Nie tylko niemożność stworzenia ogólnopolskiego systemu transmisji wideo z przebiegu głosowania we wszystkich obwodach , ale też brak kandydatów na urzędników wyborczych oraz chętnych do pracy w poszczególnych komisjach spowodował, że jesienne wybory samorządowe nie dojdą do skutku.
WedÅ‚ug przymiarek, gÅ‚osować na radnych oraz wójtów, prezydentów czy burmistrzów mieliÅ›my 28 października bÄ…dź 4 lub 18 listopada. Dzisiaj wiadomo, że nie uda siÄ™ dotrzymać nawet tej najodleglejszej daty.
W przypadku urzÄ™dników wyborczych, którymi do tej pory byli ludzie po prostu wyznaczani przez sekretarza danej gminy i odpowiadali za szkolenia czÅ‚onków komisji wyborczych oraz przygotowania i przebieg gÅ‚osowania, zaważyÅ‚ jeden przepis nowego Kodeksu wyborczego. WprowadziÅ‚ on zasadÄ™, że urzÄ™dnik wyborczy nie może dziaÅ‚ać w miejscu zameldowania i staÅ‚a siÄ™ ona barierÄ… nie do przeskoczenia.
Czas i pieniÄ…dze zdecydowaÅ‚y zaÅ› o tym, że nie ma chÄ™tnych do pracy w komisjach wyborczych. PrzysÅ‚ugujÄ…ce im ryczaÅ‚ty i diety byÅ‚y kuszÄ…ce, ale kiedyÅ›, kiedy panowaÅ‚y bieda i bezrobocie. OdkÄ…d rzÄ…d Beaty SzydÅ‚o wprowadziÅ‚ program 500+, a ona sama przyznaÅ‚a sobie 65-tysiecznÄ… nagrodÄ™ pojÄ™cie „dużo pieniÄ™dzy” staÅ‚o siÄ™ bardzo wzglÄ™dne.
A tak poważnie, już cztery lata temu PKW ogÅ‚osiÅ‚a wyniki wyborów do sejmików dopiero po szeÅ›ciu dniach od przeprowadzenia wyborów. Nawet biorÄ…c pod uwagÄ™ ryczaÅ‚t w wysokoÅ›ci 500 zÅ‚, jaki otrzymywali czÅ‚onkowie okrÄ™gowych komisji w wyborach parlamentarnych 2015 roku, nie jest to kuszÄ…ca kwota. 500 zÅ‚ podzielić przez 6, daje mizernÄ… dniówkÄ™ jak za tak odpowiedzialna pracÄ™.
Dieta w rejonowych komisjach siÄ™gaÅ‚a 250 zÅ‚, a w obwodowych – 200 zÅ‚ dla przewodniczÄ…cego, 180 dla zastÄ™pcy i 160 zÅ‚ dla czÅ‚onka. Perspektywa rwanych, nawet przez ataki hakerów, transmisji z lokali wyborczych, wÄ…tpliwoÅ›ci zwiÄ…zane z rozstrzyganiem czy wygibasy w kratce przy danym nazwisku (już nie obowiÄ…zuje znak „X”) oznaczajÄ… ważny gÅ‚os lub, wrÄ™cz przeciwnie, sÄ… dowodem na faÅ‚szerstwo odstraszajÄ… od pracy w komisjach.
WyjÅ›ciem z sytuacji byÅ‚oby zwielokrotnienie ryczaÅ‚tów i diet, ale budżet tego nie wytrzyma. RzÄ…dzÄ…cy znaleźli jednak sposób. Nowe prawo wyborcze wydÅ‚użyÅ‚o kadencjÄ™ samorzÄ…dów z 4 do 5 lat. Można byÅ‚oby je znowelizować, przyjąć, że w tak wyjÄ…tkowych przypadkach prawo może zadziaÅ‚ać wstecz i wydÅ‚użyć o rok koÅ„czÄ…cÄ… siÄ™ jesieniÄ… kadencjÄ™.
Po takim manewrze, bÄ™dzie można przeprowadzić wybory samorzÄ…dowe w 2019 roku, jednoczeÅ›nie z parlamentarnymi. Proces gÅ‚osowania do rad i sejmików oraz sejmu i senatu obsÅ‚użą te same komisje. Poczynione oszczÄ™dnoÅ›ci pozwolÄ… wypÅ‚acić ich czÅ‚onkom diety takie, jak siÄ™ należy.
WD