I znów zmiany w przepisach dotyczących segregacji odpadów komunalnych. Minister Środowiska przygotował rozporządzenie w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów. Przepisy wejdą w życie 1 lipca 2017 roku.
NowoÅ›ciÄ… jest m.in., ujednolicenie systemu selektywnej zbiórki w caÅ‚ym kraju. Wszyscy bÄ™dziemy segregować: papier, szkÅ‚o, metale, tworzywa sztuczne i bioodpady. TrafiÄ… one do czterech pojemników – o takiej samej barwie w każdej gminie.
- do niebieskich pojemników z napisem „Papier” bÄ™dziemy wrzucać Å›mieci papierowe i tekturowe, w tym również opakowania z papieru i tektury
- do zielonych z napisem „SzkÅ‚o” – opakowania szklane. Przy czym, jeÅ›li gmina zdecyduje o podziale na szkÅ‚o bezbarwne i kolorowe, to dla pierwszego bÄ™dzie musiaÅ‚o zapewnić biaÅ‚e kontenery oznaczone napisem „SzkÅ‚o bezbarwne”
- do żóÅ‚tych pojemników z napisem „Metale i tworzywa sztuczne” można bÄ™dzie wrzucać Å›mieci plastikowe, metalowe i opakowania wielomateriaÅ‚owe (to np. kartony po mleku i sokach).
- do brÄ…zowych z napisem „Bio” – odpady ulegajÄ…ce biodegradacji
W praktyce bÄ™dzie prawdopodobnie jeszcze jeden pojemnik – na odpady resztkowe, czyli zmieszane.
Do tej pory, w tej kwestii samorzÄ…dy miaÅ‚y wiÄ™cej swobody. Na przykÅ‚ad szkÅ‚o w niektórych gminach można wrzucać do pojemnika koloru żóÅ‚tego, gdzieniegdzie do biaÅ‚ego, a jeszcze w innych do zielonego.
Na szczęście nowe pojemniki nie muszÄ… pojawić siÄ™, od razu. Jeszcze przez 5 kolejnych lat Å›mieci mogÄ… być zbierane do starych kontenerów, jednak najpóźniej do koÅ„ca stycznia 2018 roku powinny siÄ™ na nich znaleźć naklejki z informacjÄ… o rodzaju zbieranego surowca.
Zgodnie z projektem. rozporzÄ…dzenia Ministra Åšrodowiska w sprawie szczegóÅ‚owego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów, zawarte do 1.07.2017 r. umowy na odbieranie lub odbieranie i zagospodarowanie odpadów zachowajÄ… ważność nawet do poÅ‚owy 2021, także wówczas, jeżeli sposób selektywnego zbierania odpadów okreÅ›lajÄ… w sposób niezgodny z przepisami tego rozporzÄ…dzenia.
Badania dowodziÅ‚y, że co piÄ…ty Polak nie ma pojÄ™cia jak należy segregować odpady. A i Ministerstwo Åšrodowiska przyznawaÅ‚o, że regulacje daÅ‚y ciaÅ‚a, bo pozyskany w ten sposób surowiec (zwÅ‚aszcza papier i karton) byÅ‚ mocno zanieczyszczony i nie nadawaÅ‚ siÄ™ do recyklingu.
Wyższe opłaty
Do racjonalniejszej gospodarki odpadowej zmusić ma też podniesienie opÅ‚at za skÅ‚adowanie odpadów - podaje portal tvn24.pl. Wyższe stawki majÄ… zacząć obowiÄ…zywać od 2018 r. i bÄ™dÄ… stopniowo rosÅ‚y tak, by w 2020 r. umieszczenie 1 tony odpadów surowcowych na skÅ‚adowisku kosztowaÅ‚o w okolicach 270 zÅ‚ (65 euro). Obecnie jest to ok. 20 euro.
Jak podaje portal, wiceminister Å›rodowiska SÅ‚awomir Mazurek powiedziaÅ‚, że w resorcie trwajÄ… kolejne prace nad zmianami w tzw. ustawie Å›mieciowej. DziÄ™ki nim dobrze segregujÄ…cy odpady mieszkaÅ„cy, majÄ… mniej pÅ‚acić za wywóz Å›mieci.
WYG
ŹródÅ‚a: odpady.net; Money.pl; Ministerstwo Åšrodowiska