Podczas wakacji wielu studentów decyduje się podjąć pracę. Warto wiedzieć w jakich przypadkach odprowadzane są za nich składki i z jakich świadczeń mogą korzystać.
-Studenci najczęściej pracujÄ… na umowÄ™ zlecenia i o dzieÅ‚o. Zatrudniani sÄ… również na podstawie stosunku pracy. Gdy z umowy sÄ… za nich odprowadzane skÅ‚adki na ubezpieczenia spoÅ‚eczne mogÄ… liczyć na szereg Å›wiadczeÅ„ z ZUS-u np. w razie choroby, macierzyÅ„stwa, koniecznoÅ›ci opieki nad chorym czÅ‚onkiem rodziny czy dÅ‚ugotrwaÅ‚ej niezdolnoÅ›ci do pracy. SkÅ‚adki powiÄ™kszajÄ… również zgromadzone na koncie emerytalne Å›rodki – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego .
Umowa zlecenia bez składek
Student do ukoÅ„czenia 26 roku życia nie jest obejmowany ubezpieczeniami z tytuÅ‚u umowy zlecenia ani obowiÄ…zkowo, ani dobrowolnie, o ile nie wykonuje umowy zlecenia z wÅ‚asnym pracodawcÄ… albo na jego rzecz. By tak siÄ™ staÅ‚o zleceniobiorca musi posiadać status studenta przez caÅ‚y czas trwania umowy zlecenia. Wówczas zleceniodawca nie opÅ‚aca za niego żadnych skÅ‚adek. Student co prawda ma wiÄ™ksze wynagrodzenie, ale nie ma ubezpieczenia i gdy przydarz siÄ™ mu wypadek, czy choroba nie bÄ™dzie mógÅ‚ korzystać ze Å›wiadczeÅ„ z ubezpieczenia wypadkowego, czy chorobowego.
Co ważne osoba, która uczy siÄ™ na studiach doktoranckich lub podyplomowych nie jest studentem wedÅ‚ug przepisów ubezpieczeniowych, nawet jeÅ›li ma mniej niż 26 lat.
Umowa zlecenia ze składkami
JeÅ›li student podpisze umowÄ™ zlecenia z wÅ‚asnym pracodawcÄ…, to w takim przypadku ta umowa traktowana jest tak samo jak umowa o pracÄ™ w zakresie ubezpieczeÅ„. Ta sama zasada dotyczy sytuacji, gdy student zawrze umowÄ™ zlecenia z innym podmiotem niż wÅ‚asny pracodawca, ale wykonuje jÄ… na rzecz swojego pracodawcy. Wówczas pracodawca musi opÅ‚acić od umowy zlecenia wszystkie skÅ‚adki na ubezpieczenia spoÅ‚eczne i zdrowotne (podstawÄ™ oskÅ‚adkowania stanowi suma wynagrodzenia z tytuÅ‚u umowy o pracÄ™ oraz umowy zlecenia).
Gdy student skończy naukę lub przez jakiś czas nie ma statusu studenta (np. w czerwcu obronił licencjat i od października rozpocznie uzupełniające studia magisterskie), powinien o tym poinformować swojego zleceniodawcę. Zleceniodawca będzie musiał go zgłosić do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Także po ukończeniu przez studenta 26 lat zleceniodawca ma obowiązek zgłosić go do ubezpieczeń. W takiej sytuacji jeśli student pracuje na umowę zlecenia i jest to jedyny tytuł do ubezpieczeń społecznych, to podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu i zdrowotnemu. Ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne, a objęcie nim następuje na wniosek zleceniobiorcy (studenta) zgłoszony do zleceniodawcy.
Umowa o dzieło
Niezależnie czy jest się studentem czy nie, od umowy o dzieło nie płaci się żadnych składek, o ile jest to jedyny tytuł do ubezpieczeń społecznych.
Umowa o pracÄ™
Student zatrudniony na umowę o pracę, nawet jeśli ma mniej niż 26 lat podlega ubezpieczeniom społecznym na takich samych zasadach jak pozostali pracownicy. Pracodawca opłaca więc za niego obowiązkowo wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe) oraz na ubezpieczenie zdrowotne.
Student, który pracuje na podstawie stosunku pracy, zyskuje wiele przywilejów, których nie majÄ… osoby pracujÄ…ce na umowÄ™ zlecenia. MiÄ™dzy innymi ma prawo do urlopu czy wynagrodzenia za pracÄ™ w godzinach nadliczbowych. Jest też objÄ™ty wszystkimi obowiÄ…zkowymi ubezpieczeniami spoÅ‚ecznymi, a w zwiÄ…zku z tym korzysta z ochrony, którÄ… te ubezpieczenia gwarantujÄ… – ma prawo do Å›wiadczeÅ„ m.in. w razie choroby czy macierzyÅ„stwa.
Student dzięki składkom na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne zyskuje zabezpieczenie teraz i na przyszłość. O tym czy zostaliśmy zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych i z jakim dniem nastąpiło to zgłoszenie - zawsze możemy sprawdzić na swoim koncie PUE ZUS. Więcej na stronie www.zus.pl .
Praca za granicÄ…
Student, który podczas wakacji wyjeżdża w celach zarobkowych do innego paÅ„stwa czÅ‚onkowskiego Unii Europejskiej (UE), Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) oraz Szwajcaria podlega co do zasady ubezpieczeniu w paÅ„stwie, w którym wykonuje tÄ™ pracÄ™ pod warunkiem, że nie prowadzi w Polsce żadnej aktywnoÅ›ci zawodowej. Student, który zamierza wyjechać do pracy sezonowej za granicÄ™ może zÅ‚ożyć do ZUS-u wniosek o udzielenie informacji na temat wÅ‚aÅ›ciwego ustawodawstwa. Na wnioski studentów podejmujÄ…cych pracÄ™ sezonowÄ… za granicÄ… ZUS wydaje pisma informujÄ…ce o zasadach podlegania ubezpieczeniom.
Katarzyna Krupicka
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego