Trudno było spodziewać się innej decyzji przed wyborami parlamentarnymi, przed mającym nastąpić lada dzień uroczystym udostępnieniem kierowcom odcinka S61 Suwałki - Budzisko i po ogłoszeniu w ubiegłym tygodniu, że Via Carpatia ma otrzymać uniijne dofinansowanie i powiedzie od Białegostoku do Ełku.
W osobnej uchwale rząd zdecydował dzisiaj, że powstanie droga ekspresowa S8 od Białegostoku przez Suchowolę, Augustów do Suwałk, a tak precyzyjniej - do węzła Raczki.
Od wielu lat o wydanie takiej decyzji postulowali do premiera i ministra infrastruktury podlascy parlamentarzyści, a także samorzadowcy i przedsiębiorcy z naszej częsci województwa, młodzi suwalczanie przeprowadzili zbiórkę podpisów wśród mieszkańców całego regionu. O tym, że porozmawia z premierem o tej drodze, zapewniał kilka tygodni temu w Suwałkach prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Ponad 2,5 tys. km nowych dróg szybkiego ruchu oraz dokończenie trwających inwestycji, pełna sieć dróg autostrad i dróg ekspresowych - to założenia przyjętego przez Radę Ministrów 13 grudnia 2022 r. Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.).
O szczegółach mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.
- Z każdym rokiem budujemy w Polsce kolejne drogi, które zwiększają bezpieczeństwo oraz komfort życia i podróżowania. Odpowiedzialna polityka polega na dbaniu o stały rozwój całego kraju. W ostatnich latach wybudowaliśmy łącznie ponad 2000 km nowych dróg ekspresowych, autostrad i obwodnic. Zależy nam nie tylko na połączeniach do wielkich miast – dlatego dbamy też o powstawanie oraz polepszanie jakości licznych dróg gminnych i powiatowych. Od początku naszych, rządów rozwój infrastruktury drogowej w całej Polsce, jest dla nas jednym z priorytetów. Dziś Rada Ministrów przyjęła kolejne rozwiązanie – Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych z perspektywą do 2033 r. Oznacza to, że w naszym kraju powstanie ok. 2500 km kolejnych odcinków autostrad i dróg ekspresowych – mówił premier.
Zapewnił, że są na to zabezpieczone pieniądze.
8 000 km nowoczesnych dróg
Drogi krajowe łączą najważniejsze ośrodki miejskie w kraju i zapewniają łatwą dostępność do dróg lokalnych. Inwestycje, które zapewnia szybką, bezpieczną i komfortową podróż to podstawa do dalszego rozwoju. Przyjęty przez Radę Ministrów w grudniu 2022 r. Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych obejmuje realizację ok. 2500 km nowych dróg – autostrad i dróg ekspresowych. Do 2033 r. na Program przeznaczymy ponad 290 mld zł. Finalnie powstanie sieć licząca łącznie ponad 8000 km nowoczesnych dróg, z których będą korzystały kolejne pokolenia Polaków.
– To największy w historii Polski krajowy program budowy dróg ekspresowych i autostrad. To ponad 294 miliardów złotych, które są zagwarantowane w naszym budżecie – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Program wzmocni też mechanizmy wzrostu gospodarczego, tworzenia nowych miejsc pracy. Jest bardzo mocnym impulsem gospodarczym i prospołecznym dla wszystkich Polaków.
W ramach budowy najważniejszych arterii drogowych, przewidujemy m.in. powstanie odcinków takich jak:
-
droga ekspresowa S5 na odc. Sobótka (S8) – Świdnica – Bolków (S3),
-
droga ekspresowa S6 Zachodnie drogowe obejście Szczecina,
-
droga ekspresowa S8 na odc. Boboszów (gr. państwa) – Kłodzko – Wrocław (Magnice),
-
droga ekspresowa S16 na odc. S61 (Ełk) – S19 (Białystok),
-
obwodnica aglomeracji warszawskiej w ciągu autostrady A50 oraz drogi ekspresowej S50,
-
droga ekspresowa S12 na odc. S74 (Kozenin) – S8 (Łódź Południe).
