Już w najbliższy weekend (27-28 marca) wracamy do czasu letniego. W nocy z soboty na niedzielę o godz. 2.00 zegary zostaną przestawione na godz. 3.00.
Konieczność dostosowania wskazaÅ„ zegarków - cofniÄ™cie o godzinÄ™ - jest coraz mniej kÅ‚opotliwe, ponieważ wskazania w wiÄ™kszoÅ›ci urzÄ…dzeÅ„ elektronicznych, takich jak telefony komórkowe, czy zegarki elektroniczne sÄ… korygowane w sposób automatyczny.
W Polsce zmianÄ™ czasu reguluje rozporzÄ…dzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 listopada 2016 r. w sprawie wprowadzenia i odwoÅ‚ania czasu letniego Å›rodkowoeuropejskiego w latach 2017-2021.
Dyrektywa Unii Europejskiej ze stycznia 2001 roku bezterminowo reguluje przestawianie zegarów w paÅ„stwach Wspólnoty. Wynika z niej, że zmiana na czas letni nastÄ™puje w ostatniÄ… niedzielÄ™ marca, z kolei zmiana na czas zimowy ma miejsce w ostatniÄ… niedzielÄ™ października.
Wprowadzenie czasu wiosenno-letniego miało przyczynić się do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i przynieść oszczędność energii elektrycznej. Jednak od wielu lat trwa dyskusja na temat zasadności tych rozwiązań.
W Unii Europejskiej trwa debata nad zaprzestaniem zmian czasu. Tegoroczne przesuwanie wskazówek miaÅ‚o być ostatnim w historii, jednak - z powodu pandemii koronawirusa – podjÄ™cie decyzji zostaÅ‚o odÅ‚ożone.
Z badaÅ„ przeprowadzonych przez CBOS w 2019 roku wynika, że zdecydowana wiÄ™kszość Polaków popiera zniesienie zmiany czasu – takie zdanie wyraziÅ‚o 78,3 proc. ankietowanych, podczas gdy za jego utrzymaniem jest jedynie 14,2 procent.
Wrota Podlasia
Fot. Paulina Dulewicz