09.11.2019

Za rok bezpłatne elektroniczne wizy do całej Rosji. Ogromny przyrost turystów

Wprowadzenie bezpłatnych wiz elektronicznych może zwiększyć przepływ turystów do Rosji o 20- 25 procent.

Na razie taka możliwość odwiedzenia Rosji dotyczy Dalekiego Wschodu, Petersburga i obwodu kaliningradzkiego Od 1 stycznia 2021 r. wizy elektroniczne będą wprowadzane we wszystkich regionach Rosji.

Aby uzyskać bezpłatną wizę do tych regionów Rosji, można w dowolnym momencie, bez wychodzenia z domu, wejść na stronę internetową urzędu konsularnego rosyjskiego MSZ w Internecie i wypełnić najprostszy formularz. Należy to zrobić na cztery dni przed planowanym wpisem. Wiza elektroniczna wydawana jest bezpłatnie, bez pobierania opłaty konsularnej i jest ważna przez 30 dni od daty jej złożenia, z dozwolonym okresem pobytu w Rosji do ośmiu dni. Cudzoziemcy, zwłaszcza Europejczycy, nie są przyzwyczajeni do kontaktowania się z centrami wizowymi i spędzania dużo czasu na formalnościach. Do tej pory było to przeszkodą dla wielu osób, które chciały odwiedzić Federację Rosyjską. Teraz te przeszkody zostały usunięte.

Przypomnijmy, że mieszkańcy 53 krajów mają możliwość ubiegania się o bezpłatne wizy elektroniczne, aby odwiedzić regiony kaliningradzki i leningradzki.

Lista obejmuje Austrię, Andorę, Bahrajn, Belgię, Bułgarię, Watykan, Węgry, Niemcy, Grecję, Danię, Indie, Indonezję, Iran, Irlandię, Islandię, Hiszpanię, Włochy, Katar, Cypr, Chiny (w tym Tajwan), KRLD, Kuwejt, Łotwę, Litwę, Liechtenstein, Luksemburg, Malezję, Maltę, Meksyk, Monako, Holandię, Norwegię, Oman, Polskę, Portugalię, Rumunię, San Marino, Arabię Saudyjską Macedonię Północną, Serbię, Singapur, Słowację, Słowenię, Turcję, Filipiny, Finlandię, Francje, Chorwacje, Czechy, Szwajcarię, Szwecję, Estonie i Japonię.

Z kolei od 2017 r. obywatele 19 krajów mogą wjeżdżać na terytorium Dalekowschodniego Okręgu Federalnego za pomocą wizy elektronicznej. Wśród nich są Japonia, Chiny, Korea Północna, Indie, Iran, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Turcja, Meksyk, Singapur, Tajwan.

- Światowy dochód z rynku turystycznego szacuje się na ponad bilion dolarów, a jego wielkość pozostaje w tyle za sektorami energetycznymi gospodarki. Średnio w światowej praktyce wkład turystyki międzynarodowej w PKB kraju rozwiniętego osiąga 10-12 procent. W Rosji pozycja branży turystycznej jest oczywiście słabsza - około 3,5 proc. Ale można go zwiększyć. Pomogą nam w tym wizy elektroniczne - asystent przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Rady Federacji Aleksiej Tsyganow.

Doświadczenia regionów pilotażowych - Dalekowschodniego Okręgu Federalnego, Kaliningradu, Petersburga i obwodu leningradzkiego są bardzo - jego zdaniem - przekonującymi tego dowodami.

Na przykład w Primoryje, gdzie uproszczony system wizowy funkcjonuje od dwóch lat, od sierpnia 2017 r., wydano do połowy października 2019 roku ponad 140 tysięcy wiz elektronicznych. Primoryje jest obecnie jednym z trzech liderów Rosji pod względem rozwoju turystyki przyjazdowej po Moskwie i Sankt Petersburgu.

60 tysięcy „ elektronicznych” turystów w obwodzie kaliningradzkim

W europejskiej części Rosji, w lipcu 2019 roku, z powodzeniem uruchomiono projekt pilotażowy w obwodzie kaliningradzkim. Przez ponad trzy miesiące, według władz regionalnych, wnioski elektroniczne złożyło ponad 60 tysięcy osób z 50 krajów. Do regionu przybyło już 48 tysięcy „elektronicznych” turystów z 45 krajów. Według lokalnych touroperatorów jest to prawdziwy boom turystyczny. Najbardziej aktywni są mieszkańcy sąsiedniej Litwy - stanowili 44 procent wszystkich wizyt, choć część litewskich mediów przestrzegało rodaków przed wyjazdem.

