Nacisk na poprawę funkcjonowania służby zdrowia stawiają w tej kampanii wyborczej politycy PSL. Kandydaci z naszego regionu zorganizowali konferencję pod szpitalem wojewódzkim w Suwałkach.
- Suwalski szpital jest przykładem skuteczności PSL oraz koalicji PO-PSL - mówił Cezary Cieślukowski, były wicemarszałek województwa odpowiadający za służbę zdrowia i były wiceminister zdrowia. - W 2010 roku, kiedy nasza koalicja obejmowala władzę w województwie, placówka w Suwałkach była bliska zapaści. W ciągu ośmiu lat przekształciła się w nowoczesny, dobrze zarządzany szpital.
Obok Cezarego Cieślukowskiego, w konferencji uczestniczyli niedawni wicemarszałkowie województwa Stefan Krajewski i Bogdan Dyjuk oraz Wojciech Grochowski, przedsiębiorca z Grajewa i Agnieszka Zawistowska z podlaskiego zarządu PSL.
- Polakom żyje się coraz lepiej, a opieka zdrowotna znajduje się na coraz niższym poziomie - przekonywał Stefan Krajewski. - Dlatego przedstawiamy Pakt dlka Zdrowia. Zakłada on podniesienie nakładów na tę dziedzinę z 4,9 do 6,8 proc. PKB już w przyszłym roku. W Polsce brakuje około 20 tys. lekarzy. Musimy jak najszybciej rozwiązać ten problem, bo zdrowie i bezpieczeństwo to sprawy najważniejsze dla każdego człowieka .
Cezary Cielukowski zapewnił, że Pakt dla Zdrowia jest kompleksowym programem, docelowo zakładającym zwiększenie nakładów budżetowych do 9 proc.
- Musimy postawić na profilaktykę, udostępnić, upowszechnić badania diagnostyczne - mówił Cezary Cieślukowski. - One są setki raz tańsze niż późniejsze inwazyjne leczenie nowotorów, cukrzycy, chorób układu krążenia. Musimy zwiększyć dostępność do tanich lekich.
- Przedstawiciele innych ugrupowań mówią, a my jako jedyni wiemy skąd wziąć pieniądze na zwięszenie nakladów na lecznictwo, na realizację Paktu dla Zdrowia i zachęcamy konkurentów do podpisywania tego dokumentu - dowodził Bogdan Dyjuk. - Należy przesunąć środki z funduszu rentowego, można też sięgnąć po pieniądze z akcyzy za wyroby tytoniowe i alkoholowe. Chcemy też zróżnicować długośc stażu lekarzy na poszczególne specjalizacje i odciążyć ich od obowiązków biurokratycznych.