13.12.2014

Wychodzisz z pracy na chwilę? Szef może Cię ukarać!

Na pozór niewinne zachowanie, czy zwykła niedokładność mogą drogo kosztować każdego etatowego pracownika. O odpowiedzialności porządkowej zatrudnionych mówi się mało albo wcale, a szkoda – bo wielu właśnie z tego powodu traci zaufanie szefa, a czasem nawet pracę. Zobacz na czym polega odpowiedzialność porządkowa i kiedy ją (nawet nieświadomie) naruszasz!

ObowiÄ…zki pracownika nie koÅ„czÄ… siÄ™ na wypeÅ‚nianiu zadaÅ„, tak jak obowiÄ…zki pracodawcy nie koÅ„czÄ… siÄ™ na wypÅ‚acaniu pensji. Trzeba o tym pamiÄ™tać, zwÅ‚aszcza jeżeli rozpoczynamy pracÄ™ w nowych miejscu – w poszczególnych zakÅ‚adach pracy kwestie porzÄ…dkowe rozwiÄ…zywane sÄ… przecież w różny sposób.

Brak podpisu – kara gotowa?

Zagadnienie odpowiedzialnoÅ›ci porzÄ…dkowej pracowników reguluje Kodeks Pracy w rozdziale 6. Jakie zachowania można uznać na naruszenie tych przepisów?

 – Wymienić należy tu nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porzÄ…dku w procesie pracy, ignorowanie przepisów bezpieczeÅ„stwa i higieny pracy, a także przepisów przeciwpożarowych – mówi mecenas Helena Fic z Fic Syryca Kancelarii Radców Prawnych Sp. P. – Naruszeniem odpowiedzialnoÅ›ci porzÄ…dkowej jest też nieprzestrzeganie przyjÄ™tego sposobu potwierdzania przybycia i obecnoÅ›ci w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecnoÅ›ci w pracy – dodaje mec. Fic. JeÅ›li zatem uparcie zapominamy o wpisaniu siÄ™ na listÄ™ obecnoÅ›ci, a wymaga tego od nas szef, musimy liczyć siÄ™ z konsekwencjami. WedÅ‚ug kodeksu pracy w takiej sytuacji pracodawca ma prawo wymierzyć karÄ™ upomnienia bÄ…dź nagany. Ma na to okreÅ›lony przedziaÅ‚ czasu – kara nie może być zastosowana po upÅ‚ywie 2 tygodni od otrzymania wiadomoÅ›ci o naruszeniu obowiÄ…zku pracowniczego i po upÅ‚ywie 3 miesiÄ™cy wystÄ…pienia tego naruszenia.

Jak  i kiedy siÄ™ odwoÅ‚ać

Pracodawca powiadamia pracownika o karze na piÅ›mie – na którym wskazuje rodzaj naruszenia oraz datÄ™ w której miaÅ‚o ono miejsce. W takim piÅ›mie musi znaleźć siÄ™ też zapis o prawie zgÅ‚oszenia sprzeciwu przez pracownika i terminie jego wniesienia. Odpis zawiadomienia skÅ‚ada siÄ™ do akt osobowych pracownika. Dodajmy też, że karÄ™ uważa siÄ™ za niebyÅ‚Ä…, a odpis zawiadomienia o ukaraniu usuwa z akt po roku nienagannej pracy. Co z dowoÅ‚aniem? Otóż, jeÅ›li wymierzenie kary nastÄ…piÅ‚o z naruszeniem przepisów, zatrudniony może w ciÄ…gu 7 dni  od daty ukarania wnieść sprzeciw. JeÅ›li pracodawca nie odrzuci sprzeciwu w ciÄ…gu 14 dni od jego wniesienia, to w Å›wietle prawa uznaje siÄ™, że sprzeciw zostaÅ‚ przyjÄ™ty.

Kara pieniężna – możliwa!

Kodek Pracy daje pracodawcy możliwość ukarania pracownika także pod wzglÄ™dem finansowym. Kara pieniężna może być zastosowana wobec pracownika, który:

- nie przestrzega przepisów bezpieczeÅ„stwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych

- opuszcza pracÄ™ bez usprawiedliwienia

- stawia się do pracy w stanie nietrzeźwości

 -spożywa alkohol w czasie pracy

JeÅ›li chodzi o wysokość kary, to przepisy prawa nie pozostawiajÄ… wÄ…tpliwoÅ›ci: kara za jedno przekroczenie i za każdy dzieÅ„ nieusprawiedliwionej nieobecnoÅ›ci, nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia danego pracownika. Suma kar zaÅ› nie może przekraczać dziesiÄ…tej części wynagrodzenia przypadajÄ…cego pracownikowi do wypÅ‚aty, po dokonaniu potrÄ…ceÅ„ z tytuÅ‚u innych przepisów. 

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.18.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie