CaÅ‚a Polska (jako suma rynków Hipermarkety, Supermarkety, Dyskonty, Sklepy spożywcze i winno-cukiernicze, Stacje Benzynowe), Panel Handlu Detalicznego, udziaÅ‚y wartoÅ›ciowe w okresie I-XII 2014.