W zapomnienie idą gwary i dialekty języka polskiego, gwary dzukijska i suwalska, litewska i rosyjska ze staroobrzędowych wiosek Mazur i Suwalszczyzny, poleska i białoruska, słowacka ze Spisza i Orawy. Z krajobrazu językowego Polski znikły już takie języki i odmiany, jak tatarski, armeno-kipczacki, słowiński, dialekty dolnoniemieckie, czeski Kotliny Kłodzkiej i nieistniejącego już Kucowa. Zagrożone rychłym wyginięciem są: jidysz, karaimski, resztki dialektów niemieckich (np. Śląska, Pomorza, Warmii i Mazur). Mniej zagrożone są jedynie standardowe odmiany języków: litewskiego, niemieckiego i ukraińskiego, ponieważ w ramach szkolnictwa mniejszościowego prowadzone jest nauczanie tych języków.
DziaÅ‚ania na poziomie europejskim i krajowym w celu ochrony zagrożonych jÄ™zyków i odmian jÄ™zykowych w Polsce bÄ™dÄ… tematem konferencji organizowanej we wtorek, 5 listopada, w Sali Kolumnowej w Sejmie RP przez KomisjÄ™ MniejszoÅ›ci Narodowych i Etnicznych oraz Biuro Analiz Sejmowych. MarszaÅ‚ek Sejmu Ewa Kopacz objęła to wydarzenie honorowym patronatem.
Do dyskusji zostali zaproszeni specjaliÅ›ci w dziedzinie polityki jÄ™zykowej, planowania jÄ™zykowego, polityki mniejszoÅ›ciowej i socjolingwistyki, jak również dziaÅ‚acze zajmujÄ…cy siÄ™ jÄ™zykami mniejszoÅ›ciowymi i regionalnymi. BÄ™dÄ… oni debatować na temat obecnych przepisów oraz propozycji rozwiÄ…zaÅ„ legislacyjnych, które mogÄ… skutecznie przyczynić siÄ™ do zahamowania procesu szybkiego i nieuchronnego wymierania jÄ™zyków stanowiÄ…cych kulturowe dziedzictwo Polski.
Organizatorzy widzÄ… potrzebÄ™ zastanowienia siÄ™ nad objÄ™ciem niektórych odmian jÄ™zyków instytucjonalnÄ… pomocÄ… w dziaÅ‚aniach rewitalizacyjnych. WskazujÄ… m.in. na takie rozwiÄ…zania jak ponowna ratyfikacja Europejskiej karty jÄ™zyków regionalnych lub mniejszoÅ›ciowych czy nowelizacja ustawy o jÄ™zyku polskim.
Uczestnicy konferencji przeanalizujÄ… też dotychczasowe osiÄ…gniÄ™cia, strategie i postulaty dotyczÄ…ce wsparcia i rewitalizacji uznanych jÄ™zyków mniejszoÅ›ciowych i regionalnych. BÄ™dÄ… także zastanawiać siÄ™ nad możliwoÅ›ciÄ… podjÄ™cia takich dziaÅ‚aÅ„ wobec jÄ™zyków nieuznanych i nieobjÄ™tych polskÄ… politykÄ… jÄ™zykowÄ…, zwÅ‚aszcza archaicznego germaÅ„skiego etnolektu Wilamowic, Å›lÄ…skiego kompleksu jÄ™zykowego, czy odmian gwarowych polszczyzny.
I pewne posłowie przyjmą ciekawe i cenne wnioski, a za kilka tygodni zagłosują m.in. nad obcięciem budżetu dla mniejszości narodowych, bo tak nakaże im dyscyplina partyjna.
Przypomnijmy, że w projekcie budżetu paÅ„stwa na rok 2014 proponuje siÄ™ zmniejszyć o 18% dofinansowania dla mniejszoÅ›ci narodowych i etnicznych. A nasze paÅ„stwo wydawaÅ‚o dotÄ…d na potrzeby tej 400 - tysiÄ™cznej rzeszy „astronomiczne” sumy, bo aż caÅ‚e 16 mln zÅ‚otych w 2013 roku.
Dla porównania, Polska przeznaczyÅ‚a w ubiegÅ‚ym roku na zagranicznÄ… pomoc rozwojowÄ… prawie 1,5 mld zÅ‚; wiÄ™kszość Å›rodków trafiÅ‚o do paÅ„stw Partnerstwa Wschodniego. Z krajów PW ok. 55 mln zÅ‚otych zostaÅ‚o skierowanych na BiaÅ‚oruÅ›, w szczególnoÅ›ci na rozwój niezależnych mediów. W tym roku sÄ… także kierowane tam podobne sumy.
Przedstawiciele mniejszoÅ›ci zauważajÄ…, że planowane obniżki finansowania odbijÄ… siÄ™ negatywnie na okoÅ‚o 400.000 obywateli polskich, należących do mniejszoÅ›ci narodowych i etnicznych, a także tych, którzy używajÄ… jÄ™zyka regionalnego. Ponadto, bÄ™dÄ… trudnoÅ›ci w realizacji licznych projektów kulturalnych. BÄ™dzie mniej koncertów, festiwali, mniej dzieci bÄ™dzie uczyÅ‚o siÄ™ ludowych taÅ„ców, Å›piewu, jednym sÅ‚owem bÄ™dzie zanikać tożsamość narodowa. Np. litewski obszar jÄ™zykowy w Polsce zmniejszyÅ‚ siÄ™ w ciÄ…gu kilkudziesiÄ™ciu lat aż trzykrotnie.
Zdaniem przedstawicieli mniejszoÅ›ci, zagraża to rozwijaniu ich tożsamoÅ›ci narodowej, bo bez pieniÄ™dzy nie da siÄ™ organizować dziaÅ‚alnoÅ›ci kulturalnej. Co gorsza, oÅ›wiata mniejszoÅ›ci też cierpi na niedostatek pieniÄ™dzy. Zmieniony algorytm z ub. roku spowodowaÅ‚, że np. szkoÅ‚y w woj., podlaskim, w których dzieci uczÄ… siÄ™ jÄ™zyka biaÅ‚oruskiego, otrzymaÅ‚y od kilkudziesiÄ™ciu do nawet 300 tys. zÅ‚otych mniej pieniÄ™dzy. Szczególnie uciążliwy dla nauczania jest niedostatek podrÄ™czników do nauki jÄ™zyków mniejszoÅ›ci narodowych.
Jan Wyganowski