Płacenie rachunków to obowiązek, który dotyczy wszystkich korzystających z określonych świadczeń i usług. Problem w tym, że niektórych kosztów, np. związanych z utrzymaniem mieszkania, nie jesteśmy w stanie dokładnie przewidzieć. Wynika to przede wszystkim ze zbyt wysokich opłat za ogrzewanie. Co zatem powinniśmy zrobić w sytuacji, gdy kwoty widniejące na rachunkach zdecydowanie przekraczają nasze możliwości finansowe albo granice przyzwoitości?
Przyczyn zbyt wysokich opÅ‚at za ogrzewanie może być wiele. WÅ›ród nich najczęściej wymienia siÄ™ bÅ‚Ä™dy w termoizolacji budynku, nadmierne ogrzewanie pomieszczeÅ„ mieszkalnych oraz nieprawidÅ‚owoÅ›ci przy rozliczeniach rachunkowych.
Co gorsza, spóÅ‚dzielnie mieszkaniowe rzadko skÅ‚onne sÄ… do pomocy mieszkaÅ„com przy wyjaÅ›nianiu wÄ…tpliwoÅ›ci, przez co wiele osób zaprzestaje walki o swoje, niesÅ‚usznie zabierane, pieniÄ…dze. Istnieje jednak kilka sposobów skutecznej obrony przed zbyt wysokimi rachunkami.
- Przede wszystkim warto spróbować samodzielnie wyliczyć realne koszty ogrzewania naszego mieszkania, biorÄ…c przy tym pod uwagÄ™ przewidywany poziom zużycia ciepÅ‚a w danym wnÄ™trzu – mówi mecenas Szczepan Barszczewski prowadzÄ…cy w BiaÅ‚ymstoku kancelariÄ™ radcowskÄ….
I dodaje: Najczęściej przyjmowaną stawką jest ok. 1,3 - 2 zł za ogrzanie 1 m2 powierzchni mieszkalnej. Należy jednak przy tym pamiętać, że ostateczna wartość uzależniona jest m. in. od struktury budynku czy zastosowanego systemu grzewczego.
Jak bowiem przyznaje przedstawiciel jednej z biaÅ‚ostockich spóÅ‚dzielni mieszkaniowych, przy standardowych wyliczeniach, na podstawie których okreÅ›lana jest wysokość opÅ‚at, korzysta siÄ™ z informacji z podzielników umieszczonych w mieszkaniach.
- Metoda ta to najdokÅ‚adniejszy sposób pomiaru, jaki jesteÅ›my w stanie realizować. Rozliczenia zaÅ› prowadzone sÄ… przez profesjonalnÄ…, doÅ›wiadczonÄ… firmÄ™ rozliczeniowÄ… – mówi.
Problem w tym, że tego typu mierniki sÄ… niedokÅ‚adne, przez co nie da siÄ™ na ich podstawie we wÅ‚aÅ›ciwy sposób wyliczyć kosztów ogrzewania dla poszczególnych mieszkaÅ„. Zatem przy dokonywaniu pÅ‚atnoÅ›ci rachunkowych wedÅ‚ug wÅ‚asnych wyliczeÅ„, informujemy o swoich wÄ…tpliwoÅ›ciach co do wysokoÅ›ci naliczonych opÅ‚at. Musimy siÄ™ przy tym liczyć z tym, że takie dziaÅ‚anie spowoduje narastanie naszego zadÅ‚użenia, przez co po pewnym czasie spóÅ‚dzielnia zdecyduje siÄ™ na dochodzenie swoich należnoÅ›ci na drodze postÄ™powania sÄ…dowego.
Udowodnienie swoich racji przed sÄ…dem pozwoli nam jednak uniknąć koniecznoÅ›ci pÅ‚acenia zbyt wysokich rachunków. Co wiÄ™cej, pozytywne rozstrzygniÄ™cie sporu może sprawić, iż spóÅ‚dzielnia skoryguje swój dotychczasowy sposób naliczania opÅ‚at za centralne ogrzewanie mieszkaÅ„, co w perspektywie kilku lat pozwoli nam zaoszczÄ™dzić nawet kilkadziesiÄ…t tysiÄ™cy zÅ‚otych!
- Obniżenie obecnych opÅ‚at to jedno. Oprócz tego możliwe jest również odzyskanie nadpÅ‚at z kilku poprzednich sezonów grzewczych. Do tego niezbÄ™dne bÄ™dzie przedstawienie dowodów potwierdzajÄ…cych nieprawidÅ‚owoÅ›ci wynikajÄ…ce z bÅ‚Ä™dnych rozliczeÅ„ spóÅ‚dzielni oraz wskazanie wÅ‚aÅ›ciwych naszym zdaniem kosztów w każdym okresie. Warto przy tym pamiÄ™tać, że możemy siÄ™ ubiegać o zwrot nadpÅ‚at nawet sprzed 10 lat – wyjaÅ›nia Szczepan Barszczewski.
PrzystÄ™pujÄ…c do walki ze spóÅ‚dzielniÄ… mieszkaniowÄ… przede wszystkim należy być zdeterminowanym. Dowody potwierdzajÄ…ce sÅ‚uszność wÅ‚asnych roszczeÅ„ to jedno, równie istotne jednak jest nastawienie i gotowość do bronienia swoich racji przed sÄ…dem.
Niestety, konieczność poÅ›wiÄ™cenia czasu i energii, a także niepewność zwiÄ…zana z przebiegiem rozprawy i decyzjÄ… sÄ…du czasami powodujÄ… zaniechanie i godzenie siÄ™ na pÅ‚acenie zbyt wysokich rachunków za ogrzewanie.
RozwiÄ…zaniem, które przybliży nas do odzyskania swoich pieniÄ™dzy i jednoczeÅ›nie pozwoli na zmniejszenie wÅ‚asnego zaangażowania może być skorzystanie z fachowej pomocy prawnej. Zdaniem ekspertów wiÄ™kszość takich spraw jest bowiem „do wygrania”.
- Tego typu spory wymagajÄ… na ogóÅ‚ zagÅ‚Ä™bienia siÄ™ w szereg czÄ™sto niejasnych i nieprecyzyjnych przepisów, jak np. prawo energetyczne czy regulaminy dotyczÄ…ce rozliczenia c.o. poszczególnych spóÅ‚dzielni, które, co gorsza, niekiedy wzajemnie siÄ™ wykluczajÄ…. Do tego materia rozliczania kosztów wymaga fachowej wiedzy ciepÅ‚owniczej. Wszystko to bez wÄ…tpienia utrudnia dochodzenie swoich praw. Jednak odpowiednia determinacja, argumentacja i pomoc prawna sprawiajÄ…, iż coraz częściej możemy liczyć na korzystny wyrok sÄ…du - wyjaÅ›nia na koniec radca prawny Szczepan Barszczewski.