Premier dodał też:
- Wspomnę o jednym dodatkowym odcinku, który również w osobnej uchwale Rada Ministrów przyjęła do wykonania na kolejne lata. To droga S8 od Białegostoku przez Suchowolę, Augustów do Suwałk, a tak precyzyjniej - do węzła Raczki przed Suwałkami
Oto treść tej uchwaly:
- Ze względu na znaczenie w ruchu lokalnym, regionalnym, krajowym i międzynarodowym drogi Białystok-Augustów-Suwałki-granica państwa, Rada Ministrów uznała za zasadną budowę drogi ekspresowej S8 Białystok-Suwałki. Inwestycja poprawi bezpieczeństwo ruchu drogowego i zwiększy jakość usług transportowych, jeśli chodzi o przewóz pasażerów i towarów.
Budowa drogi ekspresowej S8 Białystok-Suwałki będzie realizować jeden z priorytetów rządu, którym jest dokończenie sieci drogowej zapewniającej połączenia w oparciu o autostrady i drogi ekspresowe między największymi ośrodkami w kraju, w szczególności połączenia transgraniczne.
Inwestycja przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego i zwiększenia jakości usług transportowych w przewozie towarów i pasażerów. Wpłynie także pozytywnie na sytuację społeczno-gospodarczą kraju i regionu, zarówno w skali makro, jak i mikro. Poprawa przepustowości dotychczasowej drogi poprawi również warunki konkurencyjne, ze względu na możliwość szybszego transportu wytworzonych dóbr. Ponadto, budowa nowej drogi ekspresowej przyczyni się do stworzenia miejsc pracy, zwiększenia handlu, dostępności geograficznej i mobilności obywateli.
Z kolei komunikat Ministerstwa Infrastruktury głosi min:
– Do budowy dróg podchodzimy kompleksowo, realizujemy pełną sieć dróg szybkiego ruchu. Ogłoszenie nowego Programu na całą rozpoczętą właśnie dekadę to dobra wiadomość dla branży budowlanej, która może planować swoje działania w długiej perspektywie. Inwestycje publiczne są tym czynnikiem, który napędza gospodarkę. Dlatego nasz nowy ambitny program zakłada ukończenie wszystkich planowanych obecnie dróg szybkiego ruchu i połączenie wszystkich polskich regionów i miast wojewódzkich siecią bezpiecznych i komfortowych dróg. Łącznie na realizację inwestycji ujętych w nowym programie przeznaczona zostanie kwota ok. 294,4 mld zł. Jest to największy program drogowy w historii Polski – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Podstawowym źródłem finansowania inwestycji ujętych w planie jest Krajowy Fundusz Drogowy, zasilany m.in. środkami UE. Limit finansowy nowego programu powinien pozwolić na zakończenie praktycznie całej sieci autostrad i dróg ekspresowych określonej w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych.
Celem planu jest stworzenie spójnej sieci dróg krajowych zapewniającej efektywne funkcjonowanie drogowego transportu osobowego i towarowego. Poprawa przepustowości głównych arterii jest jednym z kluczowych elementów, które mogą zwiększyć dynamikę rozwoju zarówno regionów, jak i całego kraju poprzez łatwiejszy, szybszy i tańszy przepływ towarów oraz usług.
Realizacja planowanych w Programie inwestycji pozwoli również zaspokoić oczekiwania mieszkańców związane z bezpieczną i szybką komunikacją. Ponadto zmniejszona zostanie luka infrastrukturalna pomiędzy krajami tzw. starej unii a Polską oraz zostaną dotrzymane unijne zobowiązania dotyczące budowy sieć TEN-T, w tym sieci bazowej, składającej się z połączeń priorytetowych, istotnych z punktu widzenia realizacji celów europejskiej polityki transportowej, której realizacja ma zostać zakończona do 2030 r. – głosi komunikat Ministerstwa Infrastruktury.
WYG
Źródła: KPRM, Ministerstwo Infrastruktury