Zakład Ubezpieczeń Społecznych w tym roku obchodzi 90-lecie swojego istnienia. Został powołany do życia rozporządzeniem prezydenta Ignacego Mościckiego z 24 października 1934 r. W związku z tym zapraszamy do udziału w konkursie, w którym można wygrać nagrody ufundowane przez ZUS w Białymstoku.
Po naszych zaborcach „odziedziczyliÅ›my” różne systemy ubezpieczeÅ„ spoÅ‚ecznych. Twórcy naszego niepodlegÅ‚ego paÅ„stwa uznali, że ubezpieczenia spoÅ‚eczne sÄ… ważnym filarem. Dlatego też pierwsze prace nad ujednoliceniem systemów ubezpieczeniowych na ziemiach polskich jeszcze pod zaborami, podjÄ™to w trakcie wojny, w 1917 roku. Prace dotyczyÅ‚y ubezpieczenia na wypadek choroby. DziÄ™ki nim już w styczniu 1919 roku Tymczasowy Naczelnik PaÅ„stwa Józef PiÅ‚sudski podpisaÅ‚ Dekret o obowiÄ…zkowym ubezpieczeniu na wypadek choroby.
W ciÄ…gu nastÄ™pnych 15 lat wchodziÅ‚y w życie kolejne przepisy dotyczÄ…ce ubezpieczeÅ„. CaÅ‚y czas toczyÅ‚y siÄ™ też prace nad utworzeniem jednolitego systemu ubezpieczeÅ„ spoÅ‚ecznych, który obejmowaÅ‚by wszystkie ryzyka socjalne i dotyczyÅ‚ wszystkich grup pracowników. TowarzyszyÅ‚y im bardzo burzliwe dyskusje na Å‚amach prasy i na forum Sejmu.
Dlaczego kwestia ubezpieczeń społecznych budziła aż takie emocje?
Otóż do momentu uchwalenia ustawy scaleniowej część robotników w ogóle nie miaÅ‚a ubezpieczenia emerytalnego i wedÅ‚ug posÅ‚ów lewicowych „na starość po wieloletniej pracy czeka ich kij żebraczy”. Dopiero ta wÅ‚aÅ›nie ustawa wprowadziÅ‚a powszechne ubezpieczenia emerytalne dla robotników. Z kolei Å›rodowiska konserwatywne protestowaÅ‚y przed wprowadzeniem tych przepisów, ponieważ skÅ‚adki na ubezpieczenie obciążaÅ‚y zarówno pracowników, jak i pracodawców, czyli wÅ‚aÅ›cicieli zakÅ‚adów przemysÅ‚owych. Prace zakoÅ„czyÅ‚y siÄ™ uchwaleniem ustawy scaleniowej oraz podpisaniem przez Prezydenta Ignacego MoÅ›cickiego rozporzÄ…dzenia nowelizujÄ…cego tÄ™ ustawÄ™ i powoÅ‚ujÄ…cego do życia ZakÅ‚ad UbezpieczeÅ„ SpoÅ‚ecznych. MiaÅ‚o to miejsce 24 października 1934 r.
Przedwojenny polski system ubezpieczeÅ„ spoÅ‚ecznych byÅ‚ uznawany za jeden z najnowoczeÅ›niejszych w Europie. Zaplanowano go jako istotny element tworzÄ…cy nowoczesne, stabilne paÅ„stwo. Aby taki system mógÅ‚ funkcjonować, musiaÅ‚a nim kierowa instytucja, która również speÅ‚niaÅ‚aby kryteria nowoczesnoÅ›ci. TakÄ… instytucjÄ… byÅ‚ wÅ‚aÅ›nie ZakÅ‚ad UbezpieczeÅ„ SpoÅ‚ecznych.
Dlaczego ZUS byÅ‚ wówczas instytucjÄ… nowoczesnÄ…?
