22.02.2022

Wojska NATO ćwiczą. Utrudnienia na drogach, w tym na polskim i litewskim odcinku trasy Via Baltica

Ruszyły międzynarodowe ćwiczenia wojskowe Saber Strike 22. Na terenie Polski potrwają one do 26 marca, a w państwach bałtyckich do 8 marca..

W tym okresie możemy spotkać na drogach przemieszczające się kolumny wojskowe. Ruch będzie się odbywał przez 11 województw. Pojazdy wojskowe będzie można spotkać m.in. na autostradach A1, A2 i A4, drogach ekspresowych S8 i S61 oraz DK16, DK18 i DK63.

Najczęściej pojazdy biorące udział w ćwiczeniach poruszać się będą w godzinach nocnych, aby w jak najmniejszym stopniu powodowały utrudnienia w ruchu. Jednak niektóre przejazdy będą musiały odbywać się w ciągu dnia, a nawet w godzinach szczytów natężenia ruchu.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad dodatkowo oznakowała obiekty inżynierskie w ciągu wybranych dróg krajowych znakami wojskowej klasy obciążenia. Znaki te kierowane są jedynie do kierowców pojazdów wojskowych i nie mają znaczenia dla kierowców pojazdów cywilnych. Ponadto na wybranych trasach, w 11 województwach, mogą zostać wdrożone czasowe ograniczenia prędkości. Ograniczenie będzie sygnalizowane kierowcom m.in. poprzez mobilne (ledowe) tablice zmiennej treści.

Zachować ostrożność

- Spotykając na drodze kolumnę wojskowych pojazdów, pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności. Skupmy się na prowadzeniu auta, a nie na dodatkowych czynnościach, jak robienie zdjęć czy nagrywanie filmów. Nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie. Najważniejsze jest, aby każdy kierowca pamiętał o dużej masie wojskowych pojazdów, a co za tym idzie ich wydłużonej drodze hamowania. Pamiętajmy, że sprzęt militarny jest przewidziany do zadań bojowych, a więc może nie posiadać tak samo dobrej widoczności mijających go pojazdów, jak samochody cywilne - apeluje GDDKiA

Przypominamy również, że wszelkie informacje na temat bieżącej sytuacji na drogach krajowych dostępne są pod numerem całodobowej Informacji Drogowej GDDKiA - 19 111 oraz w serwisie mapowym GDDKiA drogi.gddkia.gov.pl.

Na Litwie

Litewskie wojsko informuje, że na terytorium kraju intensywniejszy ruch sprzętu wojskowego rozpoczął się 21 lutego i potrwa do 8 marca.

Żołnierze i sprzęt udadzą się na międzynarodowe szkolenie Sword Cut oraz ćwiczenia na Litwie Silny Gryfon, ćwiczenia jednostek Hunter, a także jednostek wzmacniających batalion sił przeciwników NATO w Estonii.

 

 

W tych dniach wojsko będzie przemieszczać się drogą Via Baltica (E67) - od Kalwarii ( przejście graniczne z Polską) w głąb Litwy. Kolumny sprzętu wojskowego będą przemieszczać się przez całe terytorium Litwy na Łotwę i Estonię.

- Podczas zakrojonych na szeroką skalę międzynarodowych ćwiczeń wojskowych wzmacniających bezpieczeństwo regionu na Litwie i innych państwach bałtyckich, w dniach 21 lutego – 8 marca planowany jest wzmożony ruch sprzętu wojskowego na terytorium kraju. Obecnie ćwiczenie Sword Crossing odbywa się w krajach bałtyckich i Polsce, na Litwie - elementy tego ćwiczenia Strong Griffon oraz ćwiczenia Anti-tanker Hunter – informuje litewskie wojsko.

We wspomnianych dniach nastąpi przerzucenie sojuszników NATO i 2. Pułku Kawalerii Wojsk Lądowych USA, podczas którego żołnierze z różnych krajów NATO zostaną przerzuceni z Niemiec do krajów bałtyckich i Polski, a także transport wojskowy w ramach kraj.

Największy ruch sprzętu wojskowego planowany jest przez Kalwarię, tuż przy przejściu granicznym z Polską

Sprzęt zostanie przewieziony wzdłuż całego terytorium Litwy na Łotwę i Estonię. Kolumny żołnierzy, którzy wezmą udział w ćwiczeniach na Litwie, przeniosą się z rejonu kowieńskiego na poligony na litewskich poligonach w Rukli i Podbrodzie.

Wybrać inny termin podróży

Obywatelom Litwy planującym podróż przez granicę litewsko-polską zaleca się wybranie innego terminu, gdyż podróż może trwać dłużej niż zwykle. Tym, którzy nie będą mieli takiej możliwości, zaleca się unikanie podróżowania w godzinach nocnych, kiedy będzie odbywał się najbardziej intensywny ruch sprzętu wojskowego.

Siły Zbrojne Litwy wraz z innymi instytucjami państwowymi dokładnie planują ruch kolumn technicznych i podejmują inne działania w celu jak największego ograniczenia niedogodności dla mieszkańców i gości kraju: każdej kolumnie wojskowej będą towarzyszyć samochody żandarmerii litewskiej, które uregulują i zapewnią bezpieczny ruch.

WYG

Źródło i fot: GDDKiA: Wojsko litewskie

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.17.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie