Przetoczyły się kłotnie i bitwy o jedynki i dwójki na listach do Europarlamentu. Zarządy, komitety polityczne czy prezesi partii zdecydowali o ich kształcie, ale to do wyborców należy ostateczny głos.
Mieszkańcy poszczególnych okręgów zdecydują, czy postawić krzyżyk przy nawisku "spadochroniarza" z innej części Polski czy postawią na nich krzyżyk. Czy pójdą za wolą matki-partii i zagłosują na kogoś z pierwszych pozycji na liście, czy też przeanalizują tę listę i dokonają własnego wyboru.
W czwartek, 2 maja minął termin zgłaszania kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W Polsce wybory odbędą się 9 czerwca, Polacy wybiorą 53 eurodeputowanych.
W tych wyborach Polska podzielona jest na 13 okręgów. Nasze województwo razem z warmińsko-mazurskim tworzy Okręg nr 3, w którym, jeżeli frekwencja będzie mniej więcej taka jak dotychczas, czyli w okolicach 50 proc., wyłonimy 3 posłów do Parlamentu Europejskiego. Obecnie są nimi Krzysztof Jurgiel i Karol Karski (obaj Prawo i Sprawiedliwość) oraz Tomasz Frankowski (Koalicja Obywatelska).
W nadchodzących wyborach apetyt na odebranie PiS-owi jednego mandatu mają zarówno Koalicja Obywatelska, jak i Trzecia Droga czy Konfederacja.
Koalicja Obywatelska jako pierwsza ogłosiła swoje listy i w naszym okręgu nie ma spadochroniarzy. Otwiera ją Jacek Protas, były marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, poseł, wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej. Białostoczanin Tomasz Frankowski, były piłkarz m.in. Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski, startuje z dwójką. Za nim plasują się posłanki Anna Wojciechowska z Ełku i Alicja Łepkowska-Gołaś z Łomży. Kolejne miejsca zajmują Małgorzata Bochniarz i Małgorzata Milbrat-Pyżyńska, działaczki PO z województwa warmińsko-mazurskiego. Z nr. 7 wystartuje białostocki radny Marek Tyszkiewicz, za nim Ireneusz Weryk, działacz PO z warmińsko-mazurskiego. Przedostatnia na liście jest suwalczanka Anna Naszkiewicz, była wicemarszałek województwa podlaskiego, radna wojewódzka, a na 10. miejscu znalazła się Anna Augustyn, radna wojewódzka z Białegostoku.
Jacek Sasin, szef Prawa i Sprawiedliwości w Podlaskiem, w środę ogłosił listę kandydatów tej partii w naszym okręgu, potwierdzona ona zastała podczas czwartkowej konwencji PiS w Kielcach. Jedynką został Maciej Wąsik, były wiceszef CBA i MSWiA, skazany na 2 lata pozbawienia wolności za udział w „aferze gruntowej” i ułaskawiony przez prezydenta Andrzeja Dudę. Początkowo miał on startować z okręgu mazowieckiego, ale sprzeciwił się temu szef tamtejszego PiS-u Marek Suski, inwigilowany ponoć przez partyjnego kolegę systemem Pegasus. Maciej Wąsik, którym prokuratura interesuje się w sprawach Pegasusa czy „afery wiedeńskiej”, niczym gorący kartofel podrzucony został do naszego okręgu. Na miejscu nr 1 zastąpił Karola Karskiego, posła do Parlamentu Europejskiego już dwóch kadencji, który wystartuje z dwójką.
Białostoczanin Krzysztof Jurgiel, były poseł i minister rolnictwa, nie kandyduje. Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapewnia, że jego ugrupowanie ułożyło "listy śmierci", złożone z najpopularniejszych obecnie, znanych polityków. Trzecie miejsce zajmuje podlaski poseł Adam Andruszkiewicz, za nim posłanki z warmińsko-mazurskiego – Iwona Arent i Olga Semeniuk Patkowska i podlaski poseł Jacek Bogucki. Siódemka to Bogusława Orzechowska, była senator, radna sejmiku warmińsko-mazurskiego, a nr 8 – Bernadeta Krynicka z Łomży, była posłanka, teraz nowo wybrana radna wojewódzka. Listę zamykają posłowie - warmińsko-mazurski Robert Gontarz oraz Sebastian Łukaszewicz, który w październiku został wybrany do Sejmu startując właśnie z ostatniego miejsca na liście PiS w Podlaskiem.
Na spadochroniarza na jedynce postawiła też Trzecia Droga PSL Polska 2050 Szymona Hołowni. Listę otwiera Paweł Zalewski, były działacz Unii Demokratycznej, Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego oraz Prawa i Sprawiedliwości, poseł, wiceminister obrony narodowej, były eurodeputowany. Z nr 2 startuje były wicemarszałek województwa podlaskiego Stefan Krajewski z PSL, poseł , wiceminister rolnictwa. Na liście jest też posłanka Barbara Okuła. Partię Szymona Hołowni, oprócz niej i Pawła Zaleewskigo reprezentują Rafał Ryszczuk, Maciej Dybowski i Kazimierz Ganzke.
Konfederacja Wolność i Niepodległość na 1 miejscu umieściła Piotra Lisieckiego, wydawcę prasy. Z dwójką startuje Jan Krysiak, przedsiebiroca z Ostródy, a za nim Karol Kiciński z Białegostoku. Czwórka to Zbigniew Jaskowski, ekonomista z Ełku. Z numerem 5 kandydować będzie księgowa z Olsztynka Paulina Gołębiewska, z 6 Katarzyna Wojciechowska- inżynier budownictwa z Wójtowa, z 7 - Aneta Duda - Bejnarowicz z Kętrzyna, z 8 Anna Dębkowska - ekonomistka z Białegostoku, a z 10 - Konrad Krupiński - rolnik z Kukowa.
Listę kandydatów Lewicy z naszego okręgu otwiera Bożena Przyłuska z miejscowości Blanki, drugie miejsce na liście przypadło Edycie Kondzior z Turśni Kościelnej, trzecie - dekoratorce wnętrz z Elbląga Urszuli Wiadrowskiej, nastepne miejsca zajmują kolejno: Andrzej Aleksiejczuk - elektromonter z Białegostoku, Tomasz Mańczuk - przedsiębiorca z Lipska, Marta Mroczkowska z Białegostoku, Beata Dalkowska z Węgorzewa, Ireneusz Dzienisiewicz z Ełku, Tomasz Krutul - technik informatyk z miejscowości Nowodworce i Marcin Kulasek, parlamentarzysta z Olsztyna.
Na liście Komitetu Wyborczego Wyborców Bezpartyjni Samorządowcy - Normalna Polska w Normalnej Europie znaleźli się kolejno: Urszula Brzozowska, pedagog z Olsztyna, Łuksz Zakrzewski - inżynier budowy dróg z Giżycka, Rafał Kosno - dziennikarz z Białegostoku, Zorina Dańkowska - z miejscowości Kobylin-Cieszymy, Leszek Burchardt, doradca do spraw rynku nieruchomości z Czarnowa Biki, konserwator Kamil Sokołowski z Moniek, Weronika Czerniawska - hisoryczka z Białegostoku, Piotr Biliński - politolog z miejscowości Romany oraz Krzysztof Hołownia, właściciel zakładu usługowego w Łomiankach.