Półmetek szkolenia osiągnęli ochotnicy, którzy nigdy w wojsku nie byli. Za tydzień złożą przysięgę. W tę niedzielę natomiast dwukrotnie krótsze ćwiczenia wyrównawcze rozpoczną ci, którzy odbywali już służbę w armii.
Jedni i drudzy wrócą do domów 3 września. Szkolenie o 18.00 na Placu Piłsudskiego i w Parku Konstytucji 3 Maja w Suwałkach zakończy przysięga wojskowa, na ktorą zaproszeni są wszyscy mieszkańcy i goście.
Wcześniej w w 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, do której należy suwalski batalion, przysięgi odbędą się w dwóch innych miastach - o 9.00 na Stadionie Miejskim w Siedlcach i o godz. 13.00 na Starym Rynku (przy Ratuszu) w Łomży. Organizatorzy wszystkich trzech uroczystości mają nadzieję, że weźmie w nich udział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.
Szkolenie rozpoczęło się 19 sierpnia. Pierwszego dnia, podczas wcielenia ochotnicy zostali poddani badaniom lekarskim, oraz sprawdzony został ich potencjał fizyczny, m.in. poprzez badanie Body Mass Index. W drugim dniu odbył się wstępny test sprawności fizycznej.
Podczas szkolenia ochotnicy nauczą się podstawowych zasad taktyki, przetrwania na polu walki, obycia z bronią i bezpiecznego posługiwania się nią. Po kilku dniach szkolenia wszyscy odbędą strzelania z wykorzystaniem ostrej amunicji. Na tym etapie tworzenia WOT ochotnicy są wyposażani zgodnie ze standardem Wojsk Lądowych, otrzymują m.in. umundurowanie, plecaki, śpiwory, dodatkowe wyposażenie indywidualne oraz broń. Po zakończonym szkoleniu cały asortyment wyposażenia poza uzbrojeniem ochotnicy zabiorą do swoich domów.
Od tej niedzieli, 27 sierpnia równolegle będzie prowadzone szkolenie wyrównawcze dla ochotników, którzy byli żołnierzami i wstąpili do WOT. Obie grupy: rezerwiści oraz żołnierze bez przeszkolenia wojskowego spotkają się ze sobą na przysięgach wojskowych i od tego czasu przez najbliższe trzy lata będą szkolić się w modułach kompanijnych.
Pieniądze też są ważne
Przysługujące za 16-dniowe szkolenie uposażenie to kwota ok. 2 tys. złotych. Ponad 1000 zł otrzymają ochotnicy, którzy przejdą 8-dniowe szkolenie wyrównawcze. W kolejnych miesiącach wszyscy, którzy zakwalifikują się do terytorialnej służby wojskowej mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości ok. 500 zł za szkolenie weekendowe.
Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem sił zbrojnych, ich powstanie jest odpowiedzią na bezprecedensowy wzrost poziomu zagrożeń bezpieczeństwa na świecie. Misją Wojsk Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju istotnym zadaniem WOT będzie przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych, w tym zakresie będzie wspierać służby ratownicze i wzmacniac ich działania.
Kolejne szkolenia podstawowe zostały zaplanowane w następujących terminach: 09.09-24.09.2017r., 14-29.10.2017r., 02-17.12.2017 r.
Nadal można składać wnioski o powołanie do terytorialnej służby wojskowej w suwalskim batalionie lekkiej piechoty. Wojskowy Komendant Uzupełnień w Suwałkach informuje, że ze względu na duże zainteresowanie terytorialną służbą wojskową 6 września 2017r. kolejny raz będzie miało miejsce posiedzenie komisji kwalifikującej ochotników do służby. Z kandydatami, którzy do tego czasu złożą wymagane wnioski przeprowadzone zostaną rozmowy indywidualne.
Do końca roku przeprowadzone zostaną następne szkolenia, podstawowe i wyrównawcze, dla osób zamieszkałych w powiatach augustowskim, sejneńskim, suwalskim i w mieście Suwałki.
Szczegółowe informacje można uzyskać z Wydziale Rekrutacji WKU w Suwałkach (tel. 261 347 357).
Źróła i fot. WKU Suwałki
1 PBOT