Jakie przepisy wchodzą w życie? Co warto wiedzieć w nowym roku?
Od 1 lipca e-ZLA
Od stycznia 2016 roku lekarze mogą wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie, nazywane e-ZLA.
Pierwotnie już od 1 stycznia 2018r. miały zniknąć papierowe formularze zwolnień, jednak wprowadzona zmiana przesunęła ten czas aż do 1 lipca przyszłego roku.
Przypomnijmy czytelnikom - wystawianie e-ZLA bÄ™dzie trwaÅ‚o krócej niż wypisywanie papierowego zwolnienia. Lekarz uzyska bowiem dostÄ™p do danych pacjenta (ubezpieczonego), jego pracodawców (pÅ‚atników skÅ‚adek) oraz czÅ‚onków jego rodziny - jeÅ›li zwolnienie bÄ™dzie wystawiane w celu opieki nad nimi. Gdy wpisze numer PESEL pacjenta, to pozostaÅ‚e dane identyfikacyjne zostanÄ… automatycznie uzupeÅ‚nione przez system. Z kolei np. adres pacjenta czy dane pÅ‚atnika lekarz bÄ™dzie wybieraÅ‚ z wyÅ›wietlonej listy. Podpowie również kod literowy A i D oraz numer statystyczny choroby (np. po wpisaniu fragmentu jej nazwy).
Mniej obowiÄ…zków dla chorego
Gdy lekarz wystawi e-ZLA pacjent, nie bÄ™dzie musiaÅ‚ dostarczać zwolnienia pracodawcy (w przypadku pracowników) albo ZUS (m.in. w przypadku osób prowadzÄ…cych dziaÅ‚alność gospodarczÄ…). Nie bÄ™dzie już musiaÅ‚ podczas choroby czy opieki np. nad chorym dzieckiem udawać siÄ™ do pracodawcy czy jednostki ZUS albo prosić o dostarczenie zwolnienia rodzinÄ™ czy znajomych. E-ZLA zostanie przesÅ‚ane na profil PUE pÅ‚atnika i do systemu ZUS. Nie bÄ™dzie wymagany od pacjenta termin 7 dni na dostarczenie zwolnienia. Nie bÄ™dÄ… go też dotyczyÅ‚y ewentualne obniżenia zasiÅ‚ku chorobowego czy opiekuÅ„czego z powodu przekroczenia tego terminu.
Zwolnienia papierowe
Do 30 czerwca 2018 r. lekarz bÄ™dzie mógÅ‚ wystawiać papierowe zwolnienia wedÅ‚ug obecnie obowiÄ…zujÄ…cych zasad. JeÅ›li wystawi papierowe zwolnienie, bÄ™dzie musiaÅ‚ poinformować pacjenta o koniecznoÅ›ci dorÄ™czenia zwolnienia pracodawcy (w przypadku pracowników) czy ZUS (m.in. w przypadku przedsiÄ™biorców) w termie 7 dni od jego otrzymania. Gdy termin ten zostanie przekroczony, zasiÅ‚ek chorobowy czy opiekuÅ„czy zostanie obniżony o 25% (za okres od 8 dnia orzeczonej niezdolnoÅ›ci do pracy do dnia dostarczenia zwolnienia).
NOWOŚĆ! Podpis elektroniczny dla lekarzy
Do tej pory elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) można byÅ‚o podpisywać przy pomocy profilu zaufanego ePUAP lub pÅ‚atnego podpisu kwalifikowanego wystawianego przez pięć centr certyfikacyjnych. Teraz lekarz może bezpÅ‚atnie pobrać odpowiedniÄ… aplikacje ze strony ZUS. Darmowy certyfikat umożliwiajÄ…cy podpisywanie elektronicznych zwolnieÅ„ lekarskich wystawiany jest na wniosek lekarza na okres 5 lat. NiezbÄ™dnym do jego uzyskania jest zarejestrowany profil lekarza na Platformie UsÅ‚ug Elektronicznych ZUS. Tam w zakÅ‚adce „Certyfikat z ZUS” każdy lekarz, posiadajÄ…cy uprawnienia do wystawiania zwolnieÅ„, może wystÄ…pić o wystawienie certyfikatu. ZUS wystawia certyfikat w ciÄ…gu kilku minut o czym zainteresowana osoba jest informowana mailem lub smsem. Certyfikat należy zapisać na komputerze, na którym wystawiane sÄ… e-ZLA lub w pamiÄ™ci noÅ›nika zewnÄ™trznego.