Otóż od poczÄ…tku swojego istnienia nie tylko administrowaÅ‚ ubezpieczeniami, ale realizowaÅ‚ także zadania z zakresu polityki spoÅ‚ecznej paÅ„stwa – prowadziÅ‚ zakrojone na szerokÄ… skalÄ™ akcje propagujÄ…ce BHP. ZUS we wspóÅ‚pracy z PaÅ„stwowÄ… InspekcjÄ… Pracy produkowaÅ‚ także filmy instruktażowe dotyczÄ…ce BHP. FinansowaÅ‚ również zadania propagujÄ…ce tzw. higieniczny, czyli jak dzisiaj powiedzielibyÅ›my - zdrowy tryb życia (np. organizujÄ…c tzw. wystawy higieniczne – np. wystawy antyalkoholowe, czy wystawy poÅ›wiÄ™cone walce z chorobami zakaźnymi, higienie, promocji sportu), propagowaÅ‚ także szczepienia ochronne, finansowaÅ‚ kolonie zdrowotne, wypoczynkowe dla dzieci i mÅ‚odzieży, wczasy pracownicze, turnusy rehabilitacyjne w sanatoriach dla ubezpieczonych i czÅ‚onków ich rodzin. Åšrodki z nadwyżek finansowych przeznaczaÅ‚ na projekty budowlane (szpitale, sanatoria, budynki mieszkalne).
Chociaż ubezpieczenia spoÅ‚eczne w zaÅ‚ożeniu byÅ‚y powszechne, de facto tylko 1/6 spoÅ‚eczeÅ„stwa byÅ‚a nimi objÄ™ta. Powodem byÅ‚a przede wszystkim ówczesna struktura spoÅ‚eczna – aż 70% ludnoÅ›ci Polski zamieszkiwaÅ‚o na wsi, a ubezpieczenia obejmowaÅ‚y jedynie pracowników najemnych (robotników i urzÄ™dników). W drugiej poÅ‚owie lat 30. XX wieku liczba ludnoÅ›ci Polski wynosiÅ‚a ok. 34 mln, a ubezpieczeniem emerytalnym objÄ™tych byÅ‚o zaledwie 2,4 mln osób (w tym 2,3 mln robotników i 0,35 mln pracowników umysÅ‚owych).
ZUS dbaÅ‚ o jak najwyższy poziom merytoryczny swoich pracowników – organizowaÅ‚ i finansowaÅ‚ staże dla studentów kierunków ekonomicznych i medycznych. Aby zostać pracownikiem instytucji ubezpieczeniowej, oprócz kompetencji zawodowych, trzeba byÅ‚o przedstawić także Å›wiadectwo moralnoÅ›ci – dziÅ› wymaga siÄ™ oÅ›wiadczenia o niekaralnoÅ›ci. PracÄ™ w instytucjach ubezpieczeniowych traktowano wówczas jako sÅ‚użbÄ™ spoÅ‚ecznÄ….. W Centrali ZUS wprowadzono także wzorzec etyki urzÄ™dniczej.
W czasie II wojny Å›wiatowej ZUS zapisaÅ‚ w swojej historii chlubne karty. Po klÄ™sce wrzeÅ›niowej zrujnowane zostaÅ‚y finanse funduszy ubezpieczeniowych. Polska podzielona byÅ‚a miÄ™dzy dwóch okupantów. ZUS funkcjonowaÅ‚ tylko na terenie Gubernatorstwa: wypÅ‚acaÅ‚ ograniczane przez okupanta Å›wiadczenia i dawaÅ‚ zatrudnienie, czÄ™sto ratujÄ…c tym życie wielu osób. Na terenach zajÄ™tych przez ZSRR polskie instytucje paÅ„stwowe przestaÅ‚y istnieć.
Działając jako legalnie tolerowana instytucja, ZUS stał się jedynym ośrodkiem pomocy dla umęczonego okupacją polskiego społeczeństwa, a także ważnym elementem wspierania działalności nielegalnego Państwa Podziemnego.
Pracownicy ZUS powszechnie wystawiali fikcyjne zaÅ›wiadczenia o zatrudnieniu, co umożliwiaÅ‚o prowadzenie dziaÅ‚alnoÅ›ci konspiracyjnej. Ci, którzy nie brali udziaÅ‚u w ruchu oporu, mogli liczyć na renty i zapomogi, przyznawane czÄ™sto z dużą wyrozumiaÅ‚oÅ›ciÄ…, a nawet z pominiÄ™ciem obowiÄ…zujÄ…cych przepisów. W 1943 r., mimo poważnych ograniczeÅ„, Å›wiadczenia pobieraÅ‚o 105 tys. osób. Wielu ludzi ratowaÅ‚o to przed pracami przymusowymi, które niejednokrotnie byÅ‚y równoznaczne z wyrokiem Å›mierci. Dla setek rodzin niewielkie zapomogi bywaÅ‚y czÄ™sto jedynym źródÅ‚em utrzymania.
Powstanie Warszawskie, trwajÄ…ce od 1 sierpnia 1944 roku przez 63 dni, zmobilizowaÅ‚o wielu pracowników i wspóÅ‚pracowników ZUS. W Powstaniu wzięło udziaÅ‚ okoÅ‚o 60 pracowników ZUS. Pracownice Centrali ZUS i ubezpieczalni spoÅ‚ecznych podlegÅ‚ych pod ZUS, które przeszÅ‚y wczeÅ›niej odpowiednie szkolenia, wzięły udziaÅ‚ w Powstaniu jako sanitariuszki i Å‚Ä…czniczki. W gmachu przy ul. Czerniakowskiej 231, w którym przed wojnÄ… mieÅ›ciÅ‚a siÄ™ Centrala ZUS i szpital ubezpieczalni spoÅ‚ecznej, urzÄ…dzony zostaÅ‚ polowy szpital powstaÅ„czy.
ZUS przez caÅ‚y okres swojego istnienia pozostaÅ‚ nadal instytucjÄ… nowoczesnÄ…, która gwarantowaÅ‚a terminowÄ… wypÅ‚atÄ™ Å›wiadczeÅ„. Przed wojnÄ… ZUS byÅ‚ jednÄ… z najnowoczeÅ›niejszych instytucji ubezpieczeniowych w Europie. DziÅ› ZUS jest również instytucjÄ… docenianÄ… na arenie miÄ™dzynarodowej, finansuje rehabilitacjÄ™, realizuje projekty edukacyjne, wspóÅ‚pracuje z oÅ›rodkami naukowymi i jest liderem wÅ›ród instytucji administracji publicznej zarówno pod wzglÄ™dem wprowadzania innowacyjnych projektów z dziedziny e-administracji, jak też zarzÄ…dzania instytucjÄ….
W XXI wieku ZUS staÅ‚ siÄ™ liderem w administracji publicznej w dziedzinie wprowadzania e-usÅ‚ug takich jak e-SkÅ‚adka, e-ZLA czy e-akta. RozpoczÄ…Å‚ także zakrojone na szerokÄ… skalÄ™ projekty edukacyjne i wspóÅ‚pracÄ™ z uczelniami oraz oÅ›rodkami naukowymi. ZUS finansuje także Program Rehabilitacji w Ramach Prewencji Rentowej, z którego mogÄ… korzystać wszyscy pracujÄ…cy zawodowo ubezpieczeni. Jest to pewnego rodzaju częściowy (bo dotyczÄ…cy tylko rehabilitacji) powrót do koncepcji przedwojennej, w której lecznictwo i rehabilitacja byÅ‚y Å›ciÅ›le powiÄ…zane z ubezpieczeniem spoÅ‚ecznym. Stoi na straży praw i przywilejów ubezpieczonych i aktywnie wÅ‚Ä…cza siÄ™ w tworzenie polityki spoÅ‚ecznej.
Dba o jak najlepszą jakość obsługi klienta, troszczy się o zdrowie i sprawność ubezpieczonych, dba o edukację w dziedzinie ubezpieczeń społecznych.
W ostatnich latach ZUS realizuje nowe zadania na rzecz różnych grup ludnoÅ›ci, zwÅ‚aszcza dla rodzin. Ten nowy obszar dziaÅ‚alnoÅ›ci sprawia, że ZUS zaczyna peÅ‚nić funkcjÄ™ zakÅ‚adu usÅ‚ug spoÅ‚ecznych. W coraz wiÄ™kszym zakresie wykorzystuje nowoczesne technologie informatyczne, które wraz z cyfryzacjÄ… i automatyzacjÄ… pozwalajÄ… na sprawnÄ…, kompleksowÄ… i profesjonalnÄ… obsÅ‚ugÄ™ nowych zadaÅ„ ZakÅ‚adu.
Zapraszamy do udziaÅ‚u w konkursie, w którym można wygrać trzy zestawy gadżetów ufundowane przez ZakÅ‚ad UbezpieczeÅ„ SpoÅ‚ecznych w BiaÅ‚ymstoku. WiÄ™cej w zakÅ‚adce KONKURS DNIA.