Od 1 kwietnia br. zmieniają się tablice średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. Jak co roku GUS ustala przeciętną liczbę miesięcy dalszego trwania życia osób w danym wieku obliczaną na podstawie danych opartych na liczbie dożywających mężczyzn i kobiet z uwzględnieniem odpowiednich proporcji płci.
Stanowią one podstawę przyznawania emerytur lub doliczanie składek na wnioski zgłoszone od 1 kwietnia do 31 marca następnego roku kalendarzowego.
Tablica trwania życia oparta jest w tym roku na danych o Å›miertelnoÅ›ci za 2023 r. Wynika z nich, że w ubiegÅ‚ym roku odnotowano 408 tys. zgonów, czyli o 39 tys. mniej w stosunku do 2022 r. (447 tys.).
To już drugi rok po pandemii, gdy w tablicach ogÅ‚oszonych przez GUS nastÄ…piÅ‚ wzrost Å›redniego dalszego trwania życia. Tablica przedstawia przeciÄ™tnÄ… liczbÄ™ miesiÄ™cy, jakÄ… majÄ… do przeżycia osoby w wieku od 30 do 90 lat. Każdy przedziaÅ‚ wiekowy wzrasta o różnÄ… liczbÄ™ miesiÄ™cy. Osoba w wieku 30 lat bÄ™dzie żyÅ‚a dÅ‚użej o: 12,7 miesiÄ…ca, 60-latek o 9,9 miesiÄ…ca, a 80-latek o 6,1 miesiÄ…ca niż wskazywaÅ‚y tablicew roku ubiegÅ‚ym.
- Tablica jest kluczowym elementem przy wyliczaniu emerytury dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku. Ustalenie wysokoÅ›ci Å›wiadczenia opiera siÄ™ na prostym dziaÅ‚aniu matematyczny. Polega na podzielić kapitaÅ‚ emerytalnego przez przeciÄ™tne dalsze trwanie życia wyrażone w miesiÄ…cach, które statystycznie emeryt powinien przeżyć. Im wiÄ™kszy licznik oraz mniejszy mianownik tym wysokość emerytury, bÄ™dzie wyższa - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podlaskim.
Jeżeli umieralność jest mniejsza, tak jak miaÅ‚o to miejsce w ubiegÅ‚ym roku, wówczas zwiÄ™ksza siÄ™ statystyczna dÅ‚ugość Å›redniego dalszego trwania życia. Im wiÄ™ksza liczba miesiÄ™cy życia na emeryturze przyjÄ™ta do obliczenia, tym Å›wiadczenie jest niższe.
W przypadku 60-latka, w tablicach, które bÄ™dÄ… obowiÄ…zywać od 1 kwietnia jego Å›rednie dalsze trwanie życia wynosi 264,2 miesiÄ…ca. Dla osoby w wieku 65 lat wartość ta wzrosÅ‚a o 8,9 miesiÄ…ca do 218,9 miesiÄ™cy. Oznacza to, że w przypadku 60-latki z kapitaÅ‚em 500 tys. zÅ‚ emerytura wyniesie 1 892,51 zÅ‚, czyli o 73,67 zÅ‚ mniej. W przypadku 65-latka z takim samym kapitaÅ‚em, emerytura wyniesie 2 284,15 zÅ‚, co daje niższe Å›wiadczenie o 96,80 zÅ‚.
ZUS bÄ™dzie korzystaÅ‚ z nowych tablic GUS od 1 kwietnia m.in. do obliczenia emerytury ze zreformowanego systemu dla osoby, które przejdzie na to Å›wiadczenie miÄ™dzy kwietniem br. a marcem przyszÅ‚ego roku. Przyszli Å›wiadczeniobiorcy, którzy koÅ„czÄ… wiek emerytalny w tym okresie, nie muszÄ… spieszyć siÄ™ z przejÅ›ciem na emeryturÄ™, aby skorzystać z tegorocznej tablicy. PrzyznajÄ…c emeryturÄ™, ZUS zawsze sprawdza, czy dla zainteresowanego korzystniejsze jest przyjÄ™cie do obliczeÅ„ danych z tablicy trwania życia, która obowiÄ…zuje w momencie zÅ‚ożenia wniosku o emeryturÄ™, czy ukoÅ„czenia wieku emerytalnego.
Zazwyczaj nowe tablice nie dotyczÄ… osób, które już przeszÅ‚y na emeryturÄ™. Przeliczenie Å›wiadczenie jest możliwe w Å›ciÅ›le okreÅ›lonych sytuacjach np., gdy emeryt po przyznaniu Å›wiadczenia pracowaÅ‚ i odprowadzaÅ‚ skÅ‚adki emerytalne. Raz na rok lub po ustaniu zatrudnienia może on je sobie doliczać do Å›wiadczenia. Jednak najnowsza tablica zostanie wykorzystana wyÅ‚Ä…cznie w odniesieniu do dodatkowych skÅ‚adek, a nie do caÅ‚ego Å›wiadczenia.
ŹródÅ‚o: ZUS