e-składka od 1 stycznia
JeÅ›li prowadzisz firmÄ™ od 1 stycznia 2018 r. bÄ™dziesz przykazywaÅ‚ wszystkie wpÅ‚aty na jeden, indywidualny numer rachunku skÅ‚adkowego JeÅ›li nie bÄ™dziesz znaÅ‚ numeru rachunku skÅ‚adkowego nie opÅ‚acisz w 2018 r. skÅ‚adek na ubezpieczenia spoÅ‚eczne i zdrowotne bo dotychczasowe rachunki bÄ™dÄ… z koÅ„cem roku zamkniÄ™te. DziÄ™ki temu, że pÅ‚atnik bÄ™dzie miaÅ‚ swój numer rachunku skÅ‚adkowego, ZUS od razu zaksiÄ™guje wpÅ‚aty na jego koncie. BÄ™dÄ… one automatycznie powiÄ…zane z jego kontem (kontem pÅ‚atnika skÅ‚adek).
Będzie o wiele szybciej i taniej!
W 2018 r. jednym przelewem opłacisz składki na:
• ubezpieczenia spoÅ‚eczne (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe),
• ubezpieczenie zdrowotne,
• Fundusz Pracy,
• Fundusz Gwarantowanych ÅšwiadczeÅ„ Pracowniczych,
• Fundusz Emerytur Pomostowych.
Proporcjonalny podział
PÅ‚atnik nie bÄ™dzie podawaÅ‚ w przelewie, jakie skÅ‚adki opÅ‚aca i za jaki okres. ZUS każdÄ… wpÅ‚atÄ™ podzieli proporcjonalnie na wszystkie ubezpieczenia i fundusze. Zrobi to na postawie skÅ‚adek za ostatni miesiÄ…c, które pÅ‚atnik wpisaÅ‚ do deklaracji rozliczeniowej, albo które wpisaÅ‚ ZUS, jeÅ›li pÅ‚atnik byÅ‚ zwolniony z jej przekazywania.
Ważne!
Jeśli płatnik będzie miał długi składkowe, to wpłata pokryje najstarszą należność. Dzięki temu nie będą rosły odsetki za zwłokę.
DÅ‚ugi a ubezpieczenie chorobowe
PÅ‚atnik, który ma dÅ‚ugi skÅ‚adkowe, nie bÄ™dzie mógÅ‚ w 2018 r. opÅ‚acić tylko bieżących skÅ‚adek na ubezpieczenia spoÅ‚eczne (w tym na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe), aby korzystać ze Å›wiadczeÅ„ z ubezpieczenia chorobowego (np. z zasiÅ‚ku chorobowego). Jego wpÅ‚ata pokryje najpierw zalegÅ‚oÅ›ci z odsetkami, a dopiero potem bieżące skÅ‚adki. JeÅ›li przedsiÄ™biorca nie może spÅ‚acić caÅ‚ego zadÅ‚użenia a chce podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu i otrzymywać z niego w razie potrzeby Å›wiadczenia, to powinien skorzystać z ukÅ‚adu ratalnego. Gdy go podpisze ZUS rozliczy jego wpÅ‚atÄ™ zgodnie z terminem wymagalnoÅ›ci raty i bieżących skÅ‚adek. Taka umowa zapewni mu objÄ™cie ubezpieczeniem chorobowym i prawo do Å›wiadczeÅ„. W zawarciu ukÅ‚adu pomogÄ… doradcy ZUS. Z ich pomocy można skorzystać w każdym oddziale ZakÅ‚adu. PÅ‚atnik, który podpisze ukÅ‚ad ratalny bÄ™dzie spÅ‚acaÅ‚ raty na indywidualny numer rachunku skÅ‚adkowego odrÄ™bnym przelewem (w terminie wyznaczonym dla kolejnych rat). BÄ™dzie mógÅ‚ również opÅ‚acić ratÄ™ i bieżącÄ… skÅ‚adkÄ™ jednÄ… wpÅ‚atÄ…, jeÅ›li zrobi to przed terminem wyznaczonym dla obu tych należnoÅ›ci.
