Konkurs wieńców dożynkowych w Dowspudzie wygrali mieszkańcy Małych Raczek. Ich plon nawiązywał do rocznicy objawień w Fatimie. To jak kiedyś wyglądało życie na wsi pokazała kapela ludowa Onegdaj z Filipowa.
- W kategorii wieńce dożynkowe tradycyjne pierwszą nagrodę otrzymali twórcy ze wsi Małe Raczki z gminy Raczki - ogłosił Mirosław Nalaskowski, folklorysta i członek komisji konkursowej. Do rywalizacji zgłoszono trzy wieńce tradycyjne, pięć bukietów żniwnych oraz sześć wieńców dożynkowych dowolnych.
Zwycięski plon nawiązywał do przypadającej w tym roku rocznicy objawień maryjnych w Fatimie. W koronie ze zboża umieszczono otoczoną lawendą figurę Matki Bożej. Drugie miejsce przypadło twórcom ze wsi Krzemianka, a trzecie zespołowi Zorniczeńka z Wysokiego.
Komisja konkursowa uznała też, że najpiękniejszą równiankę wykonała Czesława Waszkiewicz z Wołowni. Kolejne miejsca przypadły Zajaczkowiakom z Zajaczkowa oraz zespołowi Jaćwież z Jeleniewa.
Rozkład miejsce w kategorii wieńce dożynkowe współczesne to kolejno: twórcy ze wsi Hańcza, uczniowie z Zespołu Szkół Rolniczych w Dowspudzie oraz mieszkańcy Ignatówki. Specjalne wyróznienie w kategorii równianka przyznano Gabrysi Ołów z Ziółkowa oraz twórcom ze wsi Więgielnia.
Zwieńczeniem konkursu był występ przygotowany przez kapelę ludową Onegdaj. Mieszkańcy Filipowa wcielili się w role rolników i kolejno odtwarzali sceny życia na dawnej wsi. Inscenizację "Jak nasi ojcowie ciężko pracowali, jedno ziarenko w chlebek zamieniali" zaprezentowano w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.
(mkapu)
[03.09.2017] Dożynki w Dowspudzie. Pogoda wciąż nie rozpieszcza rolników [zdjęcia]
[27.08.2017] Deszczowe dożynki 2017 w Gminie Suwałki [zdjęcia]