Drugie, trzecie i czwarte miejsce są w przybliżeniu równo podzielone między gośćmi z Polski, Łotwy i Niemiec.

Korzyści z innowacji odczuli już wszyscy gracze na rynku turystycznym obwodu kaliningradzkiego. Są to firmy cateringowe i regionalne biura podróży specjalizujące się w turystyce przyjazdowej oraz hotelarze. Nawiasem mówiąc, hotele w Kaliningradzie i na wybrzeżu są już zatłoczone turystami i zarezerwowane z wyprzedzeniem do końca listopada.

Sankt Petersburg i Obwód Leningradzki - 9 mln turystów

Ostatnie regiony pilotażowe to Sankt Petersburg i Obwód Leningradzki, które od 1 października 2019 roku otrzymały możliwość przyjmowania turystów na podstawie bezpłatnych wiz elektronicznych z 53 krajów. Według oficjalnych danych, w zaledwie dwa tygodnie po wprowadzeniu wiz elektronicznych, otrzymano tutaj ponad 15 tysięcy wniosków, a do końca roku prognozuje się pięciokrotny ich wzrost. Jak dotąd, większość wniosków pochodzi z sąsiednich krajów bałtyckich - Estonii, Łotwy i Litwy. Wśród liderów są także obywatele Finlandii, Niemiec i Szwajcarii.

 

Według władz Sankt Petersburga, w 2019 roku liczba turystów odwiedzających miasto powinna przekroczyć 9 milionów. W 2020 roku przewiduje się wzrost liczby turystów o co najmniej 40 procent. A po kilku latach, spodziewają się jak władze miasta, „Wenecja Północy” przyciągnie dwanaście milionów ludzi.

Przypomnijmy, Sankt Petersburg, zwany niegdyś Leningradem, usytuowany jest na około 40 wyspach. Wyspy te są ze sobą połączone aż 395 mostami. Sankt Petersburg nazywany jest drugą stolicą Rosji oraz „Wenecją Północy”. Zabytkowe centrum Sankt Petersburga i pobliskie zabytki zostały wpisane na światową listę UNESCO, a samo miasto zajęło ósme miejsce w rankingu UNESCO pod względem najatrakcyjniejszych turystycznie miast na świecie. Miasto zamieszkuje nieco ponad 5 mln osób.

Problemy

Według ekspertów, wprowadzenie wiz elektronicznych czasami rodzi problemy. W lipcu i sierpniu 2019 roku na punktach kontroli granicznej w obwodzie kaliningradzkim pojawiły się duże kolejki. Turyści, którzy jako pierwsi odwiedzili Rosję, musieli wypełnić deklarację dotyczącą pojazdu. Proces był powolny. Postanowiono więc umieścić przykładową deklarację na stronie internetowej. Teraz można ją pobrać i wypełnić wcześniej.

W Petersburgu władze rozwiązują teraz inny problem. Jak wiadomo, można dostać się do miasta i do obwodu leningradzkiego z wizą elektroniczną dowolnym środkiem transportu: samolotem, samochodem, jednostką pływającą, a nawet pieszo. Ale oprócz kolei. To zdenerwowało mieszkańców Finlandii. Bardzo popularny jest wśród nich szybki pociąg „Allegro” kursujący między Sankt Petersburgiem a Helsinkami, ale muszą starać się, o tradycyjną wizę. Kontrolę graniczną w pociągu pasażerowie przechodzą bezpośrednio podczas jazdy. Ze względów technicznych nie jest jeszcze możliwe zorganizowanie elektronicznej kontroli wizowej „w drodze”. Ale władze Petersburga obiecują znaleźć rozwiązanie tego problemu.

- Pozytywne wyniki w regionach pilotażowych dają powód do twierdzenia, że wskaźnik otwartości naszego kraju w kwestii wizowej (według Światowej Organizacji Turystyki ONZ) wynosi obecnie 0-24 w skali do 100 punktów, ale zmieni się bardzo od 1 stycznia 2021 r., gdy bezpłatne wizy elektroniczne zostaną wprowadzone już w całej Rosji, a uzyskanie wiz do naszego kraju stanie się znacznie łatwiejsze dla wielu narodów świata niż uzyskanie wiz do Europy czy Stanów Zjednoczonych - ocenia asystent przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Rady Federacji Aleksiej Tsyganow.

 

WYG

Fot. Sankt Petersburg. Fot. Faceboock i Petersburg.ru

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.21.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
20.01.2025

SZUKAM PRACY

20.01.2025

szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie