12.02.2021

Z programów transgranicznych skorzystał Szpital Wojewódzki, gminy Puńsk, Bakałarzewo, Filipów

Firma EU-Consult na zlecenie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej realizuje badanie dotyczące programów Współpracy Transgranicznej.

W ramach ewaluacji przeprowadzane są m.in. badania ankietowe z mieszkańcami obszarów, na których realizowano projekty w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.

Wypełnienie ankiety zajmie 5 minut, a jej wyniki będą miały duży wpływ na wnioski badania. Ankieta jest anonimowa, a wyniki wykorzystane zostaną wyłączenie do sporządzenia zbiorczych zestawień.

Ankieta dostępna jest pod linkiem:

https://eu-consult.info.pl/2/index.php/576689?lang=pl

Ankietę można wypełniać do 13.02.2021 r.

Program Polska-Rosja dysponował 62,3 mln euro, w tym 41,65 mln euro ze środków Unii Europejskiej i 20,65 mln euro ze środków budżetu Federacji Rosyjskiej. Beneficjenci mogli uzyskać dofinansowanie w wysokości do 90 proc. wartości realizowanych inwestycji.

Nasz region dużo skorzystał z obu programów. Szpital Wojewódzki w Suwałkach wraz Centralnym Szpitalem Rejonowy w Czerniachowsku realizował dla projektu pt. „Wspólna odpowiedź instytucji ochrony zdrowia na choroby związane z klimatem i zagrożenia zdrowotne”. Działania w ramach projektu obejmują remont Oddziału Neurologii wraz z Pododdziałem Udaru Mózgu oraz zakup nowej aparatury medycznej dla Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach. Po stronie rosyjskiej beneficjent planuje zakup nowoczesnego sprzętu medycznego i specjalnych urządzeń dla szpitala w Czerniachowsku. Całkowity budżet projektu wynosi 2 170 232,73 EUR, z czego wartość dofinansowania to 1 953 209,45 EUR.

Suwalski szpital współpracował też w ramach Interreg  z Grodzieńskim Obwodowym Szpitalem Klinicznym.  Szpital w Suwałkach został doposażony w nowoczesny sprzęt na potrzeby diagnostyki i leczenia w obszarze onkologii.

Z kolei gminy Puńsk, Bakałarzewo, Filipów, Zelenogradsk modernizują u siebie drogi i ulice.

Całkowity budżet projektu: 2,639 mln , w tym na działania inwestycyjne 2,5 mln euro.

Natomiast na remont Zamku w Olecku przeznaczono z programu ponad 400 tys. euro. Po stronie rosyjskiej, w ramach projektu, renowacji poddana została część obiektów szkolnych Filii Kolegium Agrotechnologii i Inżynierii Środowiska w Oziersku. W Olecku wyremontowano budynek byłego starostwa z 1897 roku, popularnie nazywany Zamkiem.

W czasie remontu Zamku w Olecku umieszczono w murze kapsułę czasu, w której znalazły się: wydruk wniosku projektu „15 sekund historii oczami młodzieży. Zamki, koszary, legendy”, zdjęcia ze spotkania kadry zarządzającej w Gusiewie i Oziersku oraz wszystkie nominały polskich monet obiegowych z najnowszych emisji. Kapsuła będzie stanowiła źródło informacji dla przyszłych pokoleń, które kiedyś podejmą prace remontowe w zamku.

Z kolei nowy rowerowy projekt połączy Polskę i obwód kaliningradzki. Z kolei nowy rowerowy projekt połączy Polskę i obwód kaliningradzki. Oprócz budowy szlaków rowerowych opracowano już nową wersję aplikacji ′′ Trails of Gothic Castles ′′ - spróbuj! Powstała w ramach projektu ′′ Turystyka poza granice - trasy turystyczne transgranicznych regionów Rosji i Północno-Wschodniej ′′ realizowanego w ramach Programu morfologia Polska-Rosja 2014-2020. Aplikację można pobrać za pomocą linku https://mobilne.wm.pl/zamki-gotyckie

 lub wpisując ′′ Szlaki zamków gotyckich ′′ w wyszukiwarce Play lub App Store

Z programu Białoruś- Ukraina - Polska zmodernizowano m.in. drogę Berżniki - Ogrodniki, itp., itd.

 Kontynuowana jest przebudowa drogi wojewódzkiej Nr 664 na odcinku Lipsk - Granica Państwa.  Gro środków pochodzi ze środków budżetu państwa - Funduszu Dróg Samorządowych. Ponadto Podlaski Wojewódzki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Białymstoku wraz z obwodem grodzieńskim otrzymały przed wieloma miesiącami 2 374 999,05 euro na projekt „Rozwój współpracy partnerskiej na rzecz poprawy infrastruktury drogowej położonej na pograniczu województwa podlaskiego i Grodna” w ramach Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Polski rząd dorzucił 65 mln zł na modernizację prawie 11,5 km drogi wojewódzkiej z Lipska do granicy z Białorusią. Pod koniec października 2019 roku ruszyły prace.

Z kolei białoruski partner przebudował już drogę regionalną nr 6054, która obejmuje dwa obszary wiejskie: wieś Racicze i wieś Sopoćkinie. Całkowita długość zrekonstruowanej drogi wynosi 5,8, która leży w ciągu trasy nr Н-6054 Grodno-Sopoćkinie.

Wszystko po to, by otworzyć wreszcie przejście graniczne Lipszczany –Sopoćkinie, choć ostatnio napięte stosunki polityczne miedzy Polska a Białorusią, nie wróża dobrze temu przejściu. Ale droga powstaje.

Warto poświęcić chwilę na wypełnienie ankiety. Może to mieć znaczenie w nowej perspektywie finansowej.

 

WYG

Na fot: 1.Zmodernizowany Odział Szpitala na Białorusi.  Fot. Interreg Białoruś - Ukraina – Polska

2.. Interreg Polska - Rosja Współpraca młodzieży. Fot.Interreg

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.22.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie