Informowaliśmy już o Majówce na kanale Augustowskim, która rozpocznie się 28 kwietnia i potrwa kilka dni. Będzie wiele atrakcji po obu stronach granicy.
Szczegółowy program po stronie polskiej już podawaliśmy. A oto, co przygotowali u siebie Białorusini.
29 kwietnia
Święto białoruskiej kuchni "Piknik po białorusku"
Miejsce: Rejon grodzieński, Kanał Augustowski, śluza Dąbrówka - W ramach wydarzenia organizowane są stoiska instytucji kultury rejonu grodzieńskiego, na których odbywa się prezentacja i sprzedaż potraw białoruskiej kuchni narodowej, konkurs na największy placek ziemniaczany "MEGAdran", konkurs na jedzenie placków ziemniaczanych na czas, a także strefa tradycyjnych atrakcji festynowych i inne.
W tym dniu na Kanale Augustowskim, po białoruskiej stronie, wszystko będzie obracać się wokół gotowania, a powietrze nad rzeką - jak zapewniają organizatorzy - będzie wypełnione aromatem dań kuchni narodowej i wypieków. Będzie można mogą kupować i smakować białoruskie przysmaki, tradycyjne posiłki, wziąć udział w konkursach kulinarnych. Białorusini pokażą gościom i ich nauczą podstaw wypieku chleba i innych rarytasów.
Zabawne i ekscytujące mogą być i inne atrakcje w stoiskach tematycznych, klubach muzycznych, kawiarni literackich.
29 kwietnia – 1 maja
Mistrzostwa obwodu grodzieńskiego w turystycznym wieloboju techniką górsko-pieszą Miejsce: Rejon grodzieński, wieś Niemnowo
Mistrzostwa po raz kolejny udowodnią, że turystyka górska stanowi jeden ze sposobów aktywnego wypoczynku. Wśród założeń imprezy znajduje się wyłonienie najlepszych sportowców i drużyn obwodu grodzieńskiego, wzmocnienie przyjaźni i wymiana doświadczeń pomiędzy klubami turystycznymi, sekcjami drużyn kultury fizycznej. Mistrzostwa odbywają się w kategorii indywidualnej na dystansie krótkim i długim, dwuboju, w kategorii drużynowej - na krótkim dystansie.
29 kwietnia – 1 maja
Mistrzostwa obwodu grodzieńskiego w turystycznym wieloboju rowerowym Rejon grodzieński, wieś Niemnowo
Tym razem zawody odbędą się na Kanale Augustowskim. Najlepsi sportowcy obwodu grodzieńskiego zmierzą się w kategorii indywidualnej i grupowej w takich dyscyplinach jak jazda figurowa, trial, na długim dystansie indywidualnie i drużynowo.
30 kwietnia
Festiwal tańców ludowych "Rozkwit w stylu etno”.
Miejsce: Rejon grodzieński, Kanał Augustowski, śluza Dąbrówka
Drugi dzień uroczystości - 30 kwietnia - otworzy festiwal tańca w rodzinnego w stylu „etno”. Członkowie klubów regionu grodzieńskiego regionu zaprezentują swoje umiejętności tańca, wiedzy tanecznej. Na młodszych goście festiwalu czekają gry i programy rozrywkowe. Czynny będzie też pasaż handlowy potraw regionalnych.
Celem odbywającego się na Kanale Augustowskim na śluzie Dabrówka festiwalu "Rozkwit w stylu etno" jest wsparcie, zachowanie i rozwój miejscowej kultury tanecznej. Przed jury zaprezentują się uczestnicy klubów tanecznych rejonu grodzieńskiego. Jury oceniać będzie opanowanie tańca i znajomość etykiety tanecznej. Festiwal będzie okazją zarówno do zapoznania się z różnorodnością tańców ludowych, ale i wzięcia udziału w warsztatach profesjonalnych tancerzy. Na najmłodszych uczestników festiwalu czekać będą gry i zabawy. Przewidziane są także stoiska, na których będzie można spróbować potraw kuchni regionalnej.
1 maja
Impreza tematyczna na rzecz ochrony i promocji niematerialnego dziedzictwa kulturalnego "Sopoćkiński cud"
Miejsce: Rejon grodzieński, os. Sopoćkinie.
W ramach wydarzenia odbędą się warsztaty malowania pisanek według unikalnej tradycji wpisanej na listę niematerialnego dziedzictwa kulturalnego Republiki Białoruś; zwiedzanie muzeum pisanki, program wycieczkowy "Sopoćkiński kraj: z przeszłości w teraźniejszość". Na wcześniejsze zamówienie organizowana jest wycieczka "Kanał Augustowski - perła nadniemeńskiego kraju".
200-letni zegar słoneczny - w imię miłości Ignacego Prądzińskiego
Przy okazji można będzie obejrzeć 200- letni zegar słoneczny, który został znaleziony podczas rekonstrukcji Kanału i udostępniony przed kilkoma dnami.
Zegar został zainstalowany na bramie kanału Volkuszek. Tutaj znaleźli go podczas robotnicy rekonstrukcji kanału. Mimo upływu czasu - ogromny głaz z granitu - pozostał w dobrym stanie.
Według specjalisty Vladimira Panteleva, pierwszy słoneczny dzień pokazał, że zegar jest dokładny. W niedalekiej przyszłości planowane jest oznaczenie kamienia napisem o historii zegara u postawienie kamiennej ławki, gdzie można będzie go podziwiać śledzić upływ czasu.
„Zegar umieszczono są w jednym z najbardziej malowniczych miejsc na Kanale, pobliżu znajduje się szlak rowerowy i punkt graniczny Rudawka na białorusko-polskiej granicy, a dalej szlak biegnący do miejscowości Nemnovo, który wkrótce stanie się dostępny dla szerokich kategorii turystów” - powiedział inicjator przywrócenia zegara, zastępca Republikańskiej Unia Turystyczno-Sportowej Sergey Kalyada. „. To jest najprawdopodobniej najstarszy istniejącym zegar słoneczny w obwodzie grodzieńskim. Według legendy, na początku XIX wieku, wykonano go na polecenie Ignacego Prądzyńskiego, którzy w tym samym czasie był odpowiedzialny za prace nad urządzeniem Kanału Augustowskiego, na cześć kobiety, którą kochał” - wyjaśnia Sergey Kalyada.
Warto pamiętać, że brak reżimu bezwizowego dla przejścia granicznego na Kanale Augustowskim nie oznacza, że możemy przechodzić na stronę białoruską swobodnie – musimy mieć przede wszystkim paszport, wykupione usługi turystyczne na 48 godzin przed planowanym przekroczeniem granicy.
Pośrednictwo w wydaniu powyższego dokumentu świadczą biura turystyczne działające w województwie podlaskim. Lista biur oferujących bezwizowe wyjazdy dostępna pod adresem: https://www.wrotapodlasia.pl/pl/turystyka/ruchbezwizowyinformacjepraktyczne oraz w Regionalnym Centrum Informacji Turystycznej w Białymstoku, przy ul. Odeskiej 1, tel. 503 356 482.
WYG
Źródło: Wrota Podlasia, Grodzieński Obwodowy Komitet Wykonawczy
Na fot: Przejście graniczne Kurzynie, słoneczny zegar
Fot. augustow.ru, Belta.by