Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 27 887 nowych zakażeniach koronawirusem. Podało także rekordową liczbę 954 zgonów spowodowanych Covidem lub współistniejącymi z tą chorobą schorzeniami.
- Na te 954 dzisiejsze ogłoszone zgony mamy w granicach 100 zgonów z Wielkiego Piątku, mamy w granicach 130 zgonów z Wielkiej Soboty i 130 zgonów z Wielkiej Niedzieli - mówił Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ministerstwa. - Jest to więc duża liczba 954, ale ona też w pełni nie obrazuje tej ostatniej doby czy właściwie ostatnich dwóch dni, bo najczęściej to bieżące raportowanie dotyczy 24 do 48 godzin i to jest ten standard.
Podkreślił, że tendencja wzrostowa jest zawsze następstwem zwiększonej liczby zakażeń, postępującej w ciągu tygodnia liczby hospitalizacji.
- Przy ponad 111 tys. testów, czyli przy bardzo dużej skali testowania w Polsce, mamy niecałe 28 tys. zakażeń i to jest rzeczywisty obraz, jak wygląda III fala epidemiczna w Polsce - opowiadał Wojciech Andrusiewicz. - Mamy delikatne zejście ze szczytu i chcielibyśmy, żeby ten trend się utrzymał.
Najwięcej spośród tych 27 887 nowych przypadków zanotowano w województwach śląskim (4880) i mazowieckim (3910), a najmniej w podlaskim (533).
W Suwałkach przybyło 32 zakażonych, 2 osoby zmarły, a w powiecie suwalskim potwierdzono 14 zakażeń.
W powiecie augustowskim było ich 18 (zmarły 3 osoby), a w sejneńskim - 3.
O ile mamy do czynienia z niewielkim spadkiem nowych zakażeń, to niestety rośnie liczba osób, które cięzko przechodzą COVID i muszą być hospitalizowane. Liczba zajętych łóżek covidowych wynosi już 34 864, a zajętych respiratorów - 3 362.
System ochrony zdrowia jest bliski zapaści, największe nadzieje na zwalczenie pandemii pokłada się w szczepieniach. Do tej pory w Polsce podano 7 milionów dawek. W drugim kwartale akcja ma zdecydowanie przyspieszyć.
- Już w maju dotrze do nas być może nawet 9 mln szczepionek, a w kwietniu już mamy potwierdzone ok. 5,5 miliona i cały czas czekamy na potwierdzenie kolejnego, być może nawet 1,5 mln, czyli by było to w samym kwietniu 7 mln szczepionek - mówi na konferencji w Piotrkowie premier Mateusz Morawiecki.
- Rząd zdecydował się na przekazanie dodatkowych środków na stworzenie punktów szczepienia powszechnego. Powszechnego, ponieważ to jest dla nas główny kierunek walki z wirusem. Chcemy doprowadzić do tego, żeby w powszechny sposób Polacy zostali w jak najkrótszym czasie zaszczepieni - dodał prezes Rady Ministrów i zapowiedział, że w każdym powiecie będzie przynajmniej jeden duży, populacyjny punkt szczepień powszechnych. Mają się one mieścić np. w halach sportowych, ośrodkach szkolnych i remizach strażackich.
Do końca kwietnia mają być zaszczepiony osoby powyżej 60 lat, które najciężej przechodza COVID - poinformował towarzyszący premierowi Michał Dworczyk, szef KPRM. Do końca II kwartału planowane jest wykonanie 20 mln szczepień, a do końca sierpnia wszystkie osoby chętne powinny być zaszczepione przynajmniej pierwszą dawką.
Punkty szczepienia powszechnego mają ruszyć 20 kwietnia. Jeden ma powstać w suwalskim Szpitalu Wojewódzkim, a władze Suwałk lada dzień mają poinformować, czy i gdzie zlokalizowany zostanie drugi masowy punkt w naszym mieście.
23 kwietnia - to początek szczepień prowadzonych przez indywidualnych ratowników i pielęgniarki, w maju - w aptekach, a na przełomie maja i czerwca - w zakładach pracy.