Wszystkie dzieci wiedzą, że Święty Mikołaja mieszka w dalekiej Laponii. Można go jednak spotkać - i to niekoniecznie na Mikołajki, czy w Wigilię - znacznie bliżej. Już od piątku, 5 grudnia br., litewskie Troki, prastara stolica Litwy, staną się na kilka tygodni, Stolicą Świętych Mikołajów. W tym roku, jako pierwszy, przybędzie tu Święty Mikołaj z Polski.
W Trokach oczekiwani są też Święci Mikołajowie z Estonii (13 grudnia), Szwecji (14 grudnia), Gruzji (20 grudnia) i Mołdawii (3 stycznia). Swoją "rezydencję" będą mieli na dziedzińcu Zamku Trockiego.
Do 4 stycznia 2015 r., co weekend, będą się odbywały koncerty, widowiska artystyczne, kiermasze i inne atrakcje. Na jeziorze Galvė zostanie urządzone lodowisko.
Inauguracja świątecznych imprez w Trokach odbędzie się w piątek, 5 grudnia. Tego dnia z bagien Czepkiele do dawnej siedziby Wielkich Książąt Litewskich przybędzie Kalėda, czyli litewski Święty Mikołaj. To właśnie on zapali światełka na choince. Święty Mikołaj z Polski przebywać będzie w rezydencji na Zamku Trockim. Program artystyczny zaprezentują działające w rejonie trockim polskie zespoły. Gościnnie wystąpi Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Tańca "Sto uśmiechów" z Gimnazjum im. A. Mickiewicza w Wilnie. Życzenia z okazji zbliżających się świąt wszystkim obecnym złoży Jarosław Czubiński, ambasador RP na Litwie.
W okresie świątecznym w Trokach zamieszkają też krasnale. Każdy z siedmiu trockich krasnali będzie miał swój własny domek, w którym będzie czekać na dzieci i dorosłych. Każdy, kto odwiedzi wszystkich krasnali, będzie miał szansę na wygranie wycieczki dla całej rodziny.
W Trokach będzie działać świąteczna poczta, można z niej wysłać kartki z życzeniami. Od 6 grudnia 2014 r. do 3 stycznia 2015 r., co sobotę, w Trokach będą się odbywały koncerty muzyki jazzowej z cyklu "Galvė Jazz fiesta". Program festiwalu jazzowego jest tutaj. Program bożonarodzeniowych imprez w Trokach: www.kaledostrakuose.lt
Konsulat Świętego Mikołaja w Kętrzynie
Znacznie bliżej, bo w mazurskim Kętrzynie, mieści się jeden z Konsulatów Świętego Mikołaja, w miejscu, gdzie od wielu lat kętrzyńska firma produkuje znane na całym Świecie bombki. Konsulat Świętego Mikołaja to jedyna w swoim rodzaju atrakcja Warmii i Mazur. Konsulat Świętego Mikołaja, to podróż do magicznej krainy Świętego Mikołaja i szklanych ozdób choinkowych. Tylko tutaj można zobaczyć, jak krok po kroku powstają słynne na całym świecie przepięknie malowane i dekorowane bombki, które zdobią choinki w USA, Kanadzie, Danii, Szwecji, Norwegii, Niemczech, Rosji i wielu innych krajach.
W Konsulacie można nie tylko spotkać Mikołaja, ale także samemu wydmuchać ze szkła własną bombkę i nauczyć się, jak ją pięknie ozdobić. Do obejrzenia są zaś tysiące ręcznie wykonanych ozdób choinkowych i wielkanocnych. W Konsulacie tradycja łączy się ze sztuką, precyzja z fantazją i najnowszymi trendami zdobienia, a wszystko to w wyjątkowo uroczych wnętrzach, gdzie ciepła rodzinna atmosfera, piękne zdobione choiny i mieniące się ozdoby nadają wyjątkowy czar i blask temu miejscu.
Będąc tu, można także napisać i wysłać listy prosto do Świętego Mikołaja i… Mikołaj na nie odpowiada, przeprasza jednocześnie za lekkie opóźnienie, bo zdarza się, że odpisze dopiero w kwietniu, ale odpowiada listem – prosto z Laponii.
Kto już raz odwiedzi Konsulat Mikołaja na pewno tu wróci, a na początku ciężko będzie mu wyjść, bo jest tu tyle do zobaczenia i zrobienia. Jedynie w Konsulacie św. Mikołaja w Kętrzynie samodzielnie, pod okiem fachowców przygotujesz piękną bombkę z dowolnym motywem czy napisem i zabierzesz ją ze sobą na pamiątkę do domu.
- Czas zwiedzania: 1godzina
- Cena: 15 zł/os
- bezpłatny parking dla autokarów
Zwiedzanie Konsulatu Świętego Mikołaja jest możliwe po wcześniejszym umówieniu wizyty. Rezerwacji można dokonać telefonicznie +48 606 133 333 lub poprzez stronę www.konsulatmikolaja.pl.
Rezydencja Dziadka Mroza
Nieco dalej, bo na Białorusi, Białoruski Dziadek Mróz urzęduje okrągły rok w swoim drewnianym pałacyku zbudowanym w pobliżu wsi Kamieniuki, w białoruskiej części Puszczy Białowieskiej, w obwodzie brzeskim. Przed świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem pojawia się jego wnuczka Śnieżynka, która pomaga przyjmować dzieci i rozdawać prezenty.
25 grudnia 2013 roku minęła 10. rocznica powstania jego siedziby. Przybyli wówczas do niego znamienici goście: fiński Joulupukki, Kysz Babaja z Tatarstanu, Czyschaana z Jakucji, Pakkajne z Karelii i rosyjski Dziadek Mróz. Co ciekawe, na imprezę została zaproszona również rosyjska Baba Jaga.
W dniu 25 grudnia 2003 roku Park Narodowy "Puszcza Białowieska" rozpoczął nową działalność kulturalną i turystyczną – otwarto rezydencję Świętego Mikołaja. Zainicjował powstanie nowej tradycji spędzania wakacji przez dzieci i dorosłych. Teraz jest szansa na pobyt w komfortowych hotelach i pensjonatach, na smak tradycyjnej kuchni, w tym dziczyzny, na spacer wzdłuż ścieżek ekologicznych oraz okazja do spotkania ze światem baśni.
Pobyt w rezydencji, to m.in. cztery-pięć godzin wędrówki przez Park Narodowy, trzygodzinna wycieczka ze zwiedzaniem Muzeum Przyrody i spotkania z dzikimi zwierzętami, półtoragodzninne zwiedzanie pałacu Świętego Mikołaja, no i oczywiście spotkanie z samym Dziadkiem Mrozem.
Obraz Świętego Mikołaja zmieniał się na przestrzeni wieków i każdy naród ma nieco inną jego historię. Od czasu, gdy ludzie zaczęli świętować Nowy Rok, zaczął się też pojawiać w domach starszy mężczyźni z brodą, w długich butach. W jednej ręce niósł torbę z prezentami, a w drugiej - kij.
Jan Wyganowski