28.09.2014

Z ręką na sercu jesteś bardziej wiarygodny

Położenie ręki na sercu może zwiększyć wiarygodność gestykulującego, a nawet wpłynąć na jego późniejsze zachowanie. Naukowcy z sopockiego SWPS opublikowali wyniki badań nad psychologicznymi konsekwencjami ucieleśnienia myślenia.

Najnowsze badania dowodzÄ…, że gesty zwiÄ…zane z uczciwoÅ›ciÄ… mogÄ… zmienić nasze postrzeganie moralnoÅ›ci innych ludzi i wpÅ‚ynąć na wÅ‚asne zachowanie. Dwóch psychologów z SWPS Sopot – dr MichaÅ‚ Parzuchowski i prof. Bogdan Wojciszke – dokonaÅ‚o nowych odkryć w dziedzinie ucieleÅ›nienia, czyli dosÅ‚ownego przetwarzania metafor dotyczÄ…cych cielesnoÅ›ci czÅ‚owieka.

Do niedawna ludzki umysÅ‚ psychologowie chÄ™tnie opisywali na mocy metafory komputera, którego oprogramowanie (software) potrafi jednakowo dziaÅ‚ać niezależnie od sprzÄ™tu (hardware), na którym jest zainstalowane. Porównanie ludzkiego umysÅ‚u do komputera jest jednak metaforÄ… o ograniczonej wartoÅ›ci, ponieważ ludzki mózg silnie reaguje na stany ciaÅ‚a, w przeciwieÅ„stwie do komputera. – UcieleÅ›nienie procesów psychicznych stanowi wyzwanie dla psychologów badajÄ…cych wpÅ‚yw stanów ciaÅ‚a i motorycznych skojarzeÅ„ na różne operacje wykonywane przez ludzki umysÅ‚, także takie operacje, o których powszechnie siÄ™ sÄ…dzi, że stanowiÄ… rezultat suchego przetwarzania informacji, które równie dobrze mógÅ‚by wykonywać komputer – mówi dr MichaÅ‚ Parzuchowski.

Badacze z sopockiego SWPS udowodnili, że stany ciaÅ‚a takie jak wykonywane ruchy dÅ‚oniÄ… mogÄ… znaczÄ…co zmieniać treść naszych myÅ›li i zachowaÅ„. W polskiej kulturze gestem silnie kojarzÄ…cym siÄ™ z uczciwoÅ›ciÄ… jest poÅ‚ożenie rÄ™ki na sercu. – Kiedy w pierwszym z badaÅ„ zapytaliÅ›my, co osoba przedstawiona na zdjÄ™ciu pragnie wyrazić , aż 49 proc. oglÄ…dajÄ…cych osobÄ™ z rÄ™kÄ™ na sercu wymieniÅ‚o na pierwszym miejscu uczciwość lub sÅ‚owo pokrewne. Natomiast skojarzenie to pojawiÅ‚o siÄ™ jedynie u 18 proc. osób widzÄ…cÄ… tÄ™ samÄ… osobÄ™ wykonujÄ…cÄ… gest kontrolny – opowiada dr Parzuchowski.

Jak twierdzÄ… naukowcy, poÅ‚ożenie rÄ™ki na sercu może sygnalizować uczciwe intencje nawet bez kontekstu moralnej oceny sytuacji czy bez używania pojęć zwiÄ…zanych z uczciwoÅ›ciÄ…. Badacze udowodnili, że tego rodzaju sygnaÅ‚ jest również trafnie odczytywany i uwzglÄ™dniany przez innych podczas formuÅ‚owania ocen dotyczÄ…cych osób wykonujÄ…cych gest rÄ™ki na sercu. UbiegajÄ…ca siÄ™ o pracÄ™ kobieta byÅ‚a spostrzegana jako bardziej szczera i prawdomówna kÅ‚adÄ…c rÄ™kÄ™ na sercu niż na biodrze, nawet kiedy jej opinie na swój temat byÅ‚y skrajnie pozytywne np. „zawsze dotrzymujÄ™ obietnic” lub „nigdy nie kÅ‚ócÄ™ siÄ™ z rodzinÄ…”.

Ludzie z rÄ™kÄ… na sercu nie tylko sÄ… spostrzegani przez innych jako uczciwsi, ale kiedy sami wykonujÄ… ten gest – na przykÅ‚ad pod pretekstem podtrzymywania rÄ™kÄ… aparatury, która sprawdzana jest podczas badania – zaczynajÄ… postÄ™pować w bardziej uczciwy sposób niż podczas wykonywania gestów kontrolnych nieskojarzonych z uczciwoÅ›ciÄ…. W kolejnym eksperymencie badani byli mniej skÅ‚onni kÅ‚amać na temat wÅ‚asnych problemów z zadaniami matematycznymi, kiedy swojÄ… dÅ‚oÅ„ trzymali na sercu, a nie na ramieniu.

WpÅ‚yw tego rodzaju sygnaÅ‚ów ma najprawdopodobniej charakter pozauwagowy, ponieważ uczestnicy zapytani o to, jaki gest wykonywaÅ‚ badacz, nie przypominali sobie wÅ‚aÅ›ciwego ruchu. Jak twierdzÄ… autorzy badania, może to oznaczać, że rodzaj gestykulacji nie jest Å›wiadomie rejestrowany i poznawczo opracowany. Wyniki pokazujÄ…, że pod bezwiednym wpÅ‚ywem wykonywania gestów skojarzonych ze szczeroÅ›ciÄ… pozostajÄ… nie tylko oceny moralne, ale także zÅ‚ożone zachowania celowe, których ogólnym sensem jest uczciwość. 

Znaczenie tego rodzaju skojarzeÅ„ gestów z pojÄ™ciami jest zdefiniowane kulturowo. SÄ…dzÄ…c po istnieniu odpowiednich idiomów jÄ™zykowych, gest ten oznacza szczerość i uczciwość w Polsce, Niemczech, Rosji czy Wielkiej Brytanii, ale nie w np. USA czy Francji. W innych kulturach gest szczeroÅ›ci może wyglÄ…dać inaczej – na przykÅ‚ad w USA jest to zapewne uniesienie prawej dÅ‚oni, jak przy skÅ‚adaniu przysiÄ™gi przez Å›wiadków w sÄ…dzie. Znaczenie konkretnych gestów może siÄ™ zmieniać z kultury na kulturÄ™, jednak ważne jest to, że niezależnie od swej konkretnej postaci, fizyczne gesty sÄ… skojarzone z abstrakcyjnymi pojÄ™ciami i dlatego ich wykonywanie zmienia sposób myÅ›lenia za pomocÄ… tych pojęć. Na przykÅ‚ad potakiwanie gÅ‚owÄ… kojarzy siÄ™ z akceptacjÄ… i prawdÄ…, zaÅ› potrzÄ…sanie gÅ‚owÄ… z lewa na prawo – z zaprzeczeniem i faÅ‚szem. W konsekwencji ludzie bardziej sÄ… skÅ‚onni wierzyć komunikatom wysÅ‚uchiwanym podczas potakiwania, zaÅ› odrzucajÄ… jako faÅ‚szywe komunikaty wysÅ‚uchiwane podczas potrzÄ…sania gÅ‚owÄ… (pod pretekstem wypróbowywania sÅ‚uchawek).

Badania zostaÅ‚y przeprowadzone dziÄ™ki grantom z Narodowego Centrum Nauki dla dr. MichaÅ‚a Parzuchowskiego oraz z programu Mistrz Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej dla prof. Bogdana Wojciszke. Wyniki zostaÅ‚y opublikowane w Journal of Nonverbal Behaviour w 2014 roku.

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.18.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie