W trakcie targów Tour Salon w Poznaniu przyznano certyfikaty Polskiej Organizacji Turystycznej dla Najlepszego Produktu Turystycznego w 2016 roku. Wśród wyróżnionych certyfikatem znalazł się GREEN VELO - Wschodni Szlak Rowerowy. Jego trasa prowadzi przez 5 województw wschodniej Polski, w tym przez 5 parków narodowych i 15 parków krajobrazowych.
Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, to najbardziej spektakularny projekt rowerowy, jaki do tej pory zrealizowano w Polsce. To ponad 2000 km specjalnie wytyczonej trasy, którą od początku do końca przygotowano po to, aby dawała radość podróżowania i poznawania. Szlak wiedzie przez pięć województw wschodniej Polski (warmińsko-mazurskie, podlaskie, w tym i przez Suwalszczyznę, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie). Już samo poznanie każdego z nich z osobna stanowi niezwykłe doświadczenie, a poznanie ich wszystkich zdaje się być jak czytanie wspaniałej baśni.
Od głównej trasy odchodzą „odnogi” - to łączniki i pętle, które prowadzą do miejsc atrakcyjnych turystycznie i węzłów komunikacyjnych. Niemal 580 km (29% długości trasy) stanowią odcinki prowadzące przez tereny leśne, a 180 km (9% długości trasy) przypada na doliny rzek.
Na turystów czeka ponad 545 Miejsc Przyjaznych Rowerzystom, czyli rekomendowanych obiektów (noclegowych, gastronomicznych, usługowych) świadczących usługi dedykowane turystom rowerowym.
Trasa szlaku w Podlaskim: od granicy z województwem warmińsko-mazurskim w miejscowości Gromadczyzna (gmina Wiżajny) przez Suwałki, Wigierski Park Narodowy, Augustów, Biebrzański Park Narodowy, Goniądz, Tykocin, Narwiański Park Narodowy, Białystok, Supraśl, Siemianówkę, Białowieski Park Narodowy, Hajnówkę, Mielnik do granicy z woj. lubelskim w miejscowości Niemirów.
Warmińsko-mazurskie:
od granicy z województwem pomorskim (gmina Elbląg - przeprawa promowa przez Nogat w miejscowości Kępiny Wielkie) przez Elbląg, Braniewo, Pieniężno, Górowo Iławeckie, Lidzbark Warmiński, Bartoszyce, Węgorzewo, Gołdap do granicy z województwem podlaskim w miejscowości Żerdziany (gmina Dubeninki). Trasa biegnie w przeważającej części przez cenne przyrodniczo obszary Natura 2000 lub w ich w bezpośrednim sąsiedztwie. Rowerzyści mogą przejechać m.in. po wałach przeciwpowodziowych i nasypach pozostałych po zlikwidowanych liniach kolejowych.
Budowa Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo realizowana była w ramach projektu „Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej", współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013, Oś priorytetowa V: Zrównoważony rozwój potencjału turystycznego opartego o warunki naturalne, Działanie V.2 Trasy rowerowe.
Łączna wartość projektu wyniosła około 274 000 000,00 PLN. Na tę kwotę złożyły się wydatki związane z przygotowaniem dokumentacji, zarządzaniem projektem, opłatami, nadzorem, wykupem gruntów oraz robotami budowalno-montażowymi.
Źródła finansowania projektu:
dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - 85%,
budżet Państwa - 10%,
udziału własny Beneficjentów - 5%.
Złoty Certyfikat 2016 podczas poznańskich targów otrzymała Industriada, czyli Święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. To festiwal kultury dziedzictwa przemysłowego, organizowany na Górnym Śląsku. Jeden dzień w roku, kiedy kopalnie, osiedla robotnicze, browary, fabryki otwierają swoje drzwi dla zwiedzających.
W Poznaniu wyróżniono także najlepsze centra informacji turystycznej. Trzy nagrody zdobyły placówki z województwa warmińsko-mazurskiego. Pierwszą nagrodę w kategorii IT **** otrzymało Wojewódzkie Centrum Informacji Turystycznej w Olsztynie. Pierwsza nagroda w kategorii IT *** trafiła natomiast do Mrągowskiego Centrum Informacji Turystycznej. Punkt Informacji Turystycznej z Braniewa otrzymał z kolei drugą nagrodę w kategorii „dwugwiazdkowych” informacji turystycznych.
Konkurs służy podnoszeniu jakości produktów turystycznych, a więc ich rozwojowi przez współzawodnictwo na rynku usług turystycznych. Certyfikat dla "Najlepszego Produktu Turystycznego" Polskiej Organizacji Turystycznej, to nagroda dla wyjątkowych atrakcji turystycznych w Polsce. Jak przekonuje POT, nadawany jest on tylko nowatorskim i przyjaznym turystom miejscom, obiektom, imprezom oraz przedsięwzięciom realizowanym na poziomie regionalnym i lokalnym.
Bartłomiej Walas p.o prezesa POT podczas uroczystości podkreślił, że właśnie w dobie powszechnej dostępności do ogromnej ilości informacji potrzeba rekomendacji zyskuje na ważności. Certyfikaty POT są wskazówką dla turystów, pomocą przy wyborze i gwarancją jakości. Z naszych badań wynika, że już 18 % pytanych o certyfikat nie tylko go rozpoznawało, ale identyfikowało z wysoką jakością. To jest dla nas bardzo cenne, bo przecież nasz konkurs wyłania najlepszych, którzy podnoszą jakość w turystyce - powiedział Bartłomiej Walas.
Nowością targów Tour Salon w Poznaniu była konferencja organizowana wspólnie z Polską Organizacją Turystyczną pod hasłem "Pora na rowery! Czy turystyka rowerowa może stać się markowym produktem turystycznym w Polsce?". Podczas wydarzenia uczestnicy poznali m.in. najlepsze przykłady rozwoju turystyki rowerowej z Czech, Hiszpanii, a także pochylili się nad przykładami z Polski. Temat przyciągnął ponad 100 słuchaczy, w tym część biznesową branży turystycznej, która komercjalizuje poszczególne produkty. Wśród innych nowych tematów, które pojawiły się na targach należy wymienić m. in. psychologię podróży, czyli autorski, innowacyjny i nowoczesny nurt realizacji usług podróży biznesowych, prywatnych i szkoleniowo-coachingowych, spotkanie Travel Massie, czy też seminarium networkingowe dla touroperatorów zatytułowane "Indonezja nie tylko egzotyczna przygoda".
WYG
Źródła: POT; Wrota Warmii i Mazur; greenvelo.pl
Fot: greenvelo.pl