Postanowienia noworoczne są bardzo różnorodne, często dotyczą zmiany codziennego odżywania, wprowadzenia aktywności fizycznej, utraty kilogramów, czyli zadbania o swoje zdrowie. Mają one na celu ulepszyć komfort naszego życia.
O postanowieniach noworocznych, które pozytywnie wpÅ‚ynÄ… na nasze zdrowie mówi doktor WiesÅ‚aw Sikora, kardiolog Polsko-AmerykaÅ„skich Klinik Serca Grupa American Heart of Poland.
Choroby ukÅ‚adu krążenia sÄ… w Polsce gÅ‚ównÄ… przyczynÄ… zachorowaÅ„ i zgonów u dorosÅ‚ych, zarówno wÅ›ród kobiet, jak i mężczyzn. Szacuje siÄ™, że stanowiÄ… one 40% wszystkich przyczyn zgonów, a po 65. roku życia – aż 53%. Corocznie z tego powodu umiera w Polsce ponad 170 tys. osób. Jednak, jak podkreÅ›la doktor Sikora, wedÅ‚ug badaÅ„ za rozwój chorób ukÅ‚adu krążenia tylko w 30% odpowiadajÄ… czynniki genetyczne. W pozostaÅ‚ych 70% jest to wypadkowa warunków Å›rodowiskowych oraz naszego stylu życia. A to oznacza, że zdrowie naszego serca w znacznej mierze zależy od… nas samych.
Badaj siÄ™ regularnie
– ProfilaktycznÄ… wizytÄ™ u kardiologa warto odbyć już po 30. roku życia. Pierwsze EKG należy wykonać po 20. roku życia. Od 20. roku życia powinniÅ›my również wykonywać profil lipidowy co 4-6 lat, natomiast u pacjentów kardiologicznych oraz z cukrzycÄ… profil taki należy wykonywać raz w roku. Innym parametrem, który jest szczególnie istotny, jest ciÅ›nienie tÄ™tnicze krwi – optymalne wynosi mniej niż 120/80. Jest to badanie, które możemy przeprowadzić samodzielnie – w przypadku podejrzenia nieprawidÅ‚owoÅ›ci funkcjonowania ukÅ‚adu krążenia warto je wykonywać dwa razy dziennie: rano i wieczorem, a wyniki notować – informuje Sikora, Grupa American Heart of Poland.
Pamiętaj o ruchu
- Regularna aktywność fizyczna wzmacnia miÄ™sieÅ„ sercowy - serce wydajniej pompuje krew oraz pracuje wolniej i efektywniej, co w rezultacie obniża ciÅ›nienie tÄ™tnicze. Sport wpÅ‚ywa na elastyczność naczyÅ„ krwionoÅ›nych, zmniejsza stężenie LDL, zwiÄ™ksza ilość dostarczanego tlenu do tkanek i narzÄ…dów. Regularna aktywność u osób zdrowych jest skutecznÄ… formÄ… profilaktyki nadciÅ›nienia. Natomiast osoby majÄ…ce problemy z wysokim ciÅ›nieniem, powinny przed rozpoczÄ™ciem ćwiczeÅ„ skontaktować siÄ™ z lekarzem, zwÅ‚aszcza gdy w spoczynku pomiar ciÅ›nienia tÄ™tniczego przekracza górnÄ… granicÄ™ 140/90 mmHg - dodaje kardiolog Sikora.
Wybieraj odpowiednie produkty
- Wrogiem naszego zdrowia jest zbyt duża masa ciaÅ‚a, siedzÄ…cy tryb życia i nadmierne spożywanie niezdrowej, wysoko przetworzonej żywnoÅ›ci. Unikajmy przetworzonych produktów, ponieważ nasycone kwasy tÅ‚uszczowe i cholesterol wpÅ‚ywajÄ… na rozwój miażdżycy i zwiÄ™kszajÄ… ryzyko wystÄ…pienia zawaÅ‚u serca. Dieta powinna być bogata w kwasy omega-3, które zawierajÄ… np. ryby morskie, takie jak makrela, Å›ledź lub Å‚osoÅ›, tÅ‚uszcze pochodzenia roÅ›linnego i orzechy oraz chude miÄ™sa. Produkty zalecane w diecie zdrowej dla serca to również warzywa i owoce, produkty zbożowe, chude miÄ™so, ryby oraz orzechy. Uważajmy również na nadmierne stosowanie soli, którÄ… warto zastÄ…pić np. zioÅ‚ami i innymi przyprawami. Sól obciąża ukÅ‚ad krążenia, istotnie podwyższa ciÅ›nienie tÄ™tnicze i może zwiÄ™kszać ryzyko wystÄ…pienia niewydolnoÅ›ci serca. Pijmy też odpowiednio dużo wody. Ludzkie ciaÅ‚o w 60-70% skÅ‚ada siÄ™ z wody, dlatego jest ona niezbÄ™dnym elementem naszej diety. Podaje siÄ™, że odpowiednia dawka to okoÅ‚o 1,5-2,0 l pÅ‚ynów dziennie. Nadwaga (BMI: 25-30) i otyÅ‚ość (BMI powyżej 30) skutkuje wzrostem ciÅ›nienia tÄ™tniczego, zÅ‚ego cholesterolu (LDL) i cukru we krwi co zwiÄ™ksza ryzyko miażdżycy, a w konsekwencji zachorowania na choroby serca i ukÅ‚adu krążenia – zawaÅ‚y serca, udary mózgu, miażdżycÄ™ tÄ™tnic koÅ„czyn dolnych – komunikuje doktor.
Nie stresuj siÄ™
- Jednym z bardzo istotnych czynników wpÅ‚ywajÄ…cych na pracÄ™ naszego ukÅ‚adu krążenia pozostaje stres. Choć krótkotrwale dziaÅ‚a on na nas mobilizujÄ…co, to jeÅ›li jego oddziaÅ‚ywanie siÄ™ przedÅ‚uża, staje siÄ™ on destrukcyjny dla naszego organizmu. Dla naszego zdrowia zdecydowanie powinniÅ›my caÅ‚kowicie zrezygnować też z używek – nawet, jeÅ›li pozornie wydaje nam siÄ™, że dziaÅ‚ajÄ… one na nas uspokajajÄ…co. Kategorycznie powinniÅ›my unikać wszelkiego rodzaju toksyn uszkadzajÄ…cych serce. Nie palmy papierosów, w tym również e-papierosów i unikajmy biernego wdychania dymu tytoniowego. TruciznÄ… dla serca jest również alkohol. OddziaÅ‚uje on na ukÅ‚ad sercowo-naczyniowy, wpÅ‚ywa na przejÅ›ciowe przyspieszenie akcji serca i podwyższa ciÅ›nienie krwi. Permanentnie przyspieszone tÄ™tno, wysokie ciÅ›nienie, osÅ‚abienie mięśnia sercowego i arytmia - radykalnie zwiÄ™kszajÄ… ryzyko zawaÅ‚u serca i udaru mózgu. Ponadto nadmierne spożywanie alkoholu zmniejsza zdolność lewej komory do kurczenia siÄ™, co skutkować może niewydolnoÅ›ciÄ… serca. Alkohol wpÅ‚ywa również negatywnie na wÄ…trobÄ™ oraz ukÅ‚ady pokarmowy i immunologiczny – przestrzega kardiolog.
Zadbaj o higienÄ™ snu
- Na liÅ›cie planów noworocznych warto pamiÄ™tać o punkcie dotyczÄ…cym jakoÅ›ci i iloÅ›ci snu. Dobry sen to sposób na redukcjÄ™ stresu, co skutkuje obniżeniem ciÅ›nienia krwi i poziomu zÅ‚ego cholesterolu. Dodatkowo pomaga utrzymać pozytywny nastrój, wpÅ‚ywa korzystnie na procesy pamiÄ™ciowe i koncentracje. Za to brak dostatecznego poziomu snu może zwiÄ™kszać ryzyko wystÄ…pienia depresji, zawaÅ‚u serca, otyÅ‚oÅ›ci czy cukrzycy. Å»eby sen byÅ‚ lepszej jakoÅ›ci, warto przynajmniej 30 minut przed poÅ‚ożeniem siÄ™ spać zrezygnować z używania urzÄ…dzeÅ„ elektronicznych. PamiÄ™tajmy, żeby unikać kofeiny i alkoholu na kilka godzin przed snem. Wbrew pozorom alkohol nie wpÅ‚ywa pozytywnie na sen – wrÄ™cz przeciwnie, może powodować zaburzenia snu i być przyczynÄ… czÄ™stego wybudzania siÄ™. Ważne jest Å›wiatÅ‚o, a raczej jego brak. Ciemność sprzyja procesowi zasypiania i poprawia dÅ‚ugość snu, warto zadbać również o odpowiedniÄ… temperaturÄ™ w pomieszczeniu – informuje doktor Sikora.