Ważne! Jeśli płatnik do końca grudnia 2017 r. nie otrzyma informacji o numerze rachunku składkowego powinien zgłosić się do ZUS albo zadzwonić do Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS
(nr tel. 22 560 16 00). Więcej informacji na temat e-Składki znajdziesz na stronie www.zus.pl/eskladka
LEGALNA NIANIA – zmiana dofinansowania od 1 stycznia. 50/50
Nianie opiekujÄ…ce siÄ™ maÅ‚ymi dziećmi mogÄ… spokojniej myÅ›leć o swojej emeryturze. W nowym roku budżet paÅ„stwa dalej opÅ‚aci skÅ‚adki na ubezpieczenia spoÅ‚eczne za opiekunki – ale już tylko w poÅ‚owie wysokoÅ›ci minimalnego wynagrodzenia. PozostaÅ‚e 50 procent, lub wiÄ™cej bÄ™dzie trzeba pokryć samemu.
Zgodnie z prawem opiekÄ… niani objÄ™te sÄ… dzieci od 20 tyg. życia do ukoÅ„czenia roku szkolnego, w którym dziecko koÅ„czy 3 lata. WyjÄ…tkowo okres ten może być przedÅ‚uzony do 4 lat gdy nie ma możliwoÅ›ci objÄ™cia dziecka wychowaniem przedszkolnym. NianiÄ… może zostać osoba nie spokrewniona z rodzicami, ale również spokrewniona np, ciocia, babcia, dziadek, czy peÅ‚noletnie rodzeÅ„stwo.
NianiÄ… nie może zostać jedno z rodziców
MINIMUM FORMALNOÅšCI. Rodzice, muszÄ… zawrzeć z nianiÄ… tzw. umowÄ™ uaktywniajÄ…cÄ…. Umowa okreÅ›la m.in. czas i miejsce sprawowania opieki nad pociechÄ…, obowiÄ…zki niani, wysokość wynagrodzenia i czas przez jaki umowa ma obowiÄ…zywać. Po zawarciu takiej umowy jeden z rodziców zgÅ‚asza w ZUS na formularzu ZUS ZFA siebie jako pÅ‚atnika skÅ‚adek, a na formularzu ZUS ZUA - nianiÄ™ jako ubezpieczonÄ…, jeżeli niania bÄ™dzie podlegaÅ‚a ubezpieczeniom spoÅ‚ecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Jeżeli natomiast niania podlega już ubezpieczeniom spoÅ‚ecznym z innego tytuÅ‚u (np. pracuje już w innym miejscu lub prowadzi pozarolniczÄ… dziaÅ‚alność gospodarczÄ…) to należy jÄ… zgÅ‚osić jedynie do ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZZA.
JAK JEST TERAZ? Obecnie - skÅ‚adki na ubezpieczenia spoÅ‚eczne (emerytalne, rentowe i wypadkowe) oraz na ubezpieczenie zdrowotne za nianiÄ™, która zarabia nie wiÄ™cej niż wynosi minimalne wynagrodzenie w kraju, (czyli obecnie 2000 zÅ‚), pokrywa ZUS z budżetu paÅ„stwa. Rodzice pokrywajÄ… skÅ‚adki w przypadku gdy pensja niani przekroczy minimalne wynagrodzenie. Jeżeli wiÄ™c pensja opiekunki to 2, 300 tys. zÅ‚, to ZUS opÅ‚aci skÅ‚adki od podstawy wynoszÄ…cej 2000 zÅ‚, a rodzice od 300 zÅ‚. Na życzenie niani można jÄ… również zgÅ‚osić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, ale skÅ‚adkÄ™ na to ubezpieczenie sfinansuje niania z wÅ‚asnych Å›rodków, a rodzic bÄ™dÄ…cy pÅ‚atnikiem skÅ‚adek bÄ™dzie jÄ… opÅ‚acaÅ‚ do ZUS.
WAŻNA ZMIANA
Od 2018 r. ta zasada ulega zmianie bowiem składki za nianie budżet państwa pokryje już tylko w 50 procentach minimalnego wynagrodzenia. Jeśli rodzice chcą w najbliższym czasie zawrzeć umowę uaktywniającą z nianią, to warto się pospieszyć i zrobić to choćby po Świętach Bożego Narodzenia, bo wszystkie umowy zawarte do końca 2017r. obowiązywać będą wg starych zasad.
ZUS POMAGA
Rodzice, którzy bÄ™dÄ… mieli jakikolwiek problem ze zgÅ‚oszeniem, czy rozliczeniem skÅ‚adek za nianiÄ™ zawsze mogÄ… liczyć na pomoc pracowników ZUS, którzy pomogÄ… wypeÅ‚nić niezbÄ™dne formularzeZapraszamy również na stronÄ™ internetowÄ… ZUS: www.zus.pl/nianie.