W Sejnach odbył się IX Zjazd Litewskiego Towarzystwa im. Św. Kazimierza. Od 2007 roku Stowarzyszeniu przewodniczy Olgierd Wiaktor, który został wybrany na kolejną kadencję.
Stowarzyszenie zawiązane zostało 13 grudnia 1993. Pierwszym przewodniczącym został Olgierd Skrypka z Sejn. Organizacja o tej samej nazwie istniała na ziemiach II Rzeczypospolitej zamieszkałych przez ludność narodowości litewskiej.
Stowarzyszenie koncentruje obecnie swoją działalność na terenie Sejn i Puńska. Współpracuje z innymi organizacjami pozarządowymi o zbieżnych celach statutowych, a w szczególności z Stowarzyszeniem Litewskiej Kultury Etnicznej w Polsce.
Stowarzyszenie działa na rzecz zachowania i upowszechniania kultury, tradycji i historii narodu litewskiego. Organizowane są m.in. konkursy dla uczniów, coroczne Święto Chórów w kościele w Żegarach, pielgrzymki i wycieczki na Litwę. Towarzystwo wydaje czasopismo „Šaltinis“ („Źródełko”). Członkowie organizacji mają swój duży udział w podtrzymywaniu działalności litewskiego chóru kościelnego w Sejnach, opiekują się też licznymi na Sejneńszczyźnie kapliczkami przydrożnymi, itp.
Członkowie Stowarzyszenia inicjowali przed laty m.in. budowę „Domu Litewskiego” w Sejnach, wkładając wiele wysiłków, starań w jego powstanie. Udało się znaleźć odpowiednią działkę, uzyskać w starostwie powiatowym zezwolenie na budowę, przekonać władze Republiki Litewskiej do budowy Domu, w którym obecnie mieści się także Konsulat Republiki Litewskiej, hotel, restauracja.
Członkowie Stowarzyszenia zabiegali też o pomnik litewskiego poety i biskupa obojga narodów, Anatanasa Baranauskasa w Sejnach, brali udział w tworzeniu Fundacji im. bpa. Antanasa Baranauskasa, która organizuje obecnie działalność „Domu Litewskiego” w Sejnach, prowadzi litewską szkołę „Żiburys” w Sejnach.
W roku 2005 roku, z inicjatywy Towarzystwa im. św. Kazimierza, ukazał się pierwszy numer pisma „Šaltinis“ („Źródełko”), nawiązano w ten sposób do dawnych tradycji sejneńskich. W Sejnach mieściła się przed I wojną światową drukarnia prowadzona przez Dominikanów. Wtedy wydano pierwsze publikacje w języku litewskim w tym rejonie. W roku 1906 została założona drukarnia „Šaltinis“. Wydawano tam gazetę “Šaltinis” i jej dodatki: “Artojas”, “Šaltinialis”, “Vadovas”. “Šaltinis” był jednym z najpopularniejszych tygodników na Litwie.
Mimo, że organizacja liczy sobie zaledwie kilkuset członków, to potrafi pozyskać pieniądze na statutową działalność, choć ministerialne dotacje są dosyć skromne.
WYG
Na fot. Przewodniczący Towarzystwa im. Św. Kazimierza w Sejnach Olgierd Wiaktor i nowy